Reklama

Siły zbrojne

Portugalscy marynarze odmówili obserwowania rosyjskiego okrętu z powodu stanu swojego okrętu

Fot. Marinha Portuguesa/Facebook

Grupa marynarzy z Portugalii odmówiła udziału w misji monitorowania przepływającego w pobliżu wód terytorialnych tego kraju rosyjskiego okrętu wojennego. Trzynastu zbuntowanych żołnierzy stwierdziło, że ich okręt nie nadaje się do misji, bo jest w złym stanie.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

W wydanym oświadczeniu marynarze wyjaśnili, że odmówili wypłynięcia w morze na jednostce NRP Mondego z powodu "wielu mankamentów" tej jednostki, zagrażających członkom załogi podczas sztormu w porze nocnej.

Sprecyzowali, że w ostatnim czasie dochodziło na okręcie m.in. do awarii silników i jednego z generatorów prądu, a także do licznych wycieków oleju.

Czytaj też

Zdarzenie, do którego doszło w sobotę na północ od wyspy Porto Santo, potwierdziło we wtorek Krajowe Stowarzyszenie Podoficerów (ANS). Jego przewodniczący Antonio Lima Coelho wezwał władze armii do zajęcia się "bolączkami żołnierzy". Wskazał, że zdarzenie naraża na szwank wizerunek portugalskich sił zbrojnych na arenie międzynarodowej.

We wtorek marynarka wojenna Portugalii podała, że wszczęto już śledztwo w sprawie odmówienia wykonania rozkazu przez marynarzy NRP Mondego. Odrzucono też argumenty marynarzy, określając stan jednostki jako dobry.

Czytaj też

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie resort obrony Portugalii kilkakrotnie informował o wysyłaniu jednostek marynarki wojennej tego kraju w misje monitorowania rosyjskich okrętów wojennych na Atlantyku.

Czytaj też

NRP Mondego to jednostka klasy Tejo, którą armia Portugalii nabyła w 2014 r. od duńskiej marynarki wojennej. W latach 1992-2010 okręt pływał pod nazwą HDMS Glenten.

Źródło:
PAP

Komentarze (4)

 1. youkai20

  Jak dbasz tak masz, jak mówi przysłowie. Portugalskie siły zbrojne to śmiech na sali, najpierw wyszło na jaw, że mają 1 czy 2 sprawne Leopardy, a teraz to. Niedługo okaże się, że używają amunicji z Wielkiej Wojny.

  1. WołanieNaPuszczy

   Żeby się nie okazało niedługo, że my nie mamy nawet jednego sprawnego, ani niesprawnego leoparda

  2. Darek

   WołanieNaPuszczy …. akurat sami sobie serwisujemy Leopardy to raz, dwa za jakiś czas pewnie i Leopardy zejdą bo w ich miejsce będą K2 i Abramsy, a trzy to bawią mnie twoje kompleksy i brak wiedzy.

  3. kskiba19

   Jaz dojadą Abramsy to czemu nie?

 2. Sorien

  A teraz wyobraźmy sobie że co prawda zacofane względem sił USA siły chin i Rosji ruszają na Europę ? Zacofanie nadrabiają ilością - myślicie że samo USA dało by radę w sytuacji gdy armię europy bardziej przypominaja skupy złomu niż siły zbrojne?

  1. Evanduril

   Wyobrażam sobie. Po tygodniu nalotów i artylerii dalekiego zasięgu nie mieliby czym atakować.

  2. kskiba19

   Logistyka by ich załatwiła bez mydła

 3. Reo

  Dopełnia to całości obrazu portugalskich sił zbrojnych.

 4. boomer

  Pewnie portugalscy komuniści. Tacy zawsze będą czuli sentyment do ZSRR i Rosji.