Reklama

Siły zbrojne

Przedłuża się remont chorwackich MiG-ów na Ukrainie

Opóźnia się remont chorwackich samolotów MiG-21 na Ukrainie – fot. www.modelforum.cz
Opóźnia się remont chorwackich samolotów MiG-21 na Ukrainie – fot. www.modelforum.cz

Chorwacka prasa informuje, że opóźnienie w remoncie chorwackich samolotów MiG-21Bis i MiG-21UM przez ukraińskie zakłady lotnicze GP „Odesskij Awiacionnyj Zawod” przekroczyło już 100 dni. 

Problem jest tym większy, że w czasie sprawdzania postępu prac przez chorwacką komisję wykryto zbyt duże i niewiadomego pochodzenia szumy w systemach łączności radiowej. A za remont tych urządzeń odpowiada czeski podwykonawca – zakłady elektroniczne ČLS (ČeskáLeteckáServisní) w Pradze. Nie było natomiast zastrzeżeń do prac wykonanych w silnikach.

Strona Chorwacka wstrzymuje się od jakichkolwiek komentarzy dostrzegając opóźnienie ale wyrażając nadzieję, że ich ukraiński partner wywiąże się z umowy i dostarczy wyremontowane samoloty. Tym bardziej, że od połowy stycznia nie ma już żadnego sprawnego myśliwca MiG-21 do ochrony chorwackiego nieba.

Nawet jednak jeżeli te samoloty powrócą, to ich skuteczność będzie nadal zaniżona ze względu na niesprawność radaru pokładowego RP-22SMA „Safir”, którego remont był zbyt kosztowny.

Najbardziej cieszą się z chorwackich problemów Rosjanie, którzy wcześniej ostrzegali Chorwatów przed zlecaniem remontu firmom z państw byłego bloku wschodniego, które nie mają szans by dokończyć prac i oferują ceny dumpingowe. Chorwackie siły powietrzne już raz się sparzyły przez takie podejście zlecając remont swoich samolotów (także MiG-21) rumuńskiej firmie Aerostar. Jak widać mimo to niska cena bierze górę nad rozumem.

Reklama

Komentarze (1)

  1. 1andrzej

    Szkoda, że Chorwaci nie mają PZl 7, zarobilibyśmy na remoncie.

    1. SLAW69

      Oj nie wiem, czy nasz Przemysł Obronny dałby obecnie radę z pezetelkami. Makiety tak! Jak najbardziej i przy udziale prywatnych hobbystów.

Reklama