Siły zbrojne

Raptory na spotkanie rosyjskim Delfinom

Fot. Air Force Staff Sgt. James Richardson, domena publiczna
Fot. Air Force Staff Sgt. James Richardson, domena publiczna

Stany Zjednoczone poderwały swoje samoloty myśliwskie, bazujące w rejonie Alaski, w celu przechwycenia rosyjskich samolotów rozpoznawczych. W powietrzu spotkały się amerykańskie Raptory oraz rosyjskie Delfiny.

Amerykańskie myśliwce F-22 Raptor przechwyciły w środę dwa rosyjskie samoloty Ił-38 Delfin. Ma to być już kolejne, z tego rodzaju zdarzeń, odnotowanych w ostatnich miesiącach. Zauważył to gen. Terrence J. O`Shaughnessy, na co dzień dowodzący NORAD, a więc Dowództwem Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej.

Rosyjskie, turbośmigłowe morskie maszyny patrolowe dalekiego rozpoznania oraz zwalczania okrętów podwodnych miały znaleźć się w strefie identyfikacji obrony przeciwlotniczej Alaski (ADIZ). Doszło do tego nad Morzem Beringa, na północ od Aleutów, ale jak zaznaczyli Amerykanie oba rosyjskie samoloty rozpoznawcze nie wleciały w przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych czy też Kanady. Do wsparcia nieokreślonej oficjalnie liczby amerykańskich Raptorów wysłany został latający tankowiec KC-135 Stratotanker oraz samolot wczesnego ostrzegania Boeing E-3 AWACS.

Rosjanie wykorzystują w tym rejonie zarówno starsze wersje Ił-38 jak również ich zmodernizowaną wersję Ił-38N. Co więcej, oprócz wspomnianych Delfinów, Amerykanie i Kanadyjczycy odnotowali w tym roku również pojawienie się rosyjskich Tu-142. W marcu siły powietrzne ze Stanów Zjednoczonych i Kanady poderwały myśliwce (odpowiednio F-22 Raptor i F/A-18 Hornet) do przechwycenia dwóch rosyjskich rozpoznawczych Tupolewów Tu-142 w wersji MZ (z unowocześnioną awioniką, ale też z nowymi silnikami NK-12MP). W zeszłym roku obserwowane były również misje prowadzone przez rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu Tu-95.

image
Amerykański F-22 przechwycił rosyjski bombowiec, fot. NORAD-USNORTHCOM PA

Trzeba zauważyć, że rosyjskie media (np. Sputnik) komentując całą sprawę podkreślają, że loty rosyjskiego lotnictwa mają być wykonywane zgodnie z międzynarodowymi zasadami korzystania z przestrzeni powietrznej. Co więcej, sami Rosjanie mieli zauważyć, że obce samoloty rozpoznawcze miały często pojawiać się w ostatnim czasie w pobliżu rosyjskiej przestrzeni powietrznej. Według gazety „Czerwona Gwiazda” w jednym tygodniu miał być to 22 obce maszyny.

JR

Komentarze