Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Ruszają największe ćwiczenia wojskowe od 1981 roku

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W rosyjskich Okręgach Wojskowych: Centralnym i Wschodnim rozpoczęły się we wtorek ćwiczenia pod kryptonimem Wostok-2018. Weźmie w nich udział ok. 300 tysięcy żołnierzy. To największe ćwiczenia w Rosji od 1981 roku. 

Według ministerstwa obrony Rosji ćwiczeń o tej skali nie organizowano od czasu sowieckich manewrów Zapad-81 w 1981 roku. Manewrami dowodzi minister obrony Sergiej Szojgu, a według rzecznika Kremla, Dmitrija Peskowa, po zakończeniu Wschodniego Forum Gospodarczego we Władywostoku, przybędzie je obserwować prezydent Rosji Władimir Putin. Ćwiczenia będzie też obserwować łącznie 91 obserwatorów z 57 krajów - w tym z Wojskowej Misji Łącznikowej NATO oraz Przedstawicieli UE w Rosji.

Aktywna faza ćwiczeń trwać będzie od 11 do 17 września. Pierwszy etap, ma zająć dwie doby i obejmować fazy planowania działań, przygotowania wojsk do prowadzenia działań bojowych oraz organizację współdziałania, zaopatrzenia i logistyki. Jak podkreślił wiceminister obrony FR Dmitrij Bułgakow - samych punktów tankowania pojazdów ma być 80, a punktów wydawania żywności - ponad 100. W drugim, pięciodniowym etapie, wojska przejdą do działań praktycznych na dziewięciu poligonach. Według ministra Szojgu, działania te "mają być bliskie walce jak to tylko możliwe"

W manewry zaangażowanych zostanie ponad 1000 samolotów, śmigłowców i aparatów bezzałogowych, do 36 tysięcy czołgów, transporterów opancerzonych i innych pojazdów naziemnych oraz do 80 okrętów i jednostek pomocniczych. W manewrach biorą udział zgrupowania dwóch okręgów wojskowych Rosji: Centralnego i Wschodniego, a także siły Floty Północnej, Floty Pacyfiku, wojsk powietrznodesantowych oraz lotnictwo transportowe i dalekiego zasięgu sił powietrzno-kosmicznych. siły te podzielone zostaną na dwie przeciwne strony - jedną grupę utworzą siły Centralnego Okręgu Wojskowego (tworzą go tereny Powołża, Uralu i Syberii Zachodniej; jego dowództwo mieści się w Jekaterynburgu) wraz z Flotą Północną, drugą - żołnierze Wschodniego Okręgu Wojskowego (obejmującego część Syberii i Daleki Wschód, dowództwo znajduje się w Chabrowsku) z Flotą Pacyfiku.

image
Desant rosyjskich wojsk powietrznodesantowych z samolotu Ił 76 / Fot. eng.mil.ru

Terenem ćwiczeń będzie łącznie dziewięć poligonów Wschodniego Okręgu Wojskowego,w tym trzy poligony sił powietrznodesantowych i sił powietrznych oraz akweny Morza Beringa, Morza Ochockiego, Zatoki Awaczyńskiej i Zatoki Kronockiej na Oceanie Spokojnym, w rejonie Kamczatki. Najbardziej dynamiczna część ćwiczeń odbędzie się na poligonie Cugoł w Kraju Zabajkalskim. Tutaj zaangażowanych zostanie do 25 tys. żołnierzy rosyjskich, ponad 3 tys. żołnierzy sił zbrojnych Chin i armii Mongolii, ponad 7 tys. jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz około 250 samolotów i śmigłowców. Do udziału zaproszone zostały również tureckie siły zbrojne.

Celem ćwiczeń, wg ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej ma być, "sprawdzian stopnia przygotowania organów dowodzenia wojskowego podczas planowania i prowadzenia przegrupowań sił na duże odległości", jak również "organizowanie współdziałania pomiędzy oddziałami lądowymi i siłami marynarki wojennej". To także zdobycie praktyki i doskonalenie umiejętności "w dowodzeniu wojskami podczas przygotowywania i prowadzenia działań wojennych".

Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Walerij Gierasimow poinformował attache wojskowych obcych państw, że manewry mają charakter obronny i nie są skierowane przeciwko żadnemu z partnerów Rosji. Jednakże ćwiczenia rozpoczynają się tego samego dnia, co Wschodnie Forum Gospodarcze, na którym tradycyjnie gości premier Japonii Shinzo Abe. Jak zauważa dziennik "Kommiersant", deklaracje Rosji, iż manewry, obejmujące sąsiadujący z Japonią Daleki Wschód, nie są skierowane przeciwko Tokio, nie przekonały strony japońskiej. Tym większy wpływ na to miał fakt, że są to pierwsze w historii wspólne manewry Chin i Rosji odbywające się na szczeblu strategicznym.

Oczywiście, skala manewrów nie pozostaje bez odzewu w państwach NATO. Co ciekawe, szczególnie obszernie, sytuacja ta komentowana jest we Francji. Korespondent francuskiego radia dla zagranicy RFI w Brukseli Pierre Benazet przypomina, że zeszłoroczne manewry Zapad-2017, w których wzięło udział "jedynie 13 tys. żołnierzy", "sprowokowały żywe niepokoje NATO, szczególnie, co oczywiste, Polski (...)". wskazuje, że tym razem, przy manewrach Wostok-2018, "czujność Sojuszu sama się narzuca". Dziennikarz RFI, podobnie jak inni francuscy komentatorzy, zwraca uwagę, że "od aneksji Krymu, NATO i Rosja powróciły do wzajemnej nieufności z czasów zimnej wojny, nieufności szczególnie intensywnej, gdy w grę wchodzą wielkie manewry, jak i interwencja w Syrii". "Liberation" do przyczyn tej nieufności dorzuca "niezliczone oskarżenia o ingerencję w politykę (krajów) Zachodu".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (18)

 1. Umiesz liczyć- licz na siebie.

  Ruscy takiego potencjału nie rozpuszczą ani do chutorów ani do koszar. Kroi się gruba rozpierducha, a my dalej na wypalających się zawodowcach. Gdzie odwieszenie poboru??? Znowu zostaniemy sami jak zawsze, kto liczy na Zachód jest chyba niedouczony z historii i geopolityki...

 2. jan z Polski

  Właśnie z ciekawości oglądałem na stacji dostępnej z Birda i cóż nam pokazano - ano poligon i ćwiczenia trzech armii . A póżniej defiladę którą odbierał sam Putin w asyście generałów - widok sił pancernych w szyku , kusi mnie do tezy że nasze czołgi ( ilość ) znajdujące się w naszym kraju jest mniejsza jak tam na poligonie . Smutny to wniosek ale chyba prawda gorzka jest lepsza jak lukrowanie rzeczywistości ? Komponenty zastosowane jako broń pancerna ( tu nie wymienie ich ) poparta lotnictwem ( Wielorakim ) - przypomina mnie dobre czasy CCCP - jako UKŁAD WARSZAWSKI . A tego już nie należy lekceważyć - gdyż każda współpraca ( byłych wrogów ) - da potęgę militarną dla układu USA - jako tego przegranego szeryfa ! Szeryf rozproszony po kilkunastu bazach w różnych częściach świata oraz lotniskowce ( które jako pierwszy cel będą atakowane przez ewentualnego wroga ) - osłabi wiarygodność koncepcji budowanej przez lata ( po90r. rozpad CCCP ) jako nie omylny SZERYF Ładu na ŚWIECIE !

 3. BUBA

  Jak dobrze by poszło Rosjanom z przerzutem tego towarzystwa to nawet nie zdążyło by WP mnie zmobilizować...kiedyś był taki Tygrys \"Z ćwiczeń do boju\"...fajny tytuł.

 4. Ale ja sie pytom

  @tylko Uzupełniam: Ale ja się pytam poważnie. Kiedy ostatnio Wojsko Polskie ćwiczyło taką operację jak przerzucenie co najmniej jednej brygady na daleki poligon np. na odległość ponad 300 km? I kiedy znowu zacznie takie operacje ćwiczyć? Bo jak widać przeciwnik nie próżnuje.

