Siły zbrojne

Rosja: ponad 2 tysiące bezzałogowców w armii

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W czasie spotkania z kierownictwem Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej i przedstawicielami krajowego przemysłu zbrojeniowego poruszona została tematyka dronów. Prezydent Rosji Władimir Putin ujawnił ich łączną liczbę, która ma wynosić ponad 2 tysięcy egzemplarzy różnych typów bezzałogowych statków powietrznych.

Jak donosi rosyjski dziennik Izwiestija, w czasie swojej przemowy Putin podkreślił również potrzebę opracowania bezzałogowych samolotów w celu uzupełnienia obecnie posiadanej floty mniejszych dronów. Zaznaczył także konieczność podjęcia szeregu dalszych prac nad bezzałogowcami z większym wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz najnowszych osiągnięć technicznych. Jego zdaniem dotychczasowe konstrukcje znajdujące się na uzbrojeniu rosyjskiej armii sprawdzają się bardzo dobrze, a ona sama jest również dobrze przygotowana do odbierania ataków tego typu systemów.

W ostatnich latach rosyjskie siły zbrojne na szeroką skalę zaczęły wykorzystywać różnego typu rodzime konstrukcje bezzałogowe do wielu zadań. Przykładem tego typu działań w wojskach lądowych może być regularna już w ostatnim czasie współpraca pomiędzy pododdziałami pancerno-zmechanizowanymi czy artylerii a rozpoznawczymi dronami. Systemy Orlan-10 wykonują na rzecz rosyjskich czołgistów i artylerzystów kompleksowe rozpoznanie pola walki, dzięki czemu zwiększają radykalnie ich świadomość sytuacyjną. Kooperacja ta jest obecnie stałym elementem rutynowych ćwiczeń realizowanych przez rosyjską armię.

image
Reklama

W ostatnim czasie poinformowano także o planach wprowadzenia amunicji krążącej, czyli dronów-kamikadze na uzbrojenie rosyjskiej marynarki wojennej. Jak dotąd rosyjscy marynarze wykorzystywali drony głównie w celach rozpoznawczych, jednak wprowadzenie uzbrojenie ich bojowych wersji pozwoli na radykalne zwiększenie ich zdolności bojowej. Tego typu systemy mogą być w krótkim czasie rozmieszczane na okrętach, zwiększając ich siłę ognia i możliwości zwalczania celów zarówno lądowych jak i nawodnych. Szczególnie przydatne mogą być do niszczenia szybkich i niewielkich celów nawodnych.

Na szeroką skalę bezzałogowe statki powietrzne różnych typów zostały wykorzystane w trakcie niedawnych białorusko-rosyjskich strategicznych ćwiczeń wojskowych Zapad-2021. Na terenie Białorusi i Rosji rosyjska armia wykorzystywała całe spektrum modeli i typów bezzałogowców. Po raz pierwszy swój oficjalny rozpoznawczo-uderzeniowy debiut miały drony Forpost i Lastoczka, a Orion oprócz prowadzenia ataków z użyciem uzbrojenia naprowadzał także kierowane laserowo pociski artylerii na cele.

Komentarze