Reklama

Siły zbrojne

Rosja: następcami kałasznikowa będą... kałasznikowy [WIDEO]

Karabinek AK-12 kalibru 5,45 mm (na górze) i AK-15 kalibru 7,62 mm. Fot. ak.kalashnikovgroup.ru
Karabinek AK-12 kalibru 5,45 mm (na górze) i AK-15 kalibru 7,62 mm. Fot. ak.kalashnikovgroup.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony miało oficjalnie zalecić, by powszechnie wykorzystywane w tamtejszych siłach zbrojnych karabinki AK-74M były zastępowane dwoma nowymi karabinkami AK-12 i AK-15 opracowanymi przez koncern Kałasznikowa.

Reklama

Zgodnie z zaleceniem ministerstwa do rosyjskich wojsk lądowych, powietrznodesantowych oraz jednostek naziemnych marynarki wojennej mają być wprowadzane karabinki szturmowe Kałasznikowa: AK-12 kalibru 5,45 mm i AK-15 kalibru 7,62 mm. W ubiegłym roku przeszły one pozytywnie badania państwowe. 

Informacje na ten temat zostały podane jeszcze na początku roku przez koncern Kałasznikow. Wywołały jednak zainteresowanie amerykańskich mediów - np. serwisu Military Times - na początku maja, w kontekście zawarcia kontraktu na wprowadzanie do jednostek korpusu piechoty morskiej USA karabinków M27. W ten sposób bowiem zarówno Amerykanie, jak i Rosjanie podjęli kroki w celu wprowadzenia generacyjnie nowej broni strzeleckiej.

Karabinki AK-12 i AK-15 zostały opracowane z myślą o wyposażeniu żołnierza przyszłości "Ratnik". Właśnie dlatego zadbano, by można było rozbudowywać możliwości bojowe tej broni poprzez szybkie i łatwe doczepianie dodatkowego osprzętu. Koncern Kałasznikowa informuje, że nowe uzbrojenie jest przystosowane do łatwego integrowania z tłumikami, wskaźnikami laserowymi, celownikami dziennymi i termowizyjnymi, granatnikami, latarkami, dodatkowymi uchwytami itd.

Czytaj też: Prywatyzacja Kałasznikowa

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (22)

 1. Kuba

  Gdybym był Rosjaninem to płakał bym nad całym tym nie wykorzystanym potencjałem . Jednakowoż jestem Polakiem i nawet się cieszę z tego powodu. Kiedy pierwszy raz zobaczyłem AK 12 z roku 2010 widziałem jakiś potencjał , progres . Pierwsze próby i innowacje w przełamaniu ,,Betonu'' . Jednak jak zwykle to samo co zwykle po dłuższym czasie...Pokazują że umieją zrobic coś fajnego , po czym to zarzucają i odświeżają starocie bo tak jest łatwiej i taniej . O ironio ze wszystkim tak jest PAK FA wstrzymany , T 14 wstrzymany , AK 12 / 15 powrót do neolitu....

 2. Orsza 1514

  Stg-44 jak lenin wiecznie żywy.

  1. 2zddk

   Ale co ma kałach do Stg-44 ? To że kalasznikow jest kopią Stg to często powtarzany mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. To zupełnie inne konstrukcje, które może tylko wizualnie są odrobinę do siebie podobne.

  2. Urko

   To oczywiste, że to nie jest kopia Stg, ale jest takie pytanie. Czy ludzie, którzy wymyślali założenia konkursu na karabinek automatyczny, który ostatecznie wygrała koncepcja Sudajew-Zajcew, nie widzieli Stg-44 i niczym się nie sugerowali ?

 3. fuj

  Tak z bliska to straszny blaszany brzydal, jak AKM. Chyba jedynym kryterium jest u nich cena. Do tego na za słabą amunicję 5,45.

  1. Draco

   Dlaczego uważasz że 5,45x39 jest za słaby?

  2. kuchartek

   Sadzisz że jak w średniowieczu , współczesne wojny mają polegać na zabijaniu wrogów i niszczeniu infrastruktury \"cywilnej\" czyli puszczeniu z dymem ?.

