Reklama
Reklama
  • WIADOMOŚCI

Rakiety RBS-15 MK3 odpowiadają niemieckim wymaganiom

fot. Diehl Stiftung & Co KG
fot. Diehl Stiftung & Co KG

Firma Saab poinformowała o przeprowadzeniu pod koniec kwietnia bieżącego roku testowego strzelania rakietami przeciwokrętowymi RBS15 Mk3 – takimi samymi, jakie wykorzystuje polska Marynarka Wojenna na okrętach typu Orkan, i jakie są proponowane dla okrętów obrony wybrzeża Miecznik.

Strzelanie wykonano z niemieckiej korwety „Magdeburg” (typu K130/Braunschweig) na wodach przybrzeżnych zachodniej Szwecji. Wybór poligonu był nieprzypadkowy - znajduje się tam wiele wysepek, można więc było sprawdzić pełne możliwości pocisku (manewrowanie w kierunku i wysokości). Rakieta wykonała lot zgodnie z założeniami i trafiła w ćwiczebny cel. Przedstawiciele niemieckiej marynarki uznali, że cały system spełnia ich wymagania.

RBS15 Mk3 to pocisk przeciwokrętowy, opracowany wspólnie przez firmy Diehl BGT Defence i Saab Bofors Dynamics. Ma on zasięg większy niż 200 km i głowicę bojową o wadze 200 kg. RBS15 Mk3 to system uzbrojenia działający według zasady „wystrzel i zapomnij”. Rakieta dolatuje samodzielnie w rejon celu, wykorzystując system nawigacji inercyjnej, a w końcowej fazie lotu włączana jest aktywna głowica naprowadzająca.

W wersji MK3 zastosowano, dodatkowo, system GPS, co pozwala na wykorzystanie pocisku do atakowania obiektów lądowych.

Zobacz również

Wybrane okazje dla Ciebie

Reklama
Reklama
Polecane
czytaj więcej
Wojna na Ukrainie
Mogą Cię zainteresować