Reklama

Siły zbrojne

Pożyczka USA dla Iraku. Prawie 3 mld dolarów na broń

fot. US Army
fot. US Army

Stany Zjednoczone udzielą Irakowi pożyczki wysokości 2,7 miliarda dolarów na zakup uzbrojenia, które będzie wykorzystywane do walki z tzw. Państwem Islamskim. Ma to im m.in. pozwolić na zakup amunicji i sfinansowanie eksploatacji amerykańskich samolotów F-16 oraz pojazdów wojskowych – w tym czołgów M1A1.

Zgodnie z komunikatem, iracki minister finansów Hoshyar Zebari i amerykański ambasador w Bagdadzie Stuart Jones podpisali deklarację o zamiarze zwiększenia kredytowania ze Stanów Zjednoczonych dla irackiego rządu do 2,7 miliarda dolarów. Zastrzeżono przy tym, że 200 milionów dolarów z tej sumy ma zostać przekazanych dla Peszmergów - kurdyjskich bojowników skutecznie walczących z Daesh.

Amerykanie chcą w ten sposób pomóc Irakijczyków w przedłużającej się wojnie i zapobiec coraz większemu kryzysowi ekonomicznemu w regionie - wywołanego nie tylko przez wojnę, ale również przez niską cenę ropy. Jak na razie ujawniono, że Irakijczycy nie będą musieli niczego płacić przez jeden rok, a na zwrócenie całego długu będą mieli osiem i pół roku.

Reklama

Komentarze (5)

 1. wolfik

  To kwintesencja tzw. polityki bliskowschodniej...

 2. GPAS

  Po co im sprzęt??? I tak wszystko zostawią i uciekną.

 3. Sly

  Acha , mieli przeciez dac za darmo... Ty bys tak zrobil oczywiscie Otwieraj knajpe i dawaj ludziom jesc za darmo i niezapomnij o alkoholu ... Ciekawe jak ruSSkie sprzedawali Wenezueli i kubie swoj zlom...

  1. kafir

   To dla młodych demokracji nie ma taryfy ulgowej?

 4. Majkell.s

  Jaka wspaniałomyślność - ze strony ameryki ?

 5. Nemo

  2,5 miliarda (po odjęciu łapówek) wróci do USA i za to trzeba będzie za kilka lat zapłacić z odsetkami pewnie drugie tyle. A walczyć i tak będą głównie peszmergowie za 200 mln ochłapów i będzie musiało wystarczyć. To jest cymes geszeft...

Reklama