  3. fuj

   Niestety nadal na tym polegają, tak osiągane są określone cele, i nadal jest pełno władców dla których życie ludzkie nie stanowi większej wartości i doskonale manipulujących swoimi podwładnymi.

 4. to tyle

  Stoner jednak wygrał.

  1. Draco

   Mógłbyś rozwinąć?

  2. to może ja

   Większość oddziałów elitarnych na świecie używa rozwinięć konstrukcji Stonera. Wystarczy z jednego i drugiego (Kałasza) postrzelać i już wiadomo dlaczego. Kałasz pokazuje pazury dopiero w ekstremalnie ciężkich warunkach, ale po przeszorowaniu w błocie też potrafi zawieść co wiem dokładnie ;)

  3. ZZZ

   AK \"pokazuje pazury\" nie w \"ekstremalnie ciężkich warunkach\" tylko w sytuacji, gdy użytkownik go nie czyści.

 5. Grzesiek

  Wciąż nie pozbyli się starej, wielkiej dźwigni bezpiecznika. Nie wiele różni się to od \"kałacha\", jakiego pamiętam z wojska. Z modyfikacji kałasznikowa, najbardziej podoba mi się AK Alfa.

  1. Park

   Nasi się pozbyli i nie wyszło to na dobre.

  2. Draco

   A co w AK Alfa masz ciekawego? To przecież bebechy starego AK upchane w izraelską komorę i nic więcej. A w AK-12 masz przynajmniej w 100% modyfikowane bebechy a że wygląda podobnie do poprzedników to co? Z resztą jak byś się przyjrzał to byś zauważył kilka istotnych zewnętrznych zmian.

  3. Synek

   Jakie to istotne zmiany? Co zostało w 100% zmienione wewnątrz?

 6. Gregor

  Kałach rozwija się w kierunku Beryla. Przynajmniej pod względem wizualnym. Tak wniosek po obejrzeniu tego video.

  1. Draco

   Oba karabinki są pochodną AK więc nikogo nie powinny dziwić jakie kolejek podobieństwa. Ale skoro już stawiasz swoje tezy to proszę mi powiedzieć gdzie ty w berylu widziałeś muszkę na kolanku gazowym i szczerbinkę na pokrywie komory zamkowej? Gdzie w AK-12 widzisz zaprojektowane w sposób nieudolny i tandetny szyny montażowe tak jak w Berylu? Szczerze mówiąc nie wiem skąd wam się wzięło powiazywanie ak-12 z berylem.

 7. kokosz

  jakosc wykonania pokazuje film w 2:55

  1. bender

   Faktycznie jest słabo. Dzięki za spostrzeżenie

 8. Mohylew 1581

  Mineło blisko 80 lat a stg 44 ciągle żywy.

  1. pga

   Przecież kałach konstrukcyjnie nie ma nic wstólnego z stg 44, jak go nazywasz. Wypsadałoby mieć jakiekolwiek pojęcie o budowie broni, zanim zacznie się powielać tego typu stwierdzenia. Owszem, koncepcja karabinu szturmowego na amunicję pośrednią łączy te konstrukcje, ale to samo można powiedzieć o dowolnej współczesnej broni indywidualnej.

 9. PiotrEl

  Jeżeli jedna modernizacja np. zatrzymywanie zamka w tylnym położeniu miała by oznaczać rezygnację z dotychczasowych magazynków to nic dziwnego że wyrzucili ja do kosza. Przerobiono (z zachowaniem zasady działania) mechanizmy samoprzeładowania broni celem polepszenia celności ognia. 4 reżymy pracy - zabezpieczone, automatyczny ogień, 2 strzały, ogień pojedyńczy. Dodano element umozliwiający zmiane ww. bez odrywania ręki od pozycji do strzelania. Komora zamkowa plus szyny pitcatiny skonstruowano w sposób zapewniający powtarzalność systemu celowniczego po czyszczeniu.

 10. 7plmb

  Poziom wykonania po prostu prymitywny jak i te zegarki z \"Ratnika\"..pomijam wygląd i znane zalety i wady tej broni..

