Reklama

Siły zbrojne

Rosja stawia na „rakietowe miotacze ognia”

TOS-1A
Wyrzutnia pocisków termobarycznych TOS-1A Sołncepiok.
Autor. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Jak poinformowała rosyjska państwowa korporacja Rostec, oficjalnie przekazano kolejną partię zmodernizowanych wyrzutni rakiet termobarycznych TOS-1A „Sołnciepiek”. W rosyjskiej armii systemy te służą w poddziałach samodzielnych brygad chemicznych, a obecna modernizacja pozwoliła na zwiększenie ich zdolności bojowych.

Za dostawy tych wozów odpowiadają zakłady Omsktransmasz wchodzące w skład koncernu UralWagonZawod. Modernizacji poddawane są same samobieżne wyrzutnie rakietowe BM-1 wchodzące w skład tego systemu modernizowane do standardu BM-1A. W jej efekcie zwiększona ma zostać celność, obszar rażenia i zasięg prowadzonego ognia. Zainstalowane mają zostać także nowe systemy celownicze i nawigacyjne, dzięki czemu skróceniu ulegnie czas od momentu zajęcia stanowiska ogniowego do odpalenia salwy rakietowej. Jeden z seryjnych egzemplarzy tak zmodernizowanej wyrzutni miał pomyślnie przejść w ostatnim czasie próbne strzelania poligonowe.

Czytaj też

TOS-1A "Sołnciepiok" to rosyjski system artylerii rakietowej wykorzystujący amunicję termobaryczną zaprojektowany i produkowany w zakładach Transmasz w Omsku. Jeden system TOS-1A składa się z jednej samobieżnej 24-prowadnicowej wyrzutni rakietowej BM-1 oraz dwóch wozów transportowo-załadowcze TZM-T. Załoga obu wozów składa się z trzech żołnierzy (dowódca, celowniczy/operator dźwigu i kierowca-mechanik), którzy zajmują miejsce w kadłubie. Nośnikiem obu wozów jest zmodyfikowane podwozie czołgu podstawowego T-72.

Czytaj też

W przypadku BM-1 w miejsce wieży z armatą zamontowano obrotową kopułę z 24-prowadnicową, unoszoną pod kątem wyrzutnią rakietowych pocisków termobarycznych kal. 220 mm. Z kolei w przypadku TZM-T zamiast wieży zamontowano dwie opancerzone kasety, w których przewożony jest zapas jednej jednostki ognia w liczbie 24 rakiet (po 12 w każdej). Czas uzupełnienia kompletu amunicji w wyrzutni zajmuje 24 minuty. Masa obu pojazdów wynosi odpowiednio 46 i 39 ton. Zasięg skutecznego ognia wynosi do 6 km, a dla najnowszej rodziny amunicji - do 10 km.

Czytaj też

Rosja jest głównym użytkownikiem gąsienicowych wyrzutni pocisków termobarycznych TOS-1A Sołnciepiek. Równolegle do służby w ostatnim czasie wdrażane są kołowe systemy tego typu o nazwie TOS-2 "Tosoczka". System ten zdobył także szereg klientów eksportowych. Wśród nich znalazły się: Algieria (52 egzemplarze), Arabia Saudyjska (bliżej nieokreślona liczba egzemplarzy), Armenia (5 egzemplarzy), Azerbejdżan (36 egzemplarzy), Irak (12 egzemplarzy), Kazachstan (3 egzemplarzy) i Syria (8 egzemplarzy).

Reklama
Reklama