Siły zbrojne

Rosja z nowymi rakietami termobarycznymi

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak poinformowała rosyjska agencja TASS, już wkrótce zakończyć się mają próby nowego termobarycznego pocisku rakietowego kal. 220 mm. Mogą one trafić na uzbrojenie samobieżnych wyrzutni rakiet termobarycznych TOS-1A Buratino i TOS-2 Tosoczka.

Informacje tą przekazał dyrektor generalny NPO „Spław" Aleksander Smirnow, który powiedział również, że wyprodukowano już pierwszą partię pilotażową pocisków tego typu, które zostaną wykorzystane do wspomnianych prób. W sierpniu br. w czasie trwającego Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technologicznego "Armia-2021" rosyjski resort obrony podpisał kontrakt na  rozpoczęcie produkcji seryjnej i dostaw dla rosyjskiej armii systemów Tosoczka. Rozwój tego systemu jest prowadzony przez wojskowy oddział PJSC Motowilichinskije Zawody (będącego częścią grupy RT-Capital) oraz biuro konstrukcyjne NPO „Spław".

Systemy te nazywane też w rosyjskiej armii ciężkimi miotaczami ognia mają wejść docelowo analogicznie, jak wcześniejsze TOS-1A Buratino, na uzbrojenie nowo formowanych pododdziałów ochrony przeciwko broni ABC. Po raz pierwszy systemy te oficjalnie zaprezentowano na paradzie wojskowej w czerwcu ub.r. W przypadku nośnika tym razem zdecydowano się na wykorzystanie podwozia kołowego w postaci wojskowego samochodu ciężarowego Ural-63706 6 × 6 z rodziny Tornado-U. Decyzja ta najprawdopodobniej spowodowana jest doświadczeniami wyciągniętymi z udziału systemów TOS-1A w konflikcie syryjskim. Kołowe podwozie zapewnia większą mobilność oraz łatwiejszy transport powietrzny.

Według informacji ujawnionych przez rosyjski resort obrony głównym uzbrojeniem nowego systemu ma być wyrzutnia rakiet termobarycznych mieszcząca 24 pociski kal. 220 mm (w trzech rzędach po osiem), czyli analogicznie jak w przypadku TOS-1A. Faktycznie jednak co potwierdzają nieliczne, dostępne zdjęcia wyrzutnia ma mieścić jedynie 18 pocisków (w trzech rzędach po sześć pocisków) ze względu na mniejsze wymiary i nośność podwozia. W przeciwieństwie do poprzednika wóz ten jest wyposażony w system samozaładowczy, dzięki czemu wyeliminowano konieczność używania dodatkowego specjalistycznego wozu amunicyjnego. Zmodernizowany miał zostać także system kierowania ogniem, który został zautomatyzowany i wyposażony w dodatkowe elementy zwiększające precyzję prowadzonego ognia.

Obecnie na uzbrojeniu rosyjskich wojsk lądowych ma znajdować się ok. 45 egzemplarzy gąsienicowych wyrzutni pocisków termobarycznych TOS-1A Buratino. Na początku br. rosyjski resort obrony poinformował o rozpoczęciu modernizacji samobieżnych wyrzutni rakietowych BM-1 wchodzących w skład tego systemu. W efekcie tego zwiększona ma zostać celność, obszar rażenia i zasięg prowadzonego ognia, a także szybkostrzelność. Zainstalowane mają zostać także nowe systemy celownicze i nawigacyjne, dzięki czemu skróceniu ulegnie czas od momentu zajęcia stanowiska ogniowego do odpalenia salwy rakietowej.

image
Reklama

Komentarze (5)

 1. Andrettoni

  Wbrew pozorom ta broń ma spore działanie psychologiczne. Nie da się przed nią ochronić inaczej niż w hermetycznym pomieszczeniu. Tylko o precyzji nie ma mowy.

  1. ito

   Dlaczego? Wielkie krowy, elementy sterujące powinny dać się upchnąć. Pytanie, czy ma to znaczenie przy strzelaniu z czegoś takiego na parę kilometrów.

 2. Alosza

  Na szpitale dziecięce jak znalazł. Nie będę musieli Iskanderami walić.

  1. colonel John

   czyli tak jak przy ucieczce z Afganistanu, w domu mieli być terroryści a okazało się, że była rodzina z dziećmi, wiemy wiemy ....

  2. czarno to widzę

   Jeżeli chodzi o mordowanie dzieci, to Wołyń jest najlepszym przykładem nie do pobicia...

  3. jurt

   Rosjanie nie robia tak jak amerykanie na całym świecie.

 3. Wojciech Olszański

  W tym momencie nasuwa się pytanie jak wygląda sprawa broni termobarycznych w naszym wojsku?Czy mamy chociaż bomby lotnicze do naszych su 22?

  1. a

   Nowa Dęba swego czasu produkowała granaty termobaryczne - może ktoć potwierdzi bo mi się to o uszy obiło

  2. Juras

   Mamy

 4. Ryszard 56

  a co My??

  1. Herr Wolf

   A co ma być?

  2. Użytkownik

   My musimy zbierać żywność dla tych żołnierzy co ich na granice posłali, taki nowy dziad .

  3. Extern

   Wierzysz w propagandowe akcje próbujące ośmieszyć nas? Nie wypada obecnie wprost krytykować Polskich żołnierzy na granicach, to najwyraźniej wymyślono nową narrację.

 5. fun club onuc

  A PKB i pozom życia Rosjan spada :D PKB Rosja 2013 2,292 biliona USD\ 2020 1,687 biliona \2021 1,483 biliona USD.

  1. czarno to widzę

   Martw się raczej o PKB Ukrainy, bo na początku lat 90-tych miała podobne PKB jak Polska, a obecnie stała się najbiedniejszym krajem Europy.

  2. fun club rusofobów

   A co to ma wspólnego z tym artykułem?

  3. ech Mykoła, Mykoła

   Niesamowite Mykoła. A jak tam PKB Ukrainy?