Reklama

Siły zbrojne

Remonty bułgarskich MiG-29 opóźnione. Jest odszkodowanie

Fot. Krasimir Grozev/CC3.0
Fot. Krasimir Grozev/CC3.0

Rosyjska korporacja RSK MiG znacznie opóźniła remont posiadanych przez Bułgarię myśliwców MiG-29. Z tego powodu Sofia zażądała odszkodowania w wysokości 925 tys. euro - poinformował w czwartek portal Mediapool, powołując się na źródła w resorcie obrony.

Korporacja z Rosji wypłaciła już część kwoty, 186 tys. euro, pozostałą część ma przekazać do końca marca.

Rząd Bojko Borisowa podpisał w 2018 r. generalne porozumienie z RSK MiG o wartości 80 mln lewów (40 mln euro), w ramach którego zawarto szereg szczegółowych umów. Ich celem było umożliwienie pełnienia natowskiej misji Air Policing przez bułgarskie lotnictwo wojskowe. W chwili podpisania porozumienia połowa posiadanych przez Sofię 15 myśliwców MiG-29 była uziemiona. Wyremontowanych ma być osiem maszyn.

Dodatkowo zawarto umowę o serwisowaniu. Wszystkie kontrakty mają zostać wykonane do połowy 2021 r. Brak wystarczającej liczby zdolnych do lotów maszyn jest przyczyną tego, że Bułgaria ledwie nadąża za pełnieniem misji Air Policing, a piloci mają niebezpiecznie małą liczbę lotów ćwiczebnych.

W 2019 r. Bułgaria zawarła z amerykańskim koncernem Lockhhed Martin umowę na dostawę ośmiu myśliwców F-16 Block 70, za które zapłacono z góry 1,2 mld USD. Maszyny zostaną dostarczone w latach 2023-2024 r.; do tego czasu Sofia będzie zależna od rosyjskiej technologii.

W ubiegłym roku Bułgaria podpisała porozumienie z białoruskimi zakładami remontowymi nr 558 na remont samolotów Su-25. Wartość kontraktu wynosi 80 mln lewów (40 mln euro). Według danych resortu obrony nie ma opóźnień w realizacji tej umowy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama