Siły zbrojne

Rosja grozi działaniami odwetowymi wobec NATO

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjski ambasador przy NATO zagroził podjęciem kroków odwetowych, jeżeli Sojusz Północnoatlantycki rozmieści w krajach Europy Środkowo – Wschodniej znaczące siły wojskowe.

Aleksander Gruszko stwierdził, że Sojusz Północnoatlantycki dąży do złamania zobowiązań z 1997 roku, które legły u podstaw ustanowienia stosunków pomiędzy Rosją a NATO. W odpowiedzi Federacja Rosyjska podejmie działania, które „zapewnią jej zdolność do obrony” w nowej sytuacji.

Rosyjski ambasador przy NATO zaznaczył przy tym, że Sojusz Północnoatlantycki miał zapewnić Rosję w 1997 roku o nierozmieszczaniu na terenie nowych państw NATO broni jądrowej oraz „znaczących sił wojskowych”. W jego opinii ewentualne rozlokowanie brygad Paktu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowo - Wschodniej będzie oznaczać złamanie tych zobowiązań. W odpowiedzi Rosja prawdopodobnie zwiększy aktywność swoich sił zbrojnych w Europie.

Należy jednak pamiętać, ze NATO rezygnowało w 1997 roku z rozmieszczania znacznych sił w nowych państwach członkowskich w „obecnym i przewidywalnym środowisku bezpieczeństwa”. Ostatnie działania Rosji, w szczególności aneksja Krymu z wykorzystaniem nieoznakowanych elementów swoich sił zbrojnych postawiły europejskie „środowisko bezpieczeństwa” pod bardzo dużym znakiem zapytania. Ciekawe, że Rosja zawiesiła porozumienie z Litwą o wzajemnej wymianie informacji na temat sił zbrojnych po rozmieszczeniu na terenie tego kraju dodatkowych czterech myśliwców i niewielkich pododdziałów NATO. Z drugiej strony, ćwiczenia „Zapad 2009” podczas których według doniesień agencyjnych Federacja Rosyjska przeprowadziła symulowane uderzenie jądrowe na terytorium Polski według Rosjan najwyraźniej nie wpłynęły ujemnie na poziom bezpieczeństwa w Europie.

(JP)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.