Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie odbierają wozy dla WDW

Bojowy wóz desantu BMD-2 (zdjęcie poglądowe).
Bojowy wóz desantu BMD-2 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Witalij Kuźmin/Wikimedia Commons.

Rosyjski holding obronny Rostiech poinformował o przekazaniu do jednostek WDW kolejnej partii bojowych wozów desantu BMD-2 oraz transporterów BTR-D. Pojazdy zostały poddane remontom oraz częściowej modernizacji.

Za prace remontowe i modernizacyjne odpowiadać ma 144. Warsztat Naprawy Czołgów oraz wołgogradzki odział zakładów KurganMaszZawod. Nie została określona skala prac modernizacyjnych na pojazdach, chociaż w przypadku BMD-2 można zakładać podniesienie jego standardu do wersji M. W grudniu 2018 roku rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło chęć gruntownej modernizacji ok. 600 bojowych wozów piechoty wojsk powietrznodesantowych BMD-2 do standardu BMD-2M, a prace miały ruszyć w roku 2021. Możliwe zatem, że przekazywane pojazdy są częścią wspomnianych planów sprzed lat. W inny przypadku są to najpewniej zwykłe remonty generalne połączone z drobną wymianą podzespołów już nieprodukowanych.

Reklama

BMD-2 to radziecki bojowy wóz desantu opracowany na bazie BMD-1 i wdrożony do służby w 1985 roku. Względem poprzednika wyróżnia się m.in. zastosowaniem nowej wieży wyposażonej w armatę automatyczną 2A42 sprzężoną z karabinem maszynowym PKT kal. 7,62 mm. Oprócz nich wóz posiada w kadłubie drugi uniwersalny karabin maszynowy PKT, zaś na wieży umieszczono wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M111 Fagot lub 9M113 Konkurs. Kadłub oraz wieża wykonana została ze stopów aluminium o grubości 7-15 mm. Za napęd ważącego 11,5 tony BMD-2 odpowiada silnik wysokoprężny 5D-20 o mocy 241 KM pozwalający na rozpędzenie go do 80 km/h po drodze utwardzonej oraz do 10 km/h podczas pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania. Załogę stanowią dwie osoby, zaś desant wynosi do sześciu żołnierzy. Obecnie są one wykorzystywane jedynie przez Siły Zbrojne Rosji oraz Ukrainy.

Czytaj też

BMD-2.
BMD-2.
Autor. Vitaly V. Kuzmin via wikipedia (CC BY-SA 4.0)
Reklama

Komentarze (1)

 1. Macorr

  Aten zakład to nie zatonał w czasie ostatniej powodzi?

  1. szczebelek

   Woda ma do siebie, że się zbiera i zalewa

  2. Davien3

   Macorr Ten nie to filia Kurganmaszzawod w Wołgogradzie.

Reklama