Reklama

Siły zbrojne

Raytheon dostarczył Siłom Powietrznym USA autonomiczną antydronowa broń laserowa

Pierwsza autonomiczna antydronowa broń laserowa o mocy 10 kW dla amerykańskich sił zbrojnych
Pierwsza autonomiczna antydronowa broń laserowa o mocy 10 kW dla amerykańskich sił zbrojnych
Autor. Raytheon Technologies

Jesienią ubiegłego  roku Centrum Zarządzania Cyklem Życia Sił Powietrznych USA i Raytheon Technologies przeprowadziły udany test pierwszej broni laserowej wysokiej mocy Sił Powietrznych USA, charakteryzującej się modułową konstrukcją, w ramach czterodniowych, nieprzerwanych strzelań bojowych, które odbyły się na poligonie White Sands Missile Range w Nowym Meksyku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Nowa modułowa broń laserowa to pierwszy autonomiczny laser o mocy 10 kW zbudowany zgodnie z wymogami amerykańskich sił zbrojnych. Można go przetransportować i zainstalować w dowolnym miejscu zależnie od potrzeby. Znana pod nazwą „H4" broń to czwarty operacyjny system laserowy dostarczony przez Raytheon Technologies Siłom Powietrznym USA, a także w sumie ósmy system dostarczony przez tę firmę Departamentowi Obrony USA.

Autor. Raytheon Technologies

– Wszędzie tam, gdzie Siły Powietrzne mają do czynienia z zagrożeniem w postaci dronów, dysponują teraz czterema wypróbowanymi systemami broni laserowej, których mogą używać do unieszkodliwiania asymetrycznych zagrożeń – powiedział Michael Hofle, starszy dyrektor ds. broni laserowej wysokiej mocy w Raytheon Technologies. – Z naszych kompaktowych, wytrzymałych i gotowych do działania systemów laserowych można korzystać stacjonarnie, na ciężarówkach z nadwoziem platformowym, a nawet na pick-upach. Dlatego jesteśmy dumni, że możemy pomóc Siłom Powietrznym w dostarczeniu nowej technologii żołnierzom, którzy potrzebują jej do realizacji zadań na polu walki. Mogą oni w pełni zaufać zdolności naszego systemu do ochrony nieba przed zagrożeniami.

Reklama
Pierwsza autonomiczna antydronowa broń laserowa o mocy 10 kW dla amerykańskich sił zbrojnych
Pierwsza autonomiczna antydronowa broń laserowa o mocy 10 kW dla amerykańskich sił zbrojnych
Autor. Raytheon Technologies

Broń laserowa o modułowej konstrukcji, zaprojektowana, aby chronić ludzi i sprzęt przed zagrożeniami powietrznymi krótkiego zasięgu, z powodzeniem ukończyła program testów Sił Powietrznych złożony z kilkudniowych strzelań bojowych obejmujących wyszukiwanie, namierzanie, śledzenie i niszczenie dronów atakujących z krótkiego i dalekiego dystansu oraz w roju.

704.Grupa Testowa zniszczyła za pomocą modułowej broni laserowej kilkadziesiąt dronów różnych rozmiarów na odpowiednim taktycznie dystansie. Podczas testów system działał w dzień i w nocy, w niesionych wiatrem tumanach piasku i w wysokich temperaturach sięgających często ponad 43 stopni Celsjusza.

Czytaj też

Dzięki niewielkim rozmiarom broń laserowa H4 z łatwością mieści się na platformie pick-upa. System składa się z modułu lasera wysokiej mocy, sensora elektrooptycznego/podczerwonego dalekiego zasięgu pełniącego jednocześnie funkcję układu kierowania wiązką lasera, systemu kontroli ciepła, wewnętrznego elektrycznego systemu zasilania oraz oprogramowania celowniczego – a wszystko to zintegrowane w taki sposób, aby skutecznie zwalczać cele w najtrudniejszych warunkach. Systemem steruje się za pomocą laptopa i kontrolera do gier. Można go również podłączyć do wielu aktualnie istniejących systemów dowodzenia i kierowania obroną powietrzną w celu zapewnienia dodatkowej warstwy obrony.

System broni laserowej o konstrukcji modułowej powstał w pierwszej na świecie fabryce systemów laserowych w McKinney w Teksasie i został dostarczony do Centrum Zarządzania Cyklem Życia dziewięć miesięcy po otrzymaniu zamówienia.

Komunikat prasowy Raytheon Technologies

Reklama

Komentarze

    Reklama