Siły zbrojne

Przekroje broni dla Wojska Polskiego

Fot. ZM Tarnów
Fot. ZM Tarnów

Inspektorat Uzbrojenia udzielił Zakładom Mechanicznym Tarnów kontraktu na przekroje broni wykorzystywane podczas szkolenia. Wartość umowy to niemal 5 mln złotych a jej realizację zaplanowano do końca 2014 roku. 

Zamówienie zostało udzielone w wyniku ogłoszonego w maju przetargu, który obejmował sześć typów broni stosowanej przez Wojsko Polskie i produkowanej przez ZM Tarnów. W przetargu złożono tylko jedną ofertę, która została przyjęta 1 października 2014 roku.

Zamówienie obejmuje:

50 przekrojów 7,62 mm karabinów maszynowych typu UKM 2000C w cenie 50022 zł sztuka.
40 przekrojów 7,62 mm karabinów wyborowych BOR po 37952 zł za sztukę.
15 przekrojów  60 mm moździerzy lekkich LM-60D w cenie 58550 zł za komplet.

Nie udzielono kontraktu na dostawę 25 wielkokalibrowych karabinów maszynowych WKM-B kalibru 12,7mm i 170 karabinów maszynowych UKM-2000P 7,62 mm których również dotyczył przetarg.

 

Komentarze (23)

 1. Sadelko

  Do wojska sa masowo przyjmowani ludzie po czterdziestym roku zycia. To co chcecie by byli molodzi szczupli i wysportowani ?!

 2. Swiatowid

  Zeby zrozumiec dzialanie broni, nie musze miec lrzekroju. To nie silnik samochodowy ani nie komputer. Jakim trzeba byc debilem by czegos nie zrozumial.

 3. skoczek

  Skąd t kosmiczne ceny przekrój mośka za 58 tyś dzizas chyba ktos tam oszalał????

 4. as

  Pytanie , a od czego są drukarki 3D ???? pewnie są za tanie ?

  1. podbipieta

   Dokładnie.Pytanie czy tną też importowane z Niemiec do Borów lufy czy jakiś surogat. Jesli tak to tylko kryminał A może przekroje lunety Schmidt und Bender też robią ,bo to by bardziej uzasadniało ten wydatek.Hę.

  2. Alex

   Dobre podoba mi sie :) :) :)

 5. Zdumiony

  Na zdjęciu obraza kamuflażu. ;-)

  1. podbipieta

   E tam, coyote brown dobrze współgra

 6. filo

  Czytam te wpisy i się zastanawiam: kto je robi? Jeśli Rosjanie, to O.K. – taki mają cel pluć na Polskę. Jak robią to Polacy, to robię się smutny. Nie myślą pozytywnie, tylko płaczliwie i defetystycznie zawodzą. Jeśli ten zakup to „kant” to po jaką cholerę podaje się go do publicznej wiadomości? Chyba po to, aby łatwiej było go wykryć. Ja po przeczytaniu tego niusu kliknąłem w Wiki i okazuje się, że do tej poru MON zakupił ok. 200 szt. karabinka BOR „ Alex”. Jeśli do niego zakupuje się 40 szt. przekrojów, to znaczy, że znacząco rozbudowujemy i szkolimy tę formację (snajperów), co tylko może cieszyć (wg. mnie genialna broń partyzancka). Zamiast myśleć pozytywnie słyszę ujadanie i zawodzenie starych bab…

  1. konus

   Bo tu siedzą same stare narzekające pierniki :)

  2. podbipieta

   to dlaczego zakupiono tylko 5O przekrojów do UKM.. Słabym z matematyki ale mamy tej wersji ok tysiąc to winni kupić ze 25O przekrojów .Toć to dopiero afera Dokupta k...przekrojów bo sie wam prok. do d....dobierze. Inaczej nie mogłem za co nie pana przepraszam .a a forumowiczów .Choć bez urazy.

 7. n

  1. to nie są przecięte karabiny ,tylko od podstaw zbudowane w ten sposób aby działały - np widać było jak pocisk wchodzi w komorę. 2. cena jest dziwna i chyba jednak chodzi partię. 3. fan Paździocha - oni nie umieją używać kałacha a nacisnąć spust i wymienić magazynek. mowy o niezbędnym czyszczeniu nie ma. Nauczenie się czegoś o mechanice z yt to mrzonka. 4. jeśli cena to 50tys za sztukę to absurd.

  1. podbipieta

   Od podstaw ale następnie przecięte tam gdzie trza.

  2. wiesz kto

   Ale takie właśnie robimy z pełnowartościowej broni. Jak niby chcesz nieniszcząco pomierzyć elementy w produkcji? I sprawdzić czy suwaki działają?