  1. Draco

   A jakie wady AK-12 znasz? Czyżbyś miał z nim styczność inną niż oglądanie go na zdjęciach. Swoją drogą bardzo to ciekawe zjawisko jak ktoś spojrzy na zdjęcie i już wszystko wie.

 11. To ek

  Tak poziom beryla tylko beryla nikt nie kupi a po to będzie zaraz kolejka

  1. John

   Kolejka kogo ? Bo większość panstw 3 świata będzie wolało kupić zwykłego Kalacha albo jego Chińską bo bedzie taniej . Zachodnie panstwa maja swoje konstrukcje .

  2. Draco

   Jak by nie patrzył to tak czy siak AK-12 sprzeda się w większych ilościach niż nasz beryl. Wystarczy by Rosjanie kilka dywizji przezbroili w AK-12 i masz już sprzedaż na znacznie wyższym poziomie niż Beryla. A co do zagranicznych odbiorców to nie przejmuj się. Naszego beryla którzy pierdoła mi różni się od AKM nikt nikt chcę ale już np. zastawa M21 sprzedaje się całkiem nieźle to i po AK-12 znajdą się chętni. A tak na marginesie to szkoda że wszyscy potrafią w sensowny sposób zmodyfikować i wyposażyć w szyny montażowe AK tak żeby się oglądał schludnie a w Radomiu robią potworki w stylu Beryla 2004.

 12. dasfqaaf

  Dokładnie jak ktoś napisał, Beryle wyglądają jak karabiny z wyższej półki w porównaniu z tym. 60 letnia technologia w nowym lipnie wykonanym opakowaniu. Widać bieda dalej trzyma ruskich.

  1. Banan

   No akurat lepiej nie stawiać w tym zestawieniu Beryla bo niestety pod względem jakości będzie mocno odbiegał, ogólnie każdy element, który \"poprawili\" w nim powoduje jego zwiększoną zawodność.

  2. Draco

   Chyba śnisz, beryl jak karabin z wyższej półki nibu z której strony? Niestety wszystkie modyfikacje AK wyglądają lepiej od naszego beryla nawet te zrobione z AKM po przez dodanie nowego łoża, kolby, komory zintegrowanej z szybą montażową i chwytu pistoletowego. Nie wiem czy zauważyłeś ale w berylu nie zmieniono nawet kolanka gazowego. Nie mówiąc już o przeniesieniu przyrządów celowniczych i wyposażeniu w szyny montażowe w sposób sensowny. A co do 60 letniej technologi to w internecie nie trudno znałeś porównanie część AK-12 z AK-74. Tak niestety się składa że więcej różni te dwa karabinki niż Beryla i AKM. A co do jakość to jakim ty cudem jesteś to w stanie na zdjęciu zobaczyć?

 13. Aro

  Ej znafcy broni, to nie jej wygląd decyduje o jej skuteczności, wojna to nie wybieg mody.

  1. tak tylko... (Michał Rakowski)

   Dziwne, bo jak chodziło o Kryla, to krytykowałeś, że brzydki...

  2. marian

   Bo dla naszego sprzętu ma wyższe wymagania ;)

 14. Zet

  Poziom naszego Beryla.

  1. alkaprim

   Beryl to nic innego tylko polska przeróbka kałacha-więc o czym pan mówisz.

  2. Draco

   Skąd ten pomysł? Wyciągasz takie wnioski po wyglądzie czy może po czymś innym? Dziwi mnie że Rosjanie wybrali AK-12. Wręcz uważam że żołnierze rosyjscy zostali oszukani. Ale proszę nie wypisywać bzdur! Poziom naszego beryla to był AK-74M. Zaś AK-12 to coś na poziomie +/- Galil ACE.

  3. aterp

   dokladnie i to po jakim czasi dopiero zrobili.

 15. Synek

  Jeden dostaje AK, drugi magazynek...

 16. opol

  co oni broni nie umia nowej zrobic ? ja rozumiem ze kalach to dobra bron ale czasy sie zmieniaja i trzeba isc na przod....

  1. marian

   Jeżeli dobra broń to po co zmieniać? Dla samej nowości?

  2. Draco

   Oczywiście że potrafią co z resztą ostatnio pokazali. Ale wojsko chcę broni niezawodnej, odpornej i taniej. A broń nowoczesna tania nie jest. Do tego dochodzą koszta związane z szkoleniem z obsługi nowej broni. Dlatego AK przystosowane przystosowano jako tako do spełniania współczesnych wymogów. I tak to powstał karabinek nowocześniejszy od AK-74M, stosunkowo tani oraz niemal że nie wymagający szkolenia ponieważ obsługa niewiele się różni od poprzedników. To jest taki karabinek dla armi a ci którzy potrzebują czegoś bardziej wyrafinowanego to dostaną.

  3. lis

   Ale, o co ci chodzi, pytanie czy jest potrzeba tworzenia czegoś nowego na razie jesteśmy w erze broni prochowej, co ty chcesz wprowadzać lasery. Widać ogólne założenie się sprawdziło wprowadzają jednie poprawki. W sumie ludzie od wieków korzystają z noży może czas pomyśleć już o świetlnych mieczach. :)

 17. Railman

  Za 20 lat zrobią Galila

 18. efergergerg

  sens wymiany kałacha na kałacha wynika z tego że miliony prostych żołnierzy rezerwy nie będzie umiało strzelać z czegoś bardziej skomplikowanego niż kałach

 19. Admirał Samson

  Jaki jest sens wymieniać \"kałacha\" na trochę lepszego \"kałacha\"?

  1. ahafdha

   Nie ma to sensu, ale chodzi o pieniądze, Rosji nie stać na nic lepszego, to taki lifting AK z małymi poprawkami, na zasadzie, popatrzcie mamy nową broń.

  2. marian

   Bo jest trochę lepszy?

  3. Draco

   A jaki był sens wymieniać AK na AKM? Jaki sens miała wymiana Garanta na M14, jaki sens miała wymiana M-16 na M-4?

 20. WW01

  zaskakująco podobne do Beryla

  1. marian

   Czy to komplement dla Beryla ?

  2. Draco

   No rzeczywiście bardzo to zaskakujące że pochodne AK są do siebie podobne. Ciekawe dlaczego? Jak myślisz? A tak na marginesie to jak już to bardziej do galila i M21 (patrz umieszczenie przyrządów celowniczych)

 21. Kalrin

  To na pewno dobre zdjęcie? Jak je zobaczyłem to aż musiałem porównać ze zdjęciami z google i totalnie nie wygląda jak Ak-12 tak jak go Ruscy przez lata prezentowali. To co tu jest bardziej wygląda jak szeroka modernizacja Ak-74 (nazwijmy ją M2) która swoją drogą wygląda mniej nowocześnie od naszych Beryli.

  1. Gts

   Bo nie maja pieniedzy na nowe karabiny. To jest mega skala produkcyjna a w magazynach jeszcze miliony kalaszy leza mimo sprzedawania jej tonami do Afryki. W sumie nawet amerykanie tez nie zdecydowali sie na zastepowanje AR-15 i jego pochodnych np SCARem. Zdecydowano sie w koncu na ktoras to z wersji HK 416/417...

  2. Malkontent

   To ma strzelać,w miarę dobrze,a nie wyglądać (bardziej lub mniej nowocześnie od Beryla,który też jest klonem kałasznikowa).

  3. Draco

   Niestety jest to finalny AK-12. Pierwotna komora była na tyle problematyczna że łatwiej było zmodyfikować komorę tradycyjną. Po mimo zewnętrznego podobieństwa budowa wewnętrzna jest inna niż AK-74. A nawet na zewnątrz rzucają się w oczy takie różnice jak umieszczenie muszki i szczerbinki, nowe okładki lufy oraz rura gazowa.

 22. EVO-8

  W broni nie liczy się jak wygląda, lecz jak jest niezawodna i skuteczna. Tego na zdjęciach się nie zobaczy.

Reklama