Reklama

Wymagania narzucane na środki radiowe na szczeblu taktycznym powodują, że poza wyżej wspomnianą transmisją szerokopasmową na ograniczonym obszarze, niezbędne jest zabezpieczenie łączności na większe odległości kosztem ograniczenia przepływności. Dla tego wymagania przewidziano dwa pasma częstotliwości 30-108 MHz oraz 225-400MHz. Konieczna jest także możliwość współdziałania z innymi armiami państw NATO co wymusza stosowanie koalicyjnych waveformów oraz kryptografii. 

Inne wymagania kreują obiekty mobilne, takie jak wozy bojowe, np. KTO Rosomak, które muszą mieć zapewnioną łączność ze spieszonymi żołnierzami operującymi w ich sąsiedztwie. Wszystkie opisane powyżej funkcjonalności uzyskiwano dotąd poprzez wykorzystywanie oddzielnych radiostacji.

Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom firma Transbit Sp. z o.o., na bazie swojego wieloletniego doświadczenia, opracowała pierwszą polską wielozakresową radiostację cyfrową SDR R-450W, pozwalającą na równoczesną pracę w trzech domenach radiowych, składającą się z:

- modułu cyfrowej radiostacji szerokopasmowej IP R-450C (moduł R-450C radia R-450W);

- modułu cyfrowej radiostacji wąskopasmowej UKF 30-108 MHz oraz stacji bazowej dla radiostacji osobistych pojedynczego żołnierza (moduł R-450UH);

Moduł R-450C jest dobrze znaną radiostacją szerokopasmową R-450C, uzupełnioną o wewnętrzne złącze kontrolne do współpracy z z modułem R-450UH oraz możliwość uruchomienia waveformu wąskopasmowego NBWF zgodnie z STANAG 5630.

Moduł R-450UH zawiera w sobie kanał wąskopasmowy w paśmie 30-108MHz, pozwalający na ustanawianie połączeń pomiędzy obiektami stacjonarnymi oraz mobilnymi na dystansie do 50 km z maksymalną przepływnością do 82 kb/s. Implementacja rodziny standardów NATO – STANAG 5630, 5631, 5632, 5634 zapewni modułowi współpracę koalicyjną w ramach waveformu NBWF (Narrow Band Waveform), będącego w bliskiej przyszłości obowiązującym standardem NATO. Ponieważ STANAG 5630 obejmuje także pasmo 225-400 MHz więc waveform wąskopasmowy NBWF będzie możliwy także do uruchomienia na radiostacji R-450C, dając tym samym możliwość jednoczesnej pracy z dwoma sieciami radiowymi na dwóch różnych częstotliwościach.

Drugim kanałem, w który wyposażony jest moduł R-450UH, jest radiostacja dostępowa dla radiostacji osobistych pojedynczego żołnierza, opracowanych przez Transbit Sp. z o.o. Radiostacje SPR (Secure Personal Radio) zapewniają tworzenie sieci pomiędzy żołnierzami, łącznie z możliwością kontaktu z wozem bojowym, a poprzez niego z innymi użytkownikami pozostałych dwóch sieci radiowych.

Moduł R-450UH łączy się z modułem R-450C poprzez dedykowany interfejs, co zapewnia efektywną współpracę wszystkich trzech sieci radiowych. Możliwa jest również praca samodzielna modułu R-450UH, po zainstalowaniu go na dedykowanej platformie interfejsów, co zabezpiecza pracę w domenach radiowych – VHF 30-108MHz z wykorzystaniem NBWF oraz sieci radiostacji osobistych.

Moduł R-450UH, zgodnie z dokumentami standaryzacyjnymi NATO STANAG 5630, posiada także możliwość szyfrowania wszystkich wychodzących w eter informacji w oparciu o koalicyjny protokół SCIP (Secure Communication Interoperability Protocol) zgodnie ze STANAG 5068 z algorytmami koalicyjnymi i narodowymi.

Radiostacja R-450W przeznaczona jest do tworzenia bezprzewodowych lokalnych (LAN) i rozległych (WAN) sieci pakietowych IPv4 w obsługiwanych podzakresach częstotliwości.

Dzięki różnym właściwościom propagacyjnych poszczególnych kanałów, umożliwi ona tworzenie bardzo elastycznych struktur dowodzenia, zapewniając:

-   organizację bezprzewodowych połączeń pomiędzy obiektami stacjonarnymi i ruchomymi, jak również sieci dostępowych dużej pojemności do systemu przewodowo-radioliniowego szczebla brygady – dywizji – korpusu, zgodnie z opracowywanym standardem WBWF o przepływności do 8Mb/s;

-   łączność pomiędzy obiektami stacjonarnymi oraz mobilnymi (np. rozpoznawczymi, dowódczo–sztabowymi, czy środkami ogniowymi) na odległość do 50km z maksymalną przepływnością do 82kb/s, zgodnie ze standardami NATO - STANAG 5630, 5631. 5632, 5634 (po ich pełnej implementacji);

-   organizację łączności na szczeblu drużyny, plutonu z możliwością prowadzenia rozmów pomiędzy 5 grupami jednocześnie na tej samej częstotliwości oraz transferu danych z przepływnością do 1Mb/s na połączenie.

Premiera pierwszej, polskiej, wielozakresowej radiostacji definiowanej programowo R-450W miała miejsce podczas VII Konferencji Łączności w Sieradzu w dniach 27-28 kwietnia 2016 r. Fot. Transbit.

Radiostacja wielozakresowa R-450W wyposażona jest także w wewnętrzny moduł szyfrujący, bazujący na protokole SCIP. Pozwala on na utajnienie transmisji użytkownika (fonia oraz dane) w ustandaryzowany sposób, zapewniając interoperacyjność kryptograficzną z przyszłymi rozwiązaniami sojuszniczymi i koalicyjnymi, jak również zgodność z materiałem kluczowym, generowanym w sposób przewidziany dla urządzeń SCIP oraz NINE.

Firma Transbit Sp. z o.o. jest jedynym właścicielem całości kodów źródłowych tej radiostacji, co z jednej strony zapewnia dużą elastyczność w implementacji dowolnych zmian w stosowanych waveformach, a z drugiej bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa wykorzystania radiostacji ze względu na dostęp do kodów źródłowych organów krajowej władzy bezpieczeństwa. Pierwsza publiczna prezentacja wielozakresowej radiostacji definiowanej programowo R-450W miała miejsce podczas VII Konferencji Łączności  w Sieradzu w dniach 27 i 28 kwietnia 2016 r.

Parametry radiostacji R-450W:

Zakresy częstotliwości:    30 ÷ 80 MHz

225 ÷ 400 MHz;

1250 ÷ 2400 MHz

Rodzaje modulacji: OFDM (BPSK, QPSK, 16QAM, 64QAM)

Wspierane waveformy: SCSMA/CA, MCSMA/CA, RTE/2, NBWF;

Moc nadajnika:   50 W dla zakresu 30 ÷ 108 MHz

           20W  dla zakresu 225 ÷ 400 MHz

           2W dla zakresu 1250 ÷ 2400 MHz

Maksymalna przepustowość:

Kanał szerokopasmowy: 8 Mb/s (maksymalna pojemność sieci 40 Mb/s)

Kanał wąskopasmowy: 82 kb/s

Kanał radiostacji osobistej:  1 Mb/s

Artykuł opracowany przez Transbit Sp z o.o. http://transbit.com.pl/

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

  1. olo

    gratulacje. tak trzymać i ciężko kontynuować pracę !!!

    1. adam

      2 miliardy będą w ciągu czterech lat, ale nie zbyt wielka to pociecha.

    2. DefBot

      2 mld rocznie? Rezygnacja z rozwoju własnej armii? Co jeszcze w prostym tekście dacie radę zafałszować?

    3. SimonTemplar

      Zafałszować? A co z rezygnacją programu Kruk? A co z rezygnacją z programów Miecznik, Orka, Gawrona, Wilk? A co z okrojeniem programu Homar i odroczeniem programu Langusta? A co z rezygnacją z programu Goryl? A gdzie Tytan? No gdzie? Powiem ci: brak kasy na.rozwoj polskiej armii. Jedynie od USA kupujemy F35, Patriot, Himars ale.za.grubą kasę, bez offsetu i w ilości symbolicznej. Wiec kto tu fałszuje trollu?

  2. 92aa

    cena 850 tys. zł za to radio całkiem przystępna.

  3. ooo

    gdyby było tak prosto w radiu szerokopasmowym (nie radiolinii) uzyskać takie parametry to renomowani i b.doświadczeni producenci tego typu radia już by to dawno zrobili. dlatego rzeczywiście sprawdżmy je solidnie przed zakupem na dużym organiżmie wojskowym i wykluczmy to, iż nie jest to kolejna iluzja

  4. zew

    zdecydujmy się radio, czy radiolinia? moim zdaniem nie ma ona możliwości sprawdzenia się w działaniach mobilnych całej kompanii, całego batalionu i wreszcie całej brygady itd. Jej weryfikowanie na pojedynczych wozach jest b.złudne?

  5. Walcz216

    Czy to jest kolejna mutacja Radiolinii r-450a z rwla?

    1. Polak

      Nie, jest to typowa radiostacja tylko stworzona z myślą o działaniach koalicyjnych. Poza nazwą nie ma nic wspólnego z radiolinią.

  6. antyDavien

    Brawo! Takie krajowe produkty powinniśmy kupować, choćby amerykańskie "były lepsze i tańsze"!

    1. Total

      @Ciekawy Niestety na częściach zagranicznych.

  7. Gdynia

    Sztabowcom w wypierdzianych fotelach marzy się bezpieczna transmisja wojny online. Audio i wideo. Dajmy najpierw żołnierzom możliwość porozumiewania się między sobą oraz z dowódcą i własnym wozem bojowym za pomocą tego co opracował Radmor.

    1. Ciekawy

      A co takiego opracował Radmor? No oczywście poza projektami,które kosztują miliony i są na półkę lub wykorzystują zapożyczone technologie?