Siły zbrojne

Prezydent: mam nadzieję, że F-35 zapewnią nam absolutne bezpieczeństwo na niebie

Prezydent Andrzej Duda podczas przemowy w Pyrzycach / Fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP
Prezydent Andrzej Duda podczas przemowy w Pyrzycach / Fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP

Mam nadzieję, że samoloty F-35 zapewnią nam absolutne bezpieczeństwo na niebie i pewność, że nikt nie będzie mógł bezkarnie zbliżyć się do polskich granic powietrznych - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu z mieszkańcami powiatu pyrzyckiego (Zachodniopomorskie).

Prezydent podkreślił, że trwa modernizacja polskiej armii, a jej elementem jest zakup amerykańskich myśliwców F-35. Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w piątek w Dęblinie podpisana zostanie umowa zakupu 32 wielozadaniowych samolotów F-35 dla sił powietrznych. Podał też kwotę jaką Polska ma zapłacić za samoloty - 4,6 mld dolarów.

"Mam nadzieję, że zapewnią nam one w przyszłych latach absolutne bezpieczeństwo na niebie i pewność, że nikt nie będzie mógł bezkarnie zbliżyć się do polskich granic powietrznych (...) jeśli nawet (ktoś-przyp. PAP) to zrobi, to natychmiast zostanie przez najnowocześniejsze myśliwce i naszych pilotów przechwycony i odesłany skąd przyleciał

Andrzej, Duda, prezydent RP

Prezydent podziękował ochotnikom, którzy wstępują w szeregi najmłodszego rodzaju sił zbrojnych - Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak mówił, "poświęcają oni swój czas, aby z patriotycznych pobudek realizować obowiązek służby wojskowej". Zaznaczył, że jest to także służba polegająca na pomocy w przypadku klęsk żywiołowych.

Andrzej Duda mówił też o bezpieczeństwie Polski. "Żeby nie trzeba było się obawiać, że ktoś może nas napaść, znowu zniszczyć nasze domy, zabrać nam naszą ziemię, zabrać nam wolność, suwerenność - to, o co tyle lat walczyliśmy i to, co w końcu w pełni udało nam się odzyskać w 1989 roku, kiedy Polska w pełni stała się niepodległa i w pełni stała się suwerenna i wreszcie zaczęliśmy się demokratycznie rządzić we własnym kraju, w pełni z regułami demokracji" - mówił.

Przypomniał, że o to walczyło i ginęło kilka pokoleń Polaków - w Gdańsku, w Gdyni, w Szczecinie, w Katowicach, w kopalni "Wujek". Podkreślił, że dziś Polska jest wolna, a naszym obowiązkiem jest o nią dbać. Zauważył, że obecnie w Polsce stacjonują żołnierze NATO, przede wszystkim Amerykanie. 

Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w 2016 roku w Warszawie jednogłośnie zdecydował o tzw. wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance, w państwach bałtyckich i w Rumunii. I dzięki temu są dzisiaj u nas żołnierze NATO, przede wszystkim żołnierze amerykańscy. I nie jest ich stu, dwustu, tylko są tysiące. Już niedługo będziemy mieli w Polsce ponad 5 tys. tylko amerykańskich żołnierzy

Andrzej Duda, prezydent RP

Wyraził zadowolenie, że w ostatnich latach Polsce udało się stworzyć tak silne więzi z USA, które mają wzmocnić polskie bezpieczeństwo - militarne i energetyczne.

One zapewnią energię nie tylko państwa województwu, ale sporej części Polski na najbliższe dziesięciolecia. Będzie kompletnie odnowiona energetyka tutaj, w Zachodniopomorskiem

Andrzej Duda, prezydent RP

W tym kontekście nawiązał do podpisanego w czwartek kontraktu na budowę dwóch bloków energetycznych na gaz o mocy po 700 MW w Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) w Nowym Czarnowie (Zachodniopomorskie).

PAP/Defence24.pl

Źródło:
PAP

Komentarze