 8. Dywagator

  Te przekroje to jakaś hucpa. prokurator. Po co to komu ? Marnowanie kasy podatnika. Dajesz sprzęt specjalsom i testują ! A potem dajesz już system... Już w latach 90 kładli nas przed trenażerem, dawalii kałacha podpiętego pod monitor i otwierali okno, by zobaczyć tarczę. Pyk, i trafiony. Krzyż, zatrzymanie, ocena umiejętności strzeleckich. Sprzęt chyba z l. 70 tak wyglądał archaicznie ale naprawdę był dobrym treningiem dla strzelców. Dziś potrafią nawet w grach różnice w sprzęcie w gierce pokazać. oczywiście to dla wyolbrzymienia, bo wiemy, że to nie to. ;-) SCAR jednak dobrze ujęli i nie tylko ja (w grze) go doceniłem. W realu jest ceniony. Bez przekrojów taniej. No chyba, z e Moskwa wymaga przesłania paru do akceptacji. ;-)

  1. wiesz kto

   Przekroje i tak robimy co kilkaset sztuk z przyczyn technologicznych. Tak na wypadek do pomiaru niszczącego. I później to wyrzucamy. I jeszcze ktoś to zamawia i przetarg robi... naprawdę fajnie.

 9. strzelec zakładowy

  Rozumiem, że brzuszek to przeciwwaga dla masy plecaczka. ;-)

 10. papapapa

  Najwięcej przekrojów i demo miałem w podstawówce. naprawdę świetne modele, i tanie. ;-)

 11. Garry

  Komentarze to jakaś totalna gimbaza... :( Jeśli ktoś ma w temacie jakiekolwiek pojęcie, to wie, że przekroje w szkoleniu wojska są niezbędne, cytując klasyka - oczywista oczywistość. Wykonanie przekroju, mimo, że nie jest to pełnowartościowa broń (bo jest nią w rozumieniu Ustawy o broni i amunicji), wcale nie jest tańsze niż wyprodukowanie pełnowartościowego karabinu.

  1. podbipieta

   Wiem że są potrzebne ale można to chyba zrobić taniej uzywając np niepełnowartościowego materiału.Ale tu wciąż działa logika rodem z PRLu. Tak się robiło to i tak se zrobimy.

  2. seci

   Ależ to oczywiste. Większość smakuje życie poprzez ekran komputera. I takie też ma o tym życiu pojęcie. Komentarze stanowią dla nich jedną z niewielu jeśli nie jedyną formę kontaktu ze światem. Ale zawsze trzeba próbować coś im wytłumaczyć czy wyjaśnić.

 12. Sofokles

  Nie rozumiem sensu zakupu, aż 40 przekrojów BORów. Czy ktoś może mi wyjaśnić cel zakupu tak dużej, jak na posiadaną przez WP liczbę karabinów snajperskich, ilości przekrojów?

  1. podbipieta

   Borów to chyba mniej niż 2OO mamy

 13. Piter

  W dobie tabletów i laptopów niepotrzebne sa przekroje, to archaizm z epoki LWP. Działanie broni idealnie można pokazać na animacji, nawet gdyby do tego celu zakupić laptopy lub tablety wyszłoby 10% zamówienia.

 14. Alex

  Nie rozumiem tylko jednego dlaczego wydawane sa pieniadze na karabinek BOR, ktory jest kalibru 7,62 mm, a nie ALEX, ktory jest 8,6 mm. Ten kaliber staje sie powoli standartem w broni snajperskie. Wracam Zatem do mojego pytania Dlaczego?

  1. podbipieta

   Standardem ciągle jest 7. ale fakt że czas już na Lapua Magnum

  2. Konvi

   Alex inne kraje też stosują jakoś 7,62mm, a z tym Alex to chyba coś pomyliłeś bo BOR był określany jako Alex ale w trakcie tworzenia/projektowania, ewentualnie może być wersja pod nabój .308 - tylko że to jest na rynek cywilny więc tutaj nie wchodzi w rachubę. Z tego co pamiętam to wersja na nabój .338 to tylko prototyp, więc wybór jest okrojony, a po drugie 7.62mm to jakby nie patrzyć standardowy nabój NATO.

 15. Vexorus

  Pięćdziesiąt tysięcy za sztukę? Mam nadzieję, że to pomyłka...

