Reklama

Wojna na Ukrainie

Wielka Brytania zapewnia Ukrainę, że czołgi Challenger 2 dotrą na linię frontu jak najszybciej

Fot. MO Wielkiej Brytanii
Fot. MO Wielkiej Brytanii

Brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił w sobotę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że jego celem jest to, by przekazywane uzbrojenie, w tym czołgi, dotarło na linię frontu tak szybko jak to możliwe - poinformowało biuro prasowe Downing Street.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak napisano w komunikacie wydanym po rozmowie telefonicznej obu przywódców, Sunak podkreślił, że ukraińscy żołnierze zaczęli w tym tygodniu w Wielkiej Brytanii szkolenia na czołgach Challenger 2, a on sam spotkał się z nimi i był zainspirowany ich odwagą oraz historiami ich bliskich.

Czytaj też

"Obaj przywódcy zgodzili się, że istotne jest, by międzynarodowi partnerzy przyspieszyli swoje wsparcie dla Ukrainy, aby pomóc wykorzystać okazję do odepchnięcia sił rosyjskich, jak również przyjrzeli się, w jaki sposób mogą długoterminowo wzmocnić zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy. Przywódcy zgodzili się, że największą bronią w arsenale Ukrainy jest zbiorowa międzynarodowa jedność we wsparciu Ukrainy" - głosi komunikat.

Reklama

Dodano, że omawiając przygotowania do pierwszej rocznicy niczym niesprowokowanej agresji Rosji, Sunak i Zełenski zgodzili się, iż konieczne jest, by ponownie okazać swoją solidarność z Ukrainą.

Czytaj też

Trzy tygodnie temu Sunak w rozmowie z Zełenskim poinformował go o przekazaniu Siłom Zbrojnym Ukrainy 14 brytyjskich czołgów Challenger 2. Wielka Brytania stała się pierwszym krajem, który zaoferował czołgi zachodniej produkcji, co wpłynęło na to, że podobne decyzje podjęły też inne państwa.

Wielka Brytania posiada w linii 227 czołgów Challenger 2 oraz kolejne 58 wozów w rezerwie sprzętowej. Nie jest oficjalnie wiadomo czy przekazywane pojazdy miałyby pochodzić z magazynów, czy rzeczywiście z linii- jak twierdzi The Sun. Obecnie trwają prace modernizacyjne na 148 Challengerach 2, które zostaną podniesione do standardu Challanger 3, za co odpowiada spółka joint venture Rheinmetall BAE Systems Land. Poza wymianą systemu wieżowego zmianie ulegnie uzbrojenie główne i układ napędowy. Armata gwintowana kal. 120 mm L30A1 z lufą o długości 55 kalibrów zostanie zastąpiona najnowszą niemiecką konstrukcją o gładkim przewodzie lufy Rh 120 L55A1 kal. 120 mm. Pozwoli to na wprowadzenie standardowej amunicji czołgowej NATO kal. 120 mm do sił zbrojnych Wielkiej Brytanii.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (4)

 1. miszmaszes

  Czy tak samo jak dotarły do nas kiedy miały zastąpić oddawane T-72?

 2. Rainman184

  Ok , ale te chalengery 2 to chyba jak porównać Mercedesa klasy S do wołgi , jeśli chodzi o teciaki , i chyba najlepsze od Leo 2 a/4 , czy Leo 1 , czy okrojonej wersji Abramsa , i taki chalenger 2 nie ma analoga u wani , amunicję tylko ogarnąć , bo chyba taki wynalazek to Anglicy tylko mają 🤔

  1. wert

   wychodzą z gwintowanej 120mm więc CAŁA amo jaką mają pójdzie na UKR . Na już w serwisie mają 140 luf do dyspozycji. Utylizacja za free

 3. Sorien

  Najgorsze jak będą tak dostarczane jak kapiąca po kropelce woda do wiadra .... Najlepiej jakby utworzyli jedna brygadę zwarta siłę a nie tak wysyłane po dwie sztuki ale wiadomo czasu nie ma

 4. KrzysiekS

  Brawo WB gdzieś widziałem info nie wiem czy to prawda że już Challengerach 2 są w Polsce.

Reklama