Reklama

Siły zbrojne

Rakiety RBS-15 MK3 odpowiadają niemieckim wymaganiom

fot. Diehl Stiftung & Co KG
fot. Diehl Stiftung & Co KG

Firma Saab poinformowała o przeprowadzeniu pod koniec kwietnia bieżącego roku testowego strzelania rakietami przeciwokrętowymi RBS15 Mk3 - takimi samymi, jakie wykorzystuje polska Marynarka Wojenna na okrętach typu Orkan, i jakie są proponowane dla okrętów obrony wybrzeża Miecznik.

Strzelanie wykonano z niemieckiej korwety „Magdeburg” (typu K130/Braunschweig) na wodach przybrzeżnych zachodniej Szwecji. Wybór poligonu był nieprzypadkowy - znajduje się tam wiele wysepek, można więc było sprawdzić pełne możliwości pocisku (manewrowanie w kierunku i wysokości). Rakieta wykonała lot zgodnie z założeniami i trafiła w ćwiczebny cel. Przedstawiciele niemieckiej marynarki uznali, że cały system spełnia ich wymagania.

RBS15 Mk3 to pocisk przeciwokrętowy, opracowany wspólnie przez firmy Diehl BGT Defence i Saab Bofors Dynamics. Ma on zasięg większy niż 200 km i głowicę bojową o wadze 200 kg. RBS15 Mk3 to system uzbrojenia działający według zasady „wystrzel i zapomnij”. Rakieta dolatuje samodzielnie w rejon celu, wykorzystując system nawigacji inercyjnej, a w końcowej fazie lotu włączana jest aktywna głowica naprowadzająca.

W wersji MK3 zastosowano, dodatkowo, system GPS, co pozwala na wykorzystanie pocisku do atakowania obiektów lądowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama