Reklama

Siły zbrojne

Premier: stawiamy na jak najszybszą modernizację armii

Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej

„Priorytetem naszego rządu jest bezpieczeństwo. W związku z tym rozwijamy Wojsko Polskie. Nakłady finansowe, nakłady budżetowe na zwiększanie liczebne Wojska Polskiego i wyposażanie Wojska Polskiego w nowoczesną broń są czymś, co nas wyróżnia, również na świecie. Chodzi o tempo tych działań. Chodzi o efektywność tych działań. To jest ważne dlatego, żeby Polska była bezpieczna” - powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas pobytu w 6. Brygadzie Powietrznodesantowej.

Reklama

W piątek, 18 listopada br., Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przebywali z wizytą w 6. Brygadzie Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego w Krakowie.

Reklama

Czytaj też

Reklama
Jesteśmy w 6. Brygadzie Powietrznodesantowej. To jedna z najlepszych jednostek Wojska Polskiego. W ubiegłym roku odwiedziliśmy żołnierzy brygady, którzy pełnili swoją służbę na granicy z Białorusią. To właśnie oni razem z żołnierzami innych formacji, wspierając polską Staż Graniczną, utrzymali granicę Polski, granicę Unii Europejskiej.
wicepremier Mariusz Błaszczak

6.Brygada Powietrznodesantowa to jedna z doborowych jednostek Wojska Polskiego. Żołnierze jednostki z Krakowa wielokrotnie sprawdzili się podczas misji zagranicznych, współpracy z sojusznikami, którzy wysoko ocenili umiejętności i proces szkolenia polskich żołnierzy. Specyfika służby krakowskich spadochroniarzy to ciągłe utrzymanie gotowość do natychmiastowego działania wszędzie tam, gdzie zajdzie konieczność, szybkie reagowanie na zagrożenia.

To żołnierze, którzy służą w jednostce o wysokiej mobilności, a więc spadochroniarze, czerwone berety, wszyscy w Polsce wiedzą i znają wojsko z 6. Brygady Powietrznodesantowej. W 2019 r tu w tej jednostce miałem zaszczyt uczestniczyć w przekazaniu sprzętu, pojazdów, które mogą być zrzucane z samolotów. Wówczas mówiłem o tym, dziś chcę o tym przypomnieć, że po 33 latach luki w tych możliwościach zostały przywrócone.
wicepremier Mariusz Błaszczak

Czytaj też

Wicepremier odniósł się do umowy zawartej w 2018 r., na podstawie której do Sił Zbrojnych RP trafiło 80 pojazdów wojsk aeromobilnych oraz 120 przyczep specjalnych. Pojazdów wojsk aeromobilnych o wysokiej mobilności Aero, które mogą być transportowane przez śmigłowiec (podczepiony pod pokładem), jak również są przystosowane do zrzutu na platformie desantowej. Szef MON zaznaczył, że żołnierze Wojska Polskiego wypełniają swoje obowiązki ze szczególnym poświęceniem i zaangażowaniem w tym trudnym okresie, pokazując, że doskonale rozumieją, na czym polega służba wojskowa.

Kiedy w ubiegłym roku żołnierze, również z 6. Brygady Powietrznodesantowej bronili granicy byli tacy, którzy próbowali ich terroryzować. Mówiąc, że granicy nie trzeba bronić. Społeczeństwo stanęło wówczas murem za polskim mundurem. Ta służba pełniona na granicy z Białorusią okazała się służbą skuteczną. Okazała się skuteczna dla bezpieczeństwa państwa. Wojsko Polskie z roku na rok jest co raz silniejsze i liczniejsze. Jest wyposażane w nowoczesną broń.
wicepremier Mariusz Błaszczak

Z kolei premier Mateusz Morawiecki podczas swojej wypowiedzi oznajmił, że jest przekonany co do tego, iż w taki sposób bardzo szybko modernizując polską armię rząd robi coś najważniejszego dla naszej Ojczyzny. Dodał, że jest to spowodowane niespokojnymi czasami, w jakich przypadło nam żyć.

Na naszych oczach zmienia się sytuacja geopolityczna, świat, Polska, ale też Wojsko Polskie. Wojsko Polskie jest coraz lepiej wyposażone i wyszkolone. Robimy to po to, aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed ryzykiem.
Premier Mateusz Morawiecki

Czytaj też

6.Brygada Powietrznodesantowa jest aeromobilnym związkiem taktycznym o wysokim stopniu rozwinięcia. Może wykonywać zadania jako desant spadochronowy lub prowadzić działania desantowo - szturmowe przy wykorzystaniu śmigłowców. Do podstawowych zadań Brygady zaliczyć można m. in. uchwycenie oraz utrzymanie do czasu nadejścia sił głównych kluczowych punktów terenowych i rejonów położonych w głębi ugrupowania operacyjnego przeciwnika czy dezorganizacja i niszczenie systemów dowodzenia, łączności, komunikacji, logistyki oraz odwodów zgrupowanych na tyłach przeciwnika.

Źródło: MON

Reklama

Komentarze (5)

 1. Filemon19

  Na zdjęciu mobilny komplet łazik i przyczepka za 665tys PLN sztuka EXTRA modernizacja

 2. knoxx

  Stary666 - zapomniałeś już jak jeszcze niedawno Błaszczak chciał kupować tylko ołtarze mobilne?

 3. Wojtekus

  Przyczepy, pojazdy, wozy, dziala a moze by tak zakupic cos czego nie mamy a powinnismy miec czyli pociski HARM oraz rakiety o zasiegu 1000 Km chyba ze USA nie chce nam tego sprzedac. Z tego co pamietam pare lat temu MON wyslal Letter Of Request do Pentagonu w sprawie pozyskania rakiet przeciwradarowych MARM ale puzniej zapadla cisza. Tez pare lat temu, jeszcze za uwczesnego ministra Macierewicza Polska byla zainteresowania rakietami manewrojacymi z USA dla programu Orka. Mialy to byc rakiety z dalekim zasiegiem. Prawdopodobnie USA nie wyrazilo na to zgody argumentujac ze nie zmieszcza sie one do Szwedzkich lodzi podwodnych ktorymi bylismy w tedy zainteresowani. Te rakiety mozna tez odpalac z Herkulesow wiec nie wiem co w tej sprawie sie dzieje.

 4. Tomcat

  Ale po się tak spieszyć? Ruscy będą lizać rany przez kolejne 10 lat.

  1. Stary666

   Bo jak wróci PO to będzie modernizacja armii w postaci nowych, tym razem może aktualnych tablic Mendelejewa.

  2. Rupert

   @Stary666, Nikt w opozycji nie mówi o cięciach w wydatkach na armię. Mogą jedynie być zweryfikowane niektóre zakupy. Każda partia(i ludzie generalnie) mają różną koncepcję kształtu sił zbrojnych.

  3. Weneda 1977

   Rupert.Opozycja od lat mówi o cięciach na armię i teraz mówią.Model armi opozycji to -zlikwidować armię!Bo po co nam armia skoro mamy być kolonią.

 5. Filemon19

  Podsumowując wojna na Ukrainie kupuje na 16 miesięcy do przygotowań i wzmocnień Bezcenne Dlatego warto ich wspierać o dalsze 58 sztuki Twardy, o 122mm ruskie moździerze holowane i cały ten szrot w magazynie

Reklama