Reklama

Siły zbrojne

Republika Korei tworzy dowództwo operacji dronowych przeciw Korei Północnej

KAI RQ-101
KAI RQ-101
Autor. Republic of Korea Armed Forces/Wikipedia/CC BY-SA 2.0

Korea Południowa przyjęła we wtorek nowe prawo mające na celu utworzenia dowództwa operacji dronowych, które ma przeciwdziałać zagrożeniom militarnym z Korei Północnej - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. Działania obejmą misje defensywne i ofensywne.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Powołanie dowództwa operacji dronowych ma na celu wzmocnienie zdolności wojskowych do "agresywnego" reagowania na zagrożenia stwarzane przez infiltrację z powietrza za pomocą statków bezzałogowych i rosnące wykorzystanie systemów tego typu broni w działaniach wojennych - poinformowało we wtorek rządowe centrum legislacyjne.

Czytaj też

Prezydent Jun Suk Jeol nakazał utworzenie jednostki pół roku temu w odpowiedzi na incydent z 26 grudnia ub.r., kiedy pięć północnokoreańskich dronów naruszyło przestrzeń powietrzną Korei Południowej i przeleciało nad Seulem.

Reklama

W odpowiedzi wysłano myśliwce i helikoptery szturmowe, jednak żaden z dronów nie został zestrzelony - informowała agencja Yonhap.

Ostateczna wersja ustawy zawiera nowy zapis określający, że operacje wojskowe będą obejmować "wykrywanie, śledzenie i neutralizowanie wrogich bezzałogowych statków powietrznych".

Czytaj też

Jest to znaczący dodatek do projektu ustawy, który został zaprezentowany w kwietniu i oznacza, że Seul zamierza wykorzystywać drony zarówno do misji ofensywnych, jak i defensywnych - podkreśla dziennik "The Korean Herald".

W ubiegłym tygodniu ministerstwo obrony przyjęło także nową zasadę operacyjną, na mocy której w odpowiedzi na wtargnięcie północnokoreańskiego drona w przestrzeń powietrzną, Korea Południowa wyśle co najmniej dziesięć razy więcej dronów w kierunku Korei Północnej.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Thorgal

    I to mi się podoba 👉"Ostateczna wersja ustawy zawiera nowy zapis określający, że operacje wojskowe będą obejmować "wykrywanie, śledzenie i neutralizowanie wrogich bezzałogowych statków powietrznych".

  2. rwd

    Pomysł, który należy wykorzystać u nas. Działanie dronów trzeba podnieść na wyższy poziom, bo ich znaczenie w obronie jak i w ataku jest coraz większe i będzie rosło. Tak jak kiedyś lotnictwo uwolniło się spod szefostwa piechoty i stało się odrębnym rodzajem wojska, tak i operacje dronów powinno koordynować oddzielne dowództwo. Co nie znaczy, że piechota czy artyleria stracą swoje drony. Mowa jest o dronach działających niezależnie od wojsk lądowych i lotnictwa, przeprowadzających własne operacje w strefie frontowej i na zapleczu, co oczywiście nie wyklucza wspierania piechoty i działania na rzecz konkretnych brygad zmechanizowanych i pancernych.

Reklama