Firma Lockheed Martin poinformowała o przeprowadzeniu prób niezawodności amunicji precyzyjnej ATACMS i GLMRS, przechowywanych w trudnych warunkach.
Podczas prób używano pocisku taktycznego Army Tactical Missile System (ATACMS) i kierowanych rakiet Guided Multiple Launch Rocket System (GMLRS). Wystrzelono je z wyrzutni kołowej HIMARS na poligonie White Sands w stanie Nowy Meksyk. Podczas prób odpalono osiem pocisków systemu GLRMS przechowywanych w warunkach normalnej i podwyższonej temperatury oraz pocisk ATACMS Unitary (z głowicą odłamkowo-burzącą) w obecnej konfiguracji produkcyjnej, dla celów próby składowany w warunkach podwyższonej temperatury.
Próbne strzelania, będące częścią programu badań niezawodności amerykańskich sił lądowych, zostały przeprowadzone z użyciem symulowanych celów. Zgodnie z komunikatem Lockheed Martin próby przebiegły pomyślnie. W ich trakcie załoga wyrzutni HIMARS była obecna w kabinie.
Czytaj więcej: HIMARS – oferta Lockheed Martin w programie Homar
HIMARS to system rakietowy na podwoziu kołowym, zdolny do wykorzystania do sześciu pocisków rodziny GMLRS/MLRS bądź jednej taktycznej rakiety ATACMS. Ma możliwość rażenia celów na odległościach od 15 do 300 km. Został wprowadzony do służby w 2005 roku i był używany operacyjnie. System HIMARS jest oferowany Siłom Zbrojnym RP w ramach programu Homar.
say69mat
def.24.pl: Firma Lockheed Martin poinformowała o przeprowadzeniu prób niezawodności amunicji precyzyjnej ATACMS i GLMRS, przechowywanych w trudnych warunkach. say69mat: Polska - niezmiennie - prowadzi intensywny dialog techniczny w temacie wyboru systemu artylerii rakietowej dalekiego zasięgu zwanego również SRBM.
Mirosław
Dyskutantów w ramach dialogów technicznych ci u nas dostatek, tym bardziej, że jest to bardzo dobrze opłacane zajęcie. To przykład dziury budżetowej w MON-ie przez które wypływają niemałe pieniądze. Efektów dla obronności Polski za to brak.
Kamil
Czy te 56 wyrzutni Homar które mamy zakupić będą posiadały tylko i wyłącznie pociski balistyczne o zasięgu do 300km? Czy tylko część? Jeżeli tak to w jakich ilościach?
Podbipięta
Można na wyrzutnie i jedne i drugie załadowac.Ile pocisków kupimy? Tych małych /!/ to zapewne /najmniej / na kilka załadowań / 6x54/,czyli ze 2000 a tych dużych to nie więcej niż półtorej salwy czyli ok. 80.Daj nam Panie Boże choc tyle.
maniek
Powinni zakupić tureckie rakiety J-600T Yıldırım III SRBM
hmm
powinni zakupic taurus kepd przystosowane do odpalania z wyrzutni naziemnych
Mariusz
w sumie prosty kontrakt czemu nie mógłby zostać podpisany w pierwszej połowie 2016 na przykład tak że by dostawy odbyły się od początku 2018 do 2020, bo ?? bo podwozie Kryla - pewnie znowu jakaś tajemnica poliszynela - do niczego się nie nadaje bodajże
v
kolega już testy poligonowe odbył i wie. :D
Młody
Ile nasze wojsko ma zamiar kupić Homarów i pocisków balistycznych ????
GH
3 dywizjony po 18 sztuk w każdym
DARO
3 x 18 Homarów operacyjnych + 2 treningowe= 56 wyrzutni
sor
O ile się nie mylę, jeszcze nie wiadomo, czy będzie to system USA, czy izraelski. A i chyba Turcy też złożyli ofertę.
kris
I tyle lat zajmuje HSW zainstalowanie wyrzutni na podwoziu Jelcza :) Żenada :)
kk
a to jest juz umowa? bardzo interesujace.
ula2
ojejku, a ile lat? i jakich wyrzutni (tych nie zatwierdzonych przez MON?)? na którym podwoziu Jelcza (tym od kryla powstałym niedawno?)? pierwsze rzeczy pierwsze.
Kamik
Ile i po ile Homarów ma pozyskać polska armia i w której konfiguracji? Tej o zasięgu 300 jak i 80km?
kam
Lepiej niech zrobią testy w obniżonych temperaturach i podwyższonej wilgotności.