Siły zbrojne
Promocja podoficerska lubelskich Terytorialsów w Zamościu
11 listopada br. w ramach obchodów Święta Niepodległości na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się uroczysta promocja podoficerska żołnierzy OT 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy ukończyli właśnie 2. edycję kursu „SONDA”, organizowanego w ramach Szkoły Niższych Dowódców WOT.
Jak informuje kpt. Damian Stanula z 2. LBOT, podczas uroczystej ceremonii na Rynku Wielkim w Zamościu 24 lubelskich terytorialsów odebrało z rąk dowódcy brygady płk. Tadeusza Nastarowicza promocje na pierwszy stopień podoficerski – stopień kaprala. Promocja jest zwieńczeniem trwającego kilka miesięcy kursu „SONDA”, w ramach Szkoły Niższych Dowódców WOT. Niebawem nowo promowani podoficerowie będą mogli sprawdzić się w roli dowódców sekcji w swoich pododdziałach.
Jest to już druga promocja podoficerska w lubelskiej brygadzie. 2. LBOT od kwietnia br., jako pierwsza w WOT, realizuje projekt „SONDA”. Pierwsza promocja odbyła się 11 sierpnia br. w Puławach. Obecnie trwa trzecia edycja „SONDY”.
Cele i założenia projektu
Kurs „SONDA” adresowana jest do wyselekcjonowanej grupy kandydatów, a jednym z wymogów jest zaliczenie minimum roku służby wojskowej i bardzo dobra opinia przełożonych. Kandydaci muszą pozytywnie przejść rozmowy kwalifikacyjne oraz egzamin z wychowania fizycznego. Dodatkowe punkty, można zdobyć za wyróżnienia zdobyte podczas służby lub działalność społeczną. Kandydaci przechodzą intensywne szkolenie, podczas którego uczą się, jak dowodzić, budować swój autorytet w grupie i jak podejmować trafne decyzje w trudnych sytuacjach. Szkolenia odbywają się w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym, mocny akcent położony jest na samokształcenie w ramach e-learningu. Kurs trwa w sumie kilka miesięcy.
Celem projektu jest zagospodarowanie potencjału żołnierzy OT, pozyskanie i odpowiednie wyszkolenie kadry podoficerskiej WOT. Projekt łączy kilka ciekawych doświadczeń, w tym Szkołę Niższych Dowódców AK, model kształcenia podoficerskiego z USA, polskie doświadczenia oraz obecne potrzeby Wojska Polskiego. Kurs opracowano zgodnie z obowiązującymi od 2019 r. standardami kształcenia podoficerów w Siłach Zbrojnych RP, także uwzględnia też specyfikę formacji, a więc dostosowany jest do ochotniczego charakteru służby w WOT.
sża
Ile dni w ramach szkolenia spędzili na poligonie?
m p
A od kiedy to żołnierze jednostek szkolnych jeżdżą na poligony? No chyba że poligonami nazywa Pan przyjednostkowe pasy taktyczne, strzelnice, itp.
Ppp
Żeby mieć jakiekolwiek doświadczenie a nie tylko 2 belki.
m p
Przez większość trwania służby zasadniczej armia wypuszczała kaprali bez doświadczenia i to działało. Na każdym stanowisku zawsze będzie się "nowym". To się tyczy nie tylko żołnierzy, ale większości zawodów, od kierowcy, po lekarza. Gdzie Pan chce zdobyć doświadczenie w dowodzeniu? Jako szeregowy?
Bo
Rok służby i na kaprala- pięknie