Reklama

Siły zbrojne

Pułki z Kaliningradu zostaną dozbrojone w najnowsze Su-30SM

Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia/CC BY-SA 4.0

Ministerstwo obrony Rosji chce wzmocnić Flotę Bałtycką dodatkowymi nowoczesnymi myśliwcami Su-30SM - podał w środę dziennik „Izwiestija”. Dokładny ich dostarczenia nie są znane, niemniej przewiduje się, że do końca 2022 roku Lotnictwo Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej ma otrzymać 21 najnowszych myśliwców, spośród których część znajdzie się w Kaliningradzie. Obecnie jedną eskadrę Su-30SM ma 4. pułk lotnictwa szturmowego tamże stacjonujący.

"Wzmocnienie Zachodniego Okręgu Wojskowego w tym roku uznano za priorytetowe zadanie na tle aktywizacji NATO w regionie i prowadzenia przez sojusz dużych ćwiczeń Baltops" - podkreśla "Izwiestija".

Najprawdopodobniej będą to Su-30SM2, które są celem rosyjskiego resortu obrony i do końca 2022 roku w liczbie 21 egzemplarzy, mogące między innymi uzupełnić lotnictwo Floty Bałtyckiej.

Ekspert ds. wojskowych Dmitrij Bołtienkow wyraził przypuszczenie, że nowe Su-30SM2 zapewne zasilą kolejny oddział w ramach 4. pułku lotnictwa szturmowego. Mogą też - zastrzegł - zostać skierowane do 689. pułku myśliwskiego. 4. pułk otrzymuje Su-30SM w wersji podstawowej od grudnia 2016 roku, istniejąca eskadra liczy do 12 maszyn.

Zarówno Su-30SM, jak i starsze Su-24M należące do lotnictwa morskiego w obwodzie kaliningradzkim, aktywnie ćwiczą atakowanie nie tylko celów morskich, ale i lądowych - zaznacza "Izwiestija". Maszyny te trenują odpalanie "inteligentnych" pocisków, a nawet tak skomplikowany element przygotowania jak tankowanie w powietrzu.

Reklama
Reklama

Ogółem myśliwce wielozadaniowe Su-30SM stały się już najbardziej masową maszyną wśród nowych samolotów bojowych - ocenia "Izwiestija". Siły zbrojne Rosji (marynarka wojenna i siły powietrzno-kosmiczne) otrzymały dotąd około 130 tych samolotów. Rosja dostarcza też Su-30SM za granicę: do Armenii, Kazachstanu i na Białoruś. W różnych wariantach Su-30SM trafiły do Chin, Indii i Wietnamu.

Na chwilę obecną rosyjskie lotnictwo marynarki wojennej posiada 30 samolotów Su-30SM na Krymie, w Kaliningradzie oraz we Flocie Północnej. Najnowszy wariant SM2 się od wersji SM silnikami AL-41F-1C, posiadającymi zmienny wektor ciągu. Do nowego wyposażenia zaliczmy dodatkowo radar Irbis, który został dodany m.in. ze względu postępującą unifikację urządzeń w rosyjskich samolotach.

PAP/Defence24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama