Siły zbrojne

Reforma Narodowych Sił Rezerwowych: ewolucja, nie rewolucja

fot. YouTube
fot. YouTube

Do końca roku ma być gotowy plan reformy Narodowych Sił Rezerwowych. NSR działa zaledwie trzy lata, ale resort obrony uznał, że dotychczasowa formuła się nie sprawdza - donosi RMF FM 

Radio przedstawia szczegóły zmian, które mają dotknąć NSR. Teraz żołnierze formacji wchodzą w skład normalnych jednostek wojskowych. Pierwszą zmianą ma być utworzenie z nich wyodrębnionych oddziałów, bo już wstępna analiza pokazała, że pod względem wyszkolenia nie są pełnowartościowymi wojskowymi. Należy powierzać zadania pododdziałom o mniejszym skomplikowaniu, takie jakie będą w stanie wykonać - mówi rektor Akademii Obrony Narodowej gen. Bogusław Pacek w rozmowie z RMF FM. Generał jest doradą ministra obrony narodowej, a dokument w sprawie reformy przygotowują specjaliści właśnie z AON. 

Kolejna zmianą jest położenie nacisku na wykorzystanie NSR w sytuacjach kryzysowych.Takiej, która występuje w czasie pokoju, powodzi, jakiejś katastrofy budowlanej, wybuchu w rafinerii- dodaje Pacek.

Jacek Sońta, rzecznik MON, podkreślił na Twitterze, że nie chodzi o rewolucjejne zmiany w NSR

W podobnym tonie do proponowanych zmian odniósł się także gen. Pacek.

Obecna formuła NSR została wypaczona i się nie sprawdza - mówi szef BBN Stanisław Koziej w rozmowie RMF FM. Według Kozieja zawiodła przede wszystkim struktura. Dla rezerwistów przygotowano etaty w jednostkach w całym kraju, są wyjątkowo rozproszeni i zdarza się, że nie ma pomysłu, jak ich wykorzystywać.Chodzi o to, aby NSR stanowiły formacje odrębne a nie tylko pojedyncze - mówi Koziej.

NSR stanowi dziś  20 tysięcy stanowisk rozproszonych po jednostkach wojskowych w całym kraju. Według krytyków obecnego systemu, szefowie jednostek nie za bardzo wiedzą, co zrobić z żołnierzami, którzy przeszli czteromiesięczne przeszkolenie, a ćwiczą jedynie do miesiąca w roku. W praktyce żołnierze NSR są wojskowymi drugiej kategorii i nie ma zbyt wielu zadań, które mogą wypełniać - podkreśla RMF FM

[[VIDEO]]

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.