 5. lusi z mokradeł

  W przeciwieństwie do Rosji - USA czy NATO nie potrafi nawet 5000 żołnierzy przerzucić z NEW YORK do Paryża w ciągu 24 godzin lub odwrotnie ? O uzbrojeniu np. 1000 czołgów z punktu Niemiec do Warszawy w tym samym czasie ? I to jest ta różnica - wojsko Rosji jest przerzucane na odległości kilku kilometrów do kilku tysięcy . Oczywiście ktoś zarzuci iż czołg Rosji nie potrzebuje paszportu a w NATO już tak ! Ale czy to tłumaczy że mamy wracać do sytuacji z roku 1945- aż do 1990r. Gdzie wojska CCCP ( ZSRR) jeżdziły gdzie chcieli po UKŁADZIE WARSZAWSKIM ( krajach DEMOLUDY ) .? Co do liczebności takich manewrów - są zawsze grożne, powinne nam w POLSCE zaświecić lampkę . Gdyż mamy doświadczenie z PRL - już przechodziliśmy że w kupie siła i żadna technika nie przewyższa liczebności żołnierza i mobilnej armaty czy inne środki przenoszenia śmiercionośnej amunicji ? Jak zwał tak zwał - skoro do nie dawna , dwa państwa (wrogowie )potrafią się dogadać i ćwiczyć - to jest to grożne dla samej ameryki ale i nas samych ! Lekceważenie nadal na tym forum D24 - przez forowiczów - Rosji i jej uzbrojenia nie ma się ni jak do autorytetów w polityce i sztabie USA ? A dlaczego tak myślę - gdyż zmniejsza się społeczność zamieszkująca od kilku lat każde państwo i jest zamieniając uchodzcami czy emigrantami z innych cywilizacji ? A to jest grożne za kilkadziesiąt lat ......

 6. Synek

  @Wareda: Zmiłuj się panie, po co tyle piany bić? Jak to często tu u pana z czytaniem dokładnym, kojarzeniem i oglądem sytuacji kiepsko. Szczególnie jeśli chodzi o Rosjan. Kolega przytoczył cytaty znanych postaci o Rosjanach. Nie mam problemu domyśleć się, że chodzi o rosyjskie pokrętne podejście do informowania o swoich manewrach wojskowych, co widać było chociażby przy okazji Zapad 17 (o czym jest i w tym artykule). Ciężko skojarzyć? I obecność obserwatorów nie ma tu nic do rzeczy, dużą naiwnością z pana strony jest wiara w przejrzystość strony rosyjskiej. Nie doczytał, nie pomyślał a trzepie po klawiaturze... Dzisiejszej Rosji niestety bliżej jest do tej stalinowskiej - okresu skąd pochodzą te cytaty. A teraz na temat. Putinowi będzie teraz zależeć na rozgłosie tych manewrów i co by cały świat się bał. Przy czym zachód to już raczej tak nie będzie truchlał - coś co można by wyeksponować, chociaż i tak będą trąbić, że cały świat na kolanach... Putinowi jest to dzisiaj bardzo potrzebne, wszak jego poparcie spadło poniżej 70%. Lud się narowi, przestaje wierzyć wodzowi. W 2005r. obiecywał, że nigdy, a nigdy nie podniesie wieku emerytalnego! A tu taki klops (patrz średnia wieku, szczególnie panów Rosjan;))). Czyli, że będą orać do śmierci, bo wodzu wydał na zbrojenia i nie zostało na kartoszki. No to pokażmy wszystkim na co Rosjanie tyrają całe życie, i wzmacniajmy jedność w narodzie! Po drugie Rosja rozbudowuje i ćwiczy intensywnie wojska ekspedycyjne, są jej potrzebne w Syrii (w planie pewnie nie tylko, marzy się więcej Azji Mniejszej) i Afryce, tu kooperacja z Chinami jak najbardziej pod ręką, taki ich wspólny BandAid. Na marginesie siły lotnicze oddelegowane przez Chiny to, plus minus, lotniskowiec.

 7. tylko Uzupełniam

  @A ja sie pytom Człowieku !! opanuj się i nie pisz o tym publicznie !!! Jeszcze w SG WP ktoś podchwyci pomysł, co spowoduje paraliż ruchu drogowego na trasie takiego przemarszu !!! Sparaliżują transport drogowy, poza tym pewnie nie obędzie się bez strat . Kiedyś były bocznice i kolej, teraz linie polikwidowali i z tego powodu wszystko by szło \"na kołach\" z że i przyczep niskopodwoziowych itd nie ma to to wszystko \"o własnych\" siłach.... ....

 8. A ja sie pytom

  Kiedy Wojsko Polskie przeprowadzi ćwiczenia o podobnym scenariuszu, żebyśmy mogli zachwycać się jego sprawnością?? Bardzo wielu Polaków chciałoby zapewne zobaczyć przerzut np. całej brygady z Żagania na poligon w Orzyszu, ćwiczenia i powrót po tygodniu. Ciekawe ile maszyn wróciłoby sprawnych do koszar? Moglibyśmy się dowiedzieć na co możemy liczyć w razie W

 9. seitz

  Kolos na glinianych nogach pokazuje na co go stać. Rosja rywalizuje o dominację w Azji z potęgą Chin, a w Europie rywalizuje z Unią Europejską by w odległej przyszłości znaleźć dla siebie miejsce od Pacyfiku po Atlantyk. Zgodnie z koncepcją Eurazji Putina i w kontrze do presji muzułmańskiej na Europę.

 10. jaca

  Podziwiam Rosję i prezydenta Putina za to jak dba o swoje siły zbrojne i zapewnienie bezpieczeństwa państwa i narodu. 145 mln ludności a drży przed nimi pół świata.

 11. tylko Pytam

  @ccc \"..Godnym zastanowienia jest fakt, że nasi przyjaciele prędzej umierają niż nasi wrogowie..\" \"..wierzę tylko w te statystyki, które sam sfałszowałem\" \".. Nigdy się nie poddamy. Będziemy walczyć do ostatniego Rosjanina \" \"..Nigdy tak wielu nie było manipulowanych przez tak nielicznych\" \".. spokojne sumienie pochodzi często ze złej pamięci\" Winston Churchill - myśli I teraz pytanie: co wspólnego z tematem miała Twoja wypowiedź ?

 12. uowca stupików

  @ccc, @Habad Lubawicz a poza tym to już reszta w normie

 13. Сергей из России

  „Bohaterska cechy Polaków nie powinno uczynić nas ślepy na jego głupotę i niewdzięczność, która przez wieki spowodowane mu ogromne cierpienia. W 1919 roku był to kraj, zwycięstwo aliantów po wielu pokoleniach podziału i niewolnictwa zmieniło się w niezależną republikę i jedną z większych potęg europejskich. Teraz, w 1938 roku, ze względu na taki drobny problem jak Těšín (oznaczającego Śląska Cieszyńskiego - News agencja Regnum) Polacy zerwali z wszystkich swoich przyjaciół we Francji, w Anglii i Stanach Zjednoczonych, który sprowadził ich z powrotem do jednego narodowego życia i których pomocy tak szybko potrzebowali. Widzieliśmy, jak teraz, dopóki nie padł dojrzeją potęgi Niemiec, były szybkie, aby chwycić udział w grabieży i zniszczenia Czechosłowacji. W czasie kryzysu wszystkie drzwi były zamknięte dla brytyjskich i francuskich ambasadorów. Nie zostały one dopuszczone nawet do polskiego Ministra Spraw Zagranicznych. Należy traktować jako tajemnicę i tragedii europejskiej historii, że ludzie wszelkiego heroizmu, niektórych przedstawicieli, którzy są utalentowani, dzielni, urocze, trwałe wykazuje takie braki w prawie wszystkich aspektów naszego życia narodowego. Chwała w czasach rozruchów i żałoby; Ogrom i wstyd w okresach Triumph. Najdzielniejszych z dzielnych zbyt często prowadzone przez Vile w Vile! Jednak nie zawsze są dwie Polski, jeden walczył o prawdę i inne gady w niesławie „(Winston Churchill, Druga wojna światowa Book 1, Moskwa, 1991. str.147 ...).

 14. Pirat

  Pytanie. Po co te ćwiczenia? Rosja się czuje zagrożona?

 15. orca

  \"25 tys. żołnierzy rosyjskich, ponad 3 tys. żołnierzy sił zbrojnych Chin i armii Mongolii.... ....zaproszone zostały również tureckie siły zbrojne.\" Kumple z Korei północnej zaraz się obrażą, że nie zostali zaproszeni. Sama globalna śmietanka.

 16. putś wsiegda budiet sołnce

  Czyli co.... wejdą, nie wejdą..? - ech, wspomnień czar

 17. ccc

  Iwan Turgieniew (pisarz rosyjski): „Rosjanin jest największym i najbardziej bezczelnym kłamcą na świecie”. Theodore Roosevelt (dwudziesty szósty prezydent USA): „Nie mogę zrozumieć charakteru rosyjskiego. Rosjanin kłamie patrząc w twoje oczy, i wiedząc, że widzisz to kłamstwo, on wcale się nie wstydzi”. Wydaje mi się, że Rosjanin w ogóle nie wie, co to wstyd. Astolphe de Custine (francuski pisarz i podróżnik): „W Rosji, szczerość uważają za szaleństwo. To jest rozsądne! W istocie! Przecież całe rosyjskie życie we wszystkich sferach — to nieustanny zamach na prawdę. Dla Rosjan zdrajcą jest ten, kto nie kłamie. Odrzucenie kłamstwa traktowane jest jako zdrada państwa”.

 18. Habad Lubawicz

  Skromne siły zbrojne jak na takiego molocha więc muszą trenować przerzut

Reklama