Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Wiceszef biura prezydenta Ukrainy: sukcesy na froncie to także zasługa tego, że pomaga nam Polska

Fot. 26th Artillery Brigade Press Department, Konstantin Liberov

"Wsparcie wojskowe Polski dla Ukrainy jest bardzo konkretne. Sukcesy na froncie to także zasługa tej pomocy" - podkreślił w rozmowie z PAP wiceszef biura prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Sybiha Pytany o polski sprzęt dostarczany Ukrainie powiedział, że "są to i słynne Kraby, które znane są na całym świecie, gdyż bardzo dobrze pokazały swoje możliwości na polu walki, są to również Pioruny oraz wiele innych rodzajów uzbrojenia".

Przedstawiciel prezydenta Zełenskiego wyraził przekonanie, że ukraińska armia nadal będzie posuwała się do przodu w wojnie z Rosją.

„Ostatnio wyzwolone zostało spod okupacji jedyne zajęte przez wroga po 24 lutego centrum obwodowe, Chersoń. Ukraińska armia jest zmotywowana, bo broni swojej ziemi, dlatego będzie posuwała się do przodu, by wyzwolić wszystkie nasze ziemie, byśmy znowu nie mieli odłożonej na przyszłość wojny" – oświadczył Sybiha.

Czytaj też

„Chciałbym podziękować, także w imieniu prezydenta (Wołodymyra Zełenskiego), za przewodnią rolę Polski w każdej dziedzinie, którą zajmuje od pierwszych godzin otwartej agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Od pomocy wojskowej do okazania ciepła swoich serc" – powiedział Sybiha.

W nawiązaniu do otwartego w miniony poniedziałek w Kijowie Instytutu Polskiego wskazał, że "współpraca kulturalna Ukrainy i Polski symbolizuje przyszłość i nowy, sojuszniczy wymiar naszych relacji".

„Otwarcie nowej siedziby Instytutu Polskiego w stolicy odwagi i wolnego świata, w Kijowie, symbolizuje przyszłość. Pokazuje naszą wspólną historię i teraźniejszość oraz tę współpracę, która uzyskała nowy impuls i nowy wymiar sojuszniczy" – ocenił.

Zastępca szefa biura prezydenckiego podkreślił też o rolę Polaków, którzy przyjęli w swych domach ukraińskich uchodźców wojennych.

Czytaj też

„Cieszę się także, że w Ukrainie przyjęta została ustawa o specjalnym statusie Polaków, która pokazuje stosunek ukraińskiego społeczeństwa do naszego bratniego narodu. W Polsce została przyjęta analogiczna ustawa" – powiedział.

Komentarze (2)

  1. Orthodoks

    Niestety, mimo,, furory" w Ukrainie, nie przełoży się to na świetlaną przyszłość Kraba. Z różnych, mniej lub bardziej racjonalnych względów. Chyba bardziej mniej.

  2. szczebelek

    Wczoraj w nocy największy ukraiński producent poinformował o produkcji ciężkiego sprzętu we Francji, Polsce, Danii i Czechach oraz w dwóch innych państwach.