Reklama

Siły zbrojne

Rosja ogranicza zamówienia na myśliwce 5. generacji

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Zamówienia na rosyjskie myśliwce 5. generacji PAK-FA (Suchoj T-50) zostały zredukowane do 12 maszyn (jednej eskadry) w związku z obecnymi problemami ekonomicznymi. Dotychczasowy plan zakładał dostawy 8-14 maszyn rocznie. Do roku 2020 miały być w siłach zbrojnych Rosji 52 myśliwce nowej generacji. 

Jak poinformował Jurii Borysow, wiceminister obrony Rosji odpowiedzialny za zakupy uzbrojenia, zamówienie zostanie na razie ograniczone do jednej eskadry samolotów Suchoj T-50. Po wprowadzeniu ich do służby i testach operacyjnych ministerstwo ma podjać decyzję o wielkości kolejnych zakupów. Decyzja została ogłoszona podczas wizyty wiceministra w zakładach lotniczych w Komsomolsku nad Amurem, w których od 2016 roku ma być realizowana produkcja nowych myśliwców.

Jest to znacząca zmiana względem planów zapowiadanych jeszcze kilka miesięcy temu, gdy mówiono o produkcji 8 samolotów PAK-FA rocznie w okresie 2016-2018 i zwiększeniu produkcji do 14 maszyn w latach 2019 i 2020. Taki plan dostaw został opracowany przez ministerstwo obrony wspólnie z koncernem United Aircraft Corporation (UAC). Obecnie, jak przyznaje wiceminister Borysow, zamówienia muszą zostać ograniczone ze względu m. in. na problemy finansowe i ograniczenia funduszy ministerstwa obrony Rosji.

Niezależnie od tych ograniczeń w bieżącym roku UAC ma dostarczyć jeszcze cztery samoloty PAK-FA do testów. Maszyny pochodzić będą z produkcji przedseryjnej. W 2015 roku siły zbrojne Rosji mają otrzymać również 14 samolotów wielozadaniowych Su-35 oraz pięć myśliwców Su-30M2. 

Reklama

Komentarze (13)

 1. wqq

  Odcięcie rosyjskiego przemysłu od zachodnich części - oto cały sekret , ten sam problem widoczny w projekcie ARMATA .Brak zachodniej elektroniki przekłada się na paraliż nowoczesnych rozwiązań wojskowych.

  1. Free

   Tak TRZYMAĆ niech konstruują swoje matrioszki KACAPY

 2. mały dżon

  a Polska ile ma samolotów 4+ generacji? albo w ogóle ile ma samolotów zdolnych do WALKI a nie do latania z narciarzami na pokładzie? Ile ma czołgów zdolnych do walki z amunicją ? Nie martwmy się o Rosjan bo oni na wojnie są od ok 30 lat nieustannie i jakoś sobie radzą. martwmy się o siebie a Rosjanie o siebie....

  1. rolo

   Może i są od 30 lat w wojnie, ale strzelaja albo do chłopów z karabinami albo do własnego sprzętu sprzedawanego w całym bloku UW, amerykanska technika to nie rp letnie T-72 Po kolejnym malowaniu i zmianie nazwy na T-72 B2, czy B3, prawda taka ze USA jest Rosję w stanie zaorac samym lotnictwem!

 3. ziom

  Chyba raczej chodzi o całą masę kłopotów z nowym samolotem. Tak czy siak, z gromkich zapowiedzi jak zwykle zostają trociny.

  1. tomaszek

   ruscy zawsze dużo obiecują i zawsze kończy się niczym no ale propaganda ma się czym żywić przez jakiś czas

 4. tomaszek

  ruski miraż, najpierw bajubaju o 52 samolotach teraz bajubaju o 12 a wiadomo że nigdy żaden nie będzie latał, ruskim działa jeszcze tylko to co zaprojektowane przed '89. rusofile to oczywiście zakrzyczą

  1. Brunner

   Proszę sobie przypomnieć jakie bajubaju było w przypadku F22 - na początku też mowa o wielkich zamówieniach, a skończyło się na ilu sztukach? Nie zapominajmy, że PAK-FA jest dopiero na początku drogi. Nie chcę się czepiać, ale w USA też raczej działa to co zaprojektowane przed '89 ;) (oczywiście poza Raptorem, choć jego rodowód sięga właśnie lat osiemdziesiątych).

 5. tadek

  to jest generacja 4+, do 5 generacji to jeszcze troche brakuje...

  1. pr0

   4+ jest su35

 6. Wojtekus

  Po prostu samolot ten nie jest jeszcze gotowy i zwalaja wszystko na kryzys.

 7. paweł

  no i dobrze robią. to jest pierwsze zamówienie seryjne. jeszcze nie dostali nawet czterech testerów. to o czym tutaj mowa. po produkcji pierwszej eskadry okaże się co jest z nimi nie tak, i następna seria będzie poprawiona i tak dalej przy czym wad będzie coraz mniej, znalezienie ich coraz dłuższe a więc zamówienia będą mogły być coraz większe. np następna wersja 1.1 dwie eskadry.

  1. dd

   Ja tez trzymam kciuki...

 8. Rojik

  Dlaczego D24 jako jedyny serwis o tematyce związanej z obronnoscia milczy na temat ujawnienia pierwszych zdjec Armaty i Kurganca?

  1. Okił

   Bo jest to niewygodne dla nastrojów tutaj panujących.

  2. Jaca

   Ponieważ D24.pl nie zajmuje się propagandowymi fotkami. http://www.defence24.pl/news_rosja-modernizacja-t-72-zamiast-czolgu-armata

  3. Obywatel IV RP

   Makiety znowu pokazują!

 9. rabarbarus

  No i tak krawiec kraje, jak mu materiału staje. Nie da się zbudować globalnego mocarstwa na samym tylko wydobyciu kopalin.

 10. olo

  Błagam nie nazywajcie tego czegoś 5 generacją tylko w najlepszym razie 4+.

 11. Leo

  No i dobrze, co to więcej dodać :)

 12. FG

  Akurat mądrze postąpili, ponieważ ten typ ma bardzo dużo problemów i niedoróbek i najlepiej wprowadzić partię testową do przeprowadzenia intensywnych testów... Zresztą F-35 pokazuje, że niestety ale w dzisiejszych czasach tak właśnie jest ze względu na skomplikowanie...

 13. hp7

  12 myśliwców 'piątej' generacji czyli tuzin przedprodukcyjnych makiet do pokazywania na paradach

Reklama