  1. podbipieta

   Z tego wynika że zniszczona broń jest droższa.Myślę że 1O ludzi tnie przecinakami taki karabin przez tydzień , na trzy zmiany i stąd ta cena. A tak na serio to sposób w jaki MON marnuje pieniądze jest bardzo czytelny.Kto przy zdrowych zmysłach zamawia jednego roku 1O7 możdzierzy,w następnym po GLEBOKIEJ analizie 23 i tak dalej .Zakupy trzeba od razu rozłożyć na wiele lat.Wtedy zakład wie na czym stoi,ilu utrzymywać pracowników,jak kredytować produkcję.A tak to by utrzymać zdolność produkcyjną na W musi przepłacać bo firma padnie. myślę że ta GLEBOKA analiza polega na tym ze panowie oficerowie z IU kośćmi rzucają . i tak im wypada ,stosują jakiś tylko im znany mnożnik i w danym roku 22 karabiny biorą i 3 granaty no i remontują. jeden ponton.

 16. rebeliant80

  Mam nadzieję, że oni te przekroje wezmą i złożą w całość, w ten sposób powstanie cała broń strzelająca:)

 17. podbipieta

  Z tego, co pamiętam Bor kosztuje 5O tyś razem z niemiecką lunetą ale luneta to 3O tyś

 18. flo

  Głupie pytanie: Co rozumiemy pod pojęciem przekroju broni?? bo nie mogę zrozumieć jak przekrój poglądowy karabinu może kosztować 50000zł. Ile kosztuje normalny karabin UKM 2000C???

  1. Wojmił

   to proste... trzeba zbudować broń a potem ją w pół przeciąć... następnie trzeba ją odpowiednio przymocować do jakieś podstawy tak aby stanowiła pomoc dydaktyczną... co innego mnie wkurza: 1) - przetarg w tym przypadku...Tarnów to jedyna firma, która mogła to wykonać (bo jest producentem tego sprzętu) - nie ma sensu robić przetargu bo nikt inny tego nie zrobi, 2) - to, że teraz się przekroje kupuje - a powinny być standardem przy zakupach broni wcześniej (jak można zakupić jakąś broń bez egzemplarzy do nauki jej obsługi?).

  2. Alex

   flo przekroj w tym wypadka znaczy rozne rodzaje, a nie jak cos przekrojone na pol :)

  3. Kapik

   Zapewne znacznie więcej, Google mi mówi że nowsze modele M249 chodzą w stanach po 50-200 tysięcy dolarów na rynku cywilnym. To jakieś porównanie.

 19. fan Paździocha

  Mógłby mi ktoś racjonalnie wytłumaczyć do czego to jest potrzebne? Dalej w wojsku wciskają tak potrzebną wiedze jak ta że w AK komora gazowa przejmuje 4% gazów prochowych i poprzez zawór skośny kieruje te gazy na tłok gazowy suwadła? Poważnie? 5 mln na takie pierdoły? Po co żołnierzowi taka wiedza? Jakby zwykły wydruk na kartce A0 nie wystarczył. Czy przekroje obuwia też w wojsku są? Albo lepiej noktowizorów: wraz z kursem elektroniki i dokładnym modelem matrycy w skali 50 000 000:1 aby żołnierz wiedział co trzyma w ręku i jak tego użyć. Ciekawe czy taki generał jak kupuje sobie/żonie lodówkę i pralkę to od razu zamawia sobie przekrój do niej aby wiedzieć jak jej użyć? Byle niepiśmienny pastuch w W Etiopii czy Afganistanie w jak wziąć karabin i zrobić z niego "pożytek" a tu trzeba szkolić na przekrojach. W jakim celu? Jak już ktoś uważa, że żołnierz koniecznie musi zajrzeć do środka to niech w pisze na youtube albo google: "How AK 47 works" albo "gun Animation" , "AK47Action", "AK 47 FIRING MECHANISM 3D ANIMATION" i się zastanowi czy to nie lepsze rozwiązanie. a za 5mln to by naszym żołnierzom konkretne strzelania urządzili, chyba by wystarczyło na 120 naboi dla każdego

 20. pan k

  Na lekcje poglądową to wystarczy jakiś odlew z plastiku. Ja nie mogę, nie no k nie mogę. 50 tysi za przekrój, k, to mamy przekrojami się naparzać, k, 50 tys, kto to k zamówił? K, jak można tak było zrobić, ludzie, gdzie tu logika, k?

 21. zulu

  Miały być przekrój a wyszedł przekręt. Szkoda słow.

 22. sorbi

  Ruscu grożą coraz bardziej, a my kupujemy pomoce dydaktyczne. Chyba każdy wie, z której strony wylatuje pocisk - a to jak broń działa w przekroju, pozostawmy do wglądu kolejnym pokoleniom młodych inżynierów.

 23. Koman

  Jeśli my za takie pieniądze kupujemy przekroje, to nie dziwię się, że na nic nie ma pieniędzy....