Siły zbrojne

Rosja z nowymi rakietami termobarycznymi

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak poinformowała rosyjska agencja TASS, już wkrótce zakończyć się mają próby nowego termobarycznego pocisku rakietowego kal. 220 mm. Mogą one trafić na uzbrojenie samobieżnych wyrzutni rakiet termobarycznych TOS-1A Buratino i TOS-2 Tosoczka.

Informacje tą przekazał dyrektor generalny NPO „Spław" Aleksander Smirnow, który powiedział również, że wyprodukowano już pierwszą partię pilotażową pocisków tego typu, które zostaną wykorzystane do wspomnianych prób. W sierpniu br. w czasie trwającego Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technologicznego "Armia-2021" rosyjski resort obrony podpisał kontrakt na  rozpoczęcie produkcji seryjnej i dostaw dla rosyjskiej armii systemów Tosoczka. Rozwój tego systemu jest prowadzony przez wojskowy oddział PJSC Motowilichinskije Zawody (będącego częścią grupy RT-Capital) oraz biuro konstrukcyjne NPO „Spław".

Systemy te nazywane też w rosyjskiej armii ciężkimi miotaczami ognia mają wejść docelowo analogicznie, jak wcześniejsze TOS-1A Buratino, na uzbrojenie nowo formowanych pododdziałów ochrony przeciwko broni ABC. Po raz pierwszy systemy te oficjalnie zaprezentowano na paradzie wojskowej w czerwcu ub.r. W przypadku nośnika tym razem zdecydowano się na wykorzystanie podwozia kołowego w postaci wojskowego samochodu ciężarowego Ural-63706 6 × 6 z rodziny Tornado-U. Decyzja ta najprawdopodobniej spowodowana jest doświadczeniami wyciągniętymi z udziału systemów TOS-1A w konflikcie syryjskim. Kołowe podwozie zapewnia większą mobilność oraz łatwiejszy transport powietrzny.

Według informacji ujawnionych przez rosyjski resort obrony głównym uzbrojeniem nowego systemu ma być wyrzutnia rakiet termobarycznych mieszcząca 24 pociski kal. 220 mm (w trzech rzędach po osiem), czyli analogicznie jak w przypadku TOS-1A. Faktycznie jednak co potwierdzają nieliczne, dostępne zdjęcia wyrzutnia ma mieścić jedynie 18 pocisków (w trzech rzędach po sześć pocisków) ze względu na mniejsze wymiary i nośność podwozia. W przeciwieństwie do poprzednika wóz ten jest wyposażony w system samozaładowczy, dzięki czemu wyeliminowano konieczność używania dodatkowego specjalistycznego wozu amunicyjnego. Zmodernizowany miał zostać także system kierowania ogniem, który został zautomatyzowany i wyposażony w dodatkowe elementy zwiększające precyzję prowadzonego ognia.

Obecnie na uzbrojeniu rosyjskich wojsk lądowych ma znajdować się ok. 45 egzemplarzy gąsienicowych wyrzutni pocisków termobarycznych TOS-1A Buratino. Na początku br. rosyjski resort obrony poinformował o rozpoczęciu modernizacji samobieżnych wyrzutni rakietowych BM-1 wchodzących w skład tego systemu. W efekcie tego zwiększona ma zostać celność, obszar rażenia i zasięg prowadzonego ognia, a także szybkostrzelność. Zainstalowane mają zostać także nowe systemy celownicze i nawigacyjne, dzięki czemu skróceniu ulegnie czas od momentu zajęcia stanowiska ogniowego do odpalenia salwy rakietowej.

image
Reklama

Komentarze