Reklama

Siły zbrojne

Próby naziemne bombowca przyszłości USA

B-21
B-21 Raider
Autor. USAF

Amerykański bombowiec strategiczny przyszłości B-21 Raider rozpoczął próby naziemne w zakładach Northrop Grumman w Palmdale w stanie Kalifornia. Jeżeli badania nie wykażą większych problemów, maszyna ta będzie mogła zostać oblatana jeszcze w tym roku.

Reklama

We wrześniu bieżącego roku Northrop Grumman informował o rozpoczęciu cyklu prób zespołu napędowego nowego bombowca. Najwyraźniej pierwszy etap zakończył się sukcesem. Próby naziemne, w ramach których samolot miał m.in. poruszać się o własnych siłach po powierzchniach lotniskowych, to kolejny ważny krok na drodze tego programu strategicznej rangi dla Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Jeżeli testy zakończą się wynikiem pozytywnym, to pierwsza próba w locie może odbyć się jeszcze w tym roku. Poza obecnie testowanym prototypem w różnych stadiach produkcji jest jeszcze pięć egzemplarzy B-21. Co ciekawe, wszystkie sześć maszyn ma zostać wdrożonych do służby, nawet ta prototypowa. Samoloty te będą stacjonowały w eskadrze testowej w bazie Edwards w Kalifornii.

Czytaj też

Planuje się, że B-21 Raider osiągnie gotowość operacyjną około 2025 roku. Wówczas zacznie pełnić coraz większą rolę w amerykańskiej triadzie odstraszania atomowego. Maszyna ma być zdolna do przenoszenia także ładunków konwencjonalnych, jak również całej rodziny innego uzbrojenia, w tym pocisków klasy powietrze-powietrze oraz zaawansowanych systemów bezzałogowych. W dobie rozwoju tych ostatnich, a także broni precyzyjnej, elektromagnetycznej i laserowej, wydaje się, że ta konstrukcja, dysponująca dużym zasięgiem i ładunkiem użytecznym, a także trudno wykrywalna, będzie mogła wpasować się w wiele ról na polu bitwy.

Reklama
Reklama

Komentarze (12)

 1. kowalsky

  Ciekawe czy Chińczycy dopiero zdobywają jego plany czy też już budują jego prototyp ?

  1. Davien3

   @Kowalsky Chiny to sie meczą obecnie z kopia B-2 wiec za jakieś 40 lat moze i B-21 skopiuja:)

  2. Czytelnik D24

   Na nieszczęście Chin zachód już dawno wdrożył bardzo skuteczne środki zapobiegające kradzieży technologii.

  3. kowalsky

   Jak 30-lat temu widziałem na zdjęciu chińską kopię komputera Cray też miałem takie refleksje. Potem mi przeszło, niestety.

 2. Sorien

  Chiny nie potrzebują pilnie przewagi nad technologia B-21 . Na nasze nieszczęście chiny by wyjść zwycięsko z konfrontacji z USA potrzebują albo bardzo zaawansowanej technologii w małej ilości do zatapiania floty usa albo co gorsza i co bardziej prawdopodobne nawały ilościowej tego co już mają. Każda obronę p-lot da się pokonać po prostu ja przeciążając

  1. Davien3

   @Sorien owszem ale trzeba mieć czym a obecnie Chiny nie maja i jeszcze dekady nie bedą miały

 3. ElMar

  To nie jest bombowiec przyszłości, to nie koncept a gotowy projekt, który za chwilę będzie produkowany.

  1. Czytelnik D24

   Nie za chwilę tylko już jest. NG aktualnie produkuje 6 kolejnych egzemplarzy.

  2. ElMar

   No to tym bardziej tytuł artykułu niecelny

  3. Tani2

   Jak będzie to zobaczymy. Znacznie prostszy szkolny budowany w tym systemie padł. Ja się nie cieszę bo stare powiedzenie mówi,,kto drogi prostuje w domu nie nocuje,, Na kompie wszystko jest ok ,ale jak zacznie latać to zobaczymy. Ten szkolny już to przerobił. A miało być tak fajnie.....

 4. rwd

  Ile lat upłynie zanim Chiny wypuszczą kopię identyczną z amerykańskim oryginałem?

  1. Davien3

   @Rwd Chiny to nie moga skończyc kopii B-2 więc z czym do ludzi:))

  2. Czytelnik D24

   Z oryginałem czego? F-117? Najpierw niech od niego zaczną.

  3. rwd

   Nie doceniacie Chin. Państwo Środka ma wszystkie potrzebne zasoby by zostać Number One w świecie. Jeśli zechce mieć chińskie B-21, to sobie zbuduje.

 5. Tani2

  O na ruskim necie wypłyneła fotka szpiegowska B-21 od tyłu. Jej jakość nie powala ale pokazuje co jest z tyłu. Ktoś zrobił. Kto? Szpion

  1. Edmund

   @Tani2 Budowa bombowca stealth Chin jest już zaawansowana i niekoniecznie będzie odbiegała bardzo technologicznie od konstrukcji USA. Chińczycy poczynili duże postępy we własnych pracach badawczo-rozwojowych oprócz oczywiście powszechnej kradzieży technologii. Coraz częściej jednak nie maja co kraść, bo ich własna technologia jest lepsza np. od technologii europejskich.

  2. Czytelnik D24

   Żaden szpion. Wogóle głupotą jest twierdzenie że to był jakiś wyciek. Producent pokazał to co można pokazać i tyle.

 6. Trotlow

  A Rosja rozmieszcza właśnie system rakietowy "Avangard", który doleci do usa z prędkością 33 tys. km/h, więc te prymitywne afroamerykańskie skrzydło zbudowane wg planów z III Reszy nie zdąży nawet wystartować, bo już będzie po afroameryce :)

  1. GB

   Ale to Rosja (ZSRR) miała od dawna.... I co się tu zmieniło, chyba na gorsze....? Wiesz dlaczego na gorsze? Sprawdź sobie na jakie paliwo są ruskie rakiety, w tym najnowsze. 2. Pytanie jest inne czy Rosja jest wstanie wystrzelić te rakiety w ciągu 5 minut? Bo tyle lecą (a nawet krócej) Tridenty spod Murmańska do Moskwy.

  2. TIGER

   Ta wasza rakietka to się w połowie drogi rozpadnie

  3. Davien3

   Trotlow dla twojej zerowej wiedzy : Rosja ma całe 6 Awangardów na prymitywnych przestarzałych ICBM-ach wiec powodzenia w przebijaniu sie tymi archaikami wolniejszymi od klasycznych ICBMów przez ABM:)

 7. Tani2

  Napiszę prawde jakoś te Chińskie cuda mnie nie powalają. Ja jestem fanem sprzętu amerykańskiego.

 8. Edmund

  Gdyby B-21 był na sprzedaż i w ogóle byłby sens zakupu takiego bombowca prze Polskę, wielu krzyczałoby ,,dlaczego nie ma przetargu" :)))

 9. Flaczki

  Moze by tak Polska stworzyla wakadre takich bombowcuw jakies 16 maszyn

 10. kopacz033

  Poszecie glupoty. Po 1 ten bombowiec byl testowany i jest testowany juz pare lat ale dopiero jakis czas temu oddatjniono ten program. Ten bombowiec latal juz niejednokrotnie i jest testowany w powietrzu caly czas. A teraz go pokazali bo on jest od teraz w służbie. Nie mylcie faktów. Po 2primo 6 egzemplarzy ma byc do konca tefo roku w sluzbie a nie od 2025. Chyba zeby ludnosc zmylic bo nic innego

 11. eee

  Ciekawe ile kosztuje, a ile godzina lotu I jak sie to ma do alternatywnych rozwiazan koszt/efekt.

 12. DDR

  No i gitara

Reklama