Reklama

Siły zbrojne

Przysięga wojskowa „Legii Akademickiej”. Prawie 1800 studentów przystąpiło do programu MON

fot. mon.gov.pl
fot. mon.gov.pl

Wczoraj w 8 miastach w Polsce prawie 1800 studentów, którzy przystąpili do pilotażowego programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Legia Akademicka” złożyło przysięgę wojskową. Wcześniej studenci musieli przejść szkolenie teoretyczne i praktyczne oraz pozytywnie zdać egzaminy wojskowe.

- Zgłaszając się do Legii Akademickiej podjęliście decyzję dobrą dla siebie i dla kraju. Realizujecie osobiste marzenia, a zarazem jesteście gotowi do wyrzeczeń w imię polskiej racji stanu. Wasze dojrzałe decyzje zasługują na wielki szacunek – napisał w liście do studentów Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Podczas uroczystości w Toruniu, gdzie ślubowało ponad 300 studentów, ministra obrony narodowej reprezentował Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON.

Szef MON zwracając się do studentów przypomniał, że historia naszego narodu uczy, iż Polska nigdy nie zawiodła się na swojej młodzieży. W najtrudniejszych chwilach młodzi Polacy okazywali niezłomny patriotyzm.  - Jesteście pierwsi, ale za Wami podążają już następni, którym wskazujecie drogę żołnierskiej służby Polsce. Staliście się elementem wielkiej tradycji Legii Akademickiej, która powstała w 1918 roku i zapisała chlubne karty w wojnie polsko-bolszewickiej. Jest rówieśnikiem wolnej Polski, ważną częścią jubileuszu 100-lecia niepodległości, który obchodzimy w poczuciu dumy i refleksji – napisał w liście szef MON. 

image
fot. mon.gov.pl

-  Przysięga to ogromne zobowiązanie, ale też ogromny zaszczyt, a dla nas - dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej - to ogromna wartość. W programie Legii Akademickiej dobrowolnie brały udział te uczelnie publiczne, które były tym programem zainteresowane. Zgłosić się mogę ci studenci, którzy widzą się w mundurach. To bardzo dobrze, że jest ich aż tak wielu – mówił podczas uroczystości wiceminister Tomasz Zdzikot. 

Pilotażowy program szkolenia „Legia Akademicka” został przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej w 2017 roku i skierowany do studentów, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe. Część teoretyczna programu „Legia Akademicka” obejmuje ok. 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbywają się w formie wykładów na temat m.in. realizacji misji Sił Zbrojnych RP, otoczenia międzynarodowego w aspekcie militarnym. 

Po zaliczeniu części teoretycznej i złożeniu wniosku student ochotnik otrzymuje kartę powołania na ćwiczenia wojskowe. Jest to część praktyczna programu, realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych, jednostkach szkolnictwa wojskowego oraz ośrodkach szkoleniowych sił zbrojnych. Szkolenie praktyczne odbywa się podczas wakacji, w dwóch turnusach po 6 tygodni.  Każdy turnus obejmuje dwa moduły: moduł szkolenia podstawowego trwający 21 dni, zakończony egzaminem i złożeniem przysięgi oraz moduł szkolenia podoficerskiego trwający 21 dni, zakończony egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.

MON

Reklama
Reklama

Komentarze (12)

  1. kris

    do szeregowy (płaczek) Michał Przestań się mazać.Chłopaki nie płaczą. Myślałeś że po 2,5 roku posiadania beryla w magazynie broni od razu zostaniesz kapralem? To że polityka kadrowa jest bez sensu wie każdy, a ty po 2,5 roku jesteś zrujnowanym psychicznie facetem? Myślałeś że w 2 lata będziesz sierżantem? Jeśli przytłaczają cie takie problemy to nie nadajesz się na żołnierza płaczku.Niektórzy czekali po 15 lat by dostać służbę stałą a wy macie zapewnioną emeryturę więc skończ użalać się nad sobą i się zwolnij.

  2. Wojenka

    Doskonały program! Raz już bralem udział, a teraz na szczescie moja uczelnia się tam dostała. W wyższej szkole bezpieczenstwa mamy wprowadzenie i trening bojowy! Dla mnie program super i chyba wybiore sie na mundur!

  3. marian

    @Szeregowy Michał Opisujesz sytuacje, która istniała od zawsze. Zawsze nowy podoficer uczył się od doświadczonych szeregowych, a potem od tego oficera po latach uczyć się będzie świeży oficer po szkole. Są ryzykanci co zwalniają się ze służby, w rezerwie robią kurs oficerski, i z szeregowego wskakują od razu na podporucznika.

  4. Szeregowy Michał

    Studiuje zaocznie za swoje pieniądze, jestem na 3 roku studiów, mam za sobą 2,5 roku służby w tym 2 jako szeregowy zawodowy. Przerwałem studia aby wyjechać na misje, wróciłem i co dalej ? A no czekać jeszcze 2,5 roku bo w mojej jednostce trzeba czekać 5 lat aby móc pisać wniosek na szkolę podoficerską która trwa pól roku.(Przed nią oczywiście egzaminy kwalifikacyjne w jednostce, wsępne w centrum,a po końcowe) Taki Pan kapral rezerwy po 2 miesiącach służby przyjdzie do zawodowej w tym samym stopniu bo braki kadrowe w jednostkach. Pytam się jak mam być partiotą i szanować swój kraj? Dlaczego szeregowy zawodowi są opluwaniu i traktowani jak 0 w tej armii ? Kiedy to się zmieni ? Dlaczego łatwiej zostać podoficerem z cywila niż awansować żołnierzowi ? Kpina i wstyd, idąc do wojska byłem młody pełny ideałów, a teraz jestem zrujnowanym psychicznie facetem bez perspektyw i szansy na poprawę, bo przyjdzie mi jakiś kapral i będzie się uczył \"roboty\" od szeregowego, mimo że to On ma płacone aby uczyć mnie. Żenada dno i wstyd.

  5. marian

    \"a co do uzbrojenia to tak powinno wyglądać OT\" Nie rozumiem tego podniecania się rodzajem broni indywidualnej żołnierzy. Zwłaszcza na unitarkach. Broń na unitarce służy do składania i rozkładania, taplania w błocie i czyszczenia, więc może mieć i sto lat, byle była pdobna do tej używanej w jednostkach bojowych. WOT też powinien używać czegoś starszego na początku szkolenia, ale jak nie mają staroci, to muszą wydać nową broń. Za parę lat pewnie będą wydawać coś starszego młodym żołnierzom.Poza tym każdy rodzaj broni, czy kaliber ma swoje plusy i minusy. To strzelec strzela, a nie broń.

  6. marian

    @Nekddn \" Jak ktoś z nich pójdzie do zawodowej to będzie już od razu kapralem?\" A cóż w tym dziwnego? Od lat istnieje pięciomiesięczne szkolenie na podoficerów NSR. A tutaj mamy znaczną część studentów AON, więc chyba są trochę w temacie?

  7. Vvv

    Nic specjalnego. Przecież takie szkolenia dla studentów już były w praktycznie identycznej formie, a co do uzbrojenia to tak powinno wyglądać OT

  8. Nekddn

    No i co będą mieć po tym śmiesznym nauczaniu kaprala rezerwy. Jak ktoś z nich pójdzie do zawodowej to będzie już od razu kapralem?

  9. gesater

    dramat - i oni maja stanac do walki tak?

  10. db+

    Czy to jest pierwsza przysięga w ramach tego projektu, czy coś mi umknęło?

  11. Gts

    Daj panie zeby z nich cos pozyrywnego wyroslo, ale jak sie widzi nauczycieli hipokrytow to moze nie byc kolorowo, a wroci szara rzeczywistosc klanow, zwalczania slusznych ale nie swoich koncepcji, ust pelnych frazesow i gornolotnych zapewnien ktore pozostana puste bo jednoczesnie bedzie realizowany skok na kase i stolki jak to sie dzieje dzisiaj.

  12. turpin

    \"(...) ważną częścią jubileuszu 100-lecia niepodległości, który obchodzimy w poczuciu dumy i refleksji\" . \"Refleksję\" to można by ewentualnie sobie zafundować, obejrzawszy to, w co ta młodzież na fotografii została uzbrojona. W zasadzie - zważywszy na Rocznicę - równie dobrze można by im dać Werndle lub Berdanki.