Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińscy czołgiści już na szkoleniu z obsługi czołgów Challenger 2

Fot. MoD UK/Crown Copyright.
Fot. MoD UK/Crown Copyright.

Ukraińscy czołgiści przylecieli w niedzielę do Wielkiej Brytanii na szkolenie na czołgach Challenger 2 - poinformowało na Twitterze brytyjskie ministerstwo obrony. Wielka Brytania przekaże Ukrainie 14 czołgów Challenger 2.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Ukraińscy czołgiści przybyli do Wielkiej Brytanii, aby przygotować się do dalszej walki z Rosją. Wielka Brytania dostarczy Ukrainie czołgi Challenger 2 wraz z krajami partnerskimi, demonstrując wsparcie dla Ukrainy na poziomie międzynarodowym" – poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

Rzecznik ministerstwa obrony powiedział w piątek "The Sun": „Przeprowadzamy rygorystyczną ocenę ryzyka związanego z dostarczaniem broni dla obrony Ukrainy. Czołgi, które dostarczamy Ukrainie, zostaną wybrane z floty wojskowej o wysokiej gotowości, aby zapewnić ich jak najszybsze dotarcie do Sił Zbrojnych Ukrainy".

Reklama

Czytaj też

Jak poinformował "The Sun", armia przygotowuje wspólnie z ukraińskim dowództwem awaryjne plany odzyskania brytyjskich czołgów, jeśli zostaną uszkodzone na Ukrainie — aby ich ściśle tajne uzbrojenie i technologie nie dostały się w rosyjskie ręce. Ukraina otrzyma w najbliższym czasie 14 czołgów Challenger 2, a także około 30 samobieżnych armatohaubic AS90.

Wielka Brytania posiada w linii 227 czołgów Challenger 2 oraz kolejne 58 wozów w rezerwie sprzętowej. Nie jest oficjalnie wiadomo czy przekazywane pojazdy miałyby pochodzić z magazynów, czy rzeczywiście z linii- jak twierdzi The Sun. Obecnie trwają prace modernizacyjne na 148 Challengerach 2, które zostaną podniesione do standardu Challanger 3, za co odpowiada spółka joint venture Rheinmetall BAE Systems Land. Poza wymianą systemu wieżowego zmianie ulegnie uzbrojenie główne i układ napędowy. Armata gwintowana kal. 120 mm L30A1 z lufą o długości 55 kalibrów zostanie zastąpiona najnowszą niemiecką konstrukcją o gładkim przewodzie lufy Rh 120 L55A1 kal. 120 mm. Pozwoli to na wprowadzenie standardowej amunicji czołgowej NATO kal. 120 mm do sił zbrojnych Wielkiej Brytanii.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama