Reklama

Siły zbrojne

Problemy British Army z czołgami

Fot. MO Wielkiej Brytanii

W trakcie sesji Komitetu Obrony Wielkiej Brytanii, poinformowano o liczbie sprawnych czołgów Challenger 2 w arsenale British Army.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Jak ujawniono Wielka Brytania dysponuje 157 sprawnymi czołgami Challenger 2 z floty ogółem liczącej 227 wozów tego typu. Oznacza to, że w zasobach pozostaje jeszcze 70 czołgów, które są niesprawne.

Czytaj też

Co więcej Ukraina ma otrzymać 14 czołgów, które najpewniej zostaną przekazane z aktywnego komponentu floty czołgów Challenger 2. To oznacza, że flota sprawnych czołgów zmaleje do 143 wozów, co czyni problematyczną planowaną modernizację 148 wozów do standardu Challenger 3.

Czytaj też

Brytyjskie Ministerstwo Obrony zakłada jednak modernizację większej ilości czołgów, co oznacza że albo British Army będzie zmuszona do wyremontowania i modernizacji wozów, które są obecnie niesprawne lub też wyremontowania partii czołgów dla Ukrainy z zasobu maszyn niesprawnych.

Czytaj też

Niezależnie od podjętych decyzji i wybranych rozwiązań, jasnym jest, że zbyt mała flota czołgów podstawowych, jej niedoinwestowanie oraz spóźniona modernizacja generuje bardzo duże problemy dla British Army.

Komentarze (3)

 1. kukurydza

  PRZESADA! UK dopiero co rozformowała jeden z 3 Regimentów pancernych (etat 4x224 wozy, po 56 na regiment). Zostały 3 regimenty z etatem 168 wozów, co oznacza że 157 sprawnych to "tylko" 11 (6,5%) niesprawnych. W NATO za "sensowną normę" przyjmuje się nie więcej niż 30% niesprawnych :D Oczywiście to najpewniej efekt rotowania wozów z rozformowanego regimentu, ale nie oznacza automatycznie, że wszystkie wozy w rezerwie są niesprawne tak, że do ich usprawnienia zaraz będzie potrzebny remont żeby te wozy czy przekazać Ukrainie, czy spowrotem posłać do jednostek, jeśli oddane zostaną wozy będące w linii. Możliwe jest też mieszanie. Jeżeli chcemy argumentować "problemy", to raczej należałoby podnieść kwestię, że 148 planowanych Challenger 3 "Leopardsky", to jest o 20 wozów mniej niż etat 3 istniejących jednostek pancernych UK Army, i to mimo faktu że Brytyjczycy już mają jednostki z etatem 56 wozów (3x18+2 dowódcze), podczas gdy w reszcie NATO dominuje model 68 wozów (4x14+2 dowódcze)

  1. WołanieNaPuszczy

   Na papierze wszystko jest możliwe, także nie przywiązywał bym się do tych liczb

 2. gitmalina

  Wyjątkowo dobry wynik jak na państwo NATO i to w dodatku typowo morskie a nie lądowe. Niestety lepiej nie będzie. Nadchodzący wielkimi krokami kryzys finansowy w USA najprawdopodobniej położy na łopatki finanse całej Europy.

 3. Sorien

  Sprawne to jedno zdolne do boju drugie .... Niech podadzą ile mają zdolnych do boju .... Ale szczerze to i tak nie jest zły wynik u Niemców 30 trudno mieli znaleźć by wyposażyć szpice w nie a dwa lata na to mieli .... W Portugalii leopardy 8mln $ za sztukę stoja i rdzewieje niesprawne pod chmurką - takie tam