Reklama

Wojna na Ukrainie

Portugalia wyśle Ukrainie czołgi Leopard 2

Autor. Forças Armadas Portuguesas/Facebook

Władze Portugalii przekażą czołgi Leopard 2 dla walczącej z rosyjską inwazją Ukrainy - ogłosił w sobotę portugalski premier Antonio Costa. Polityk nie sprecyzował, ile spośród 37 posiadanych przez portugalską armię pojazdów trafi do ukraińskich sił zbrojnych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przebywający z wizytą w Republice Środkowoafrykańskiej Costa wyjaśnił, że Portugalia podjęła już działania, aby wspólnie z Niemcami usprawnić czołgi, które miałyby trafić na Ukrainę.

Czytaj też

"Weźmiemy udział w tym wspólnym wysiłku wsparcia Ukrainy, dostarczając jej najlepsze środki służące obronie tego kraju" - powiedział premier, dementując piątkowe doniesienia lizbońskiego tygodnia "Sol", według którego Portugalia miała odmówić przekazania Leopardów dla Kijowa.

Reklama

Costa przypomniał, że poza regularnym dostarczaniem uzbrojenia Portugalia wsparła finansowo budżet Ukrainy, a także współpracuje z nią w dostarczaniu pomocy w celu odbudowy szkół w jednym z regionów.

Czytaj też

Pod koniec stycznia informację o możliwym przekazaniu dla Kijowa czołgów Leopard potwierdzili minister obrony Portugalii Helena Carreiras, a także szef MSZ Joao Cravinho.

Jak ustaliły portugalskie media, w pierwszym transporcie Leopardów dla Ukrainy Lizbona miałaby przekazać Kