Białorusko-rosyjskie centrum szkolenia Su-30SM

18 marca 2021, 08:06
a3263445d23ce9a3ccb87a2a43ba81e4
Fot. mil.by
Reklama

Jak poinformowało białoruskie ministerstwo obrony, w obwodzie grodzieńskim powstaje wspólne białorusko-rosyjskie centrum szkolenia bojowego lotnictwa i obrony powietrznej. Mają tam trenować m. in. załogi białoruskich i rosyjskich Su-30SM oraz obsługa nowoczesnych systemów przeciwlotniczych. 

Na terytorium Republiki Białorusi planowane jest utworzenie wspólnego ośrodka szkolenia bojowego Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej. Ośrodek będzie służył jako baza do organizacji wspólnego szkolenia załóg samolotów Su-30SM oraz białoruskich specjalistów w zakresie obsługi zaawansowanych systemów rakiet ziemia-powietrze działających w Siłach Zbrojnych Rosji, jak również wspólnego wykonywania zadań szkolenia bojowego.

Komunikat Ministerstwa Obrony Republiki Białorusi

Podczas rozmów w Moskwie 5 marca 2021 roku ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i jego białoruskiego odpowiednika Wiktora Chrenina zapadła decyzję o utworzeniu wspólnego ośrodka szkolenia bojowego na terytorium Białorusi w obwodzie grodzieńskim. Najprawdopodobniej oznacza to zlokalizowanie ośrodka w 116. Gwardyjskiej Bazie Lotniczej w Lidzie, gdyż jest to jedyna baza lotnicza w tym regionie. W tej sytuacji białoruskie Su-30SM będą tam przylatywać z 61. Bazy Lotniczej w Baranowiczach, gdzie stacjonują na stałe. W tej sytuacji, pod pretekstem „bazy szkoleniowej” rosyjskie maszyny bojowe mogą na stałe zadomowić się w Lidzie, około 40 km od granicy z Litwą.

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem białoruskiego ministerstwa obrony centrum szkoleniowe - „pomoże znacząco podnieść poziom wyszkolenia jednostek Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej Białorusi oraz Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji jak również wzmocni praktyczny komponent wspólnego system obrony powietrznej Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.” Działania te wskazują na dalszą integrację sił zbrojnych obu krajów, ale też związane są z planowanymi dostawami nowoczesnych systemów przeciwlotniczych. W innym wypadku nie miałoby uzasadnienia szkolenie „białoruskich specjalistów w zakresie obsługi zaawansowanych systemów rakiet ziemia-powietrze działających w Siłach Zbrojnych Rosji”. Najprawdopodobniej chodzi o kolejne systemy Tor-M2K oraz S-400, o których pozyskania Mińska stara się od kilku lat.

Reklama
Link do produktu: https://sklep.defence24.pl/produkt/rosyjska-sztuka-operacyjna-w-zarysie/
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Tadek
piątek, 19 marca 2021, 05:21

A może zaczniecie pisać o aneksji i zaborze Państwa Polskiego przez ju deo-amerykańskiego okupanta Polska od 30-stu lat praktycznie już nie istnieje

BieS
czwartek, 18 marca 2021, 19:19

W obwodzie grodzieńskim jest jeszcze lotnisko w Rosiu. Dawna baza Su-24 i Su-25.

Wania
czwartek, 18 marca 2021, 14:01

Białorusi już nie ma. Jest całkowicie pod kontrolą Rosji. Teraz przyłączenie Białorusi do Rosji będzie tylko formalnością. Tak się kończą interesy z Moskwą.

January
piątek, 19 marca 2021, 11:23

Polska jest tylko teoretycznie. Tak kończą się interesy z zachodem

Jan
czwartek, 18 marca 2021, 16:33

Może to i lepsze niż przyłączenie Polski do Unii gdzie w Polsce nic nie jest polskiego

Wania
sobota, 20 marca 2021, 17:58

No co ty powiesz. Wiesz ile polskich firm jest o zasiegu światowym i ich przybywa? Powiem tylko, że eksport polskich mebli jest wyższy od eksportu uzbrojenia Rosji. I to daje obraz całości. Dzięki inwestycjom płaca minimalna w Polsce to ponad 500 euro, w Rosji to 140 euro. A jedyne sensowne firmy w Rosji to firmy z zachodu, które tam otworzyly fabryki. Reszta to stare zdezelowane i brudne zakłady produkujące fatalnej jakości produkty, których nikt nie chce.

Tweets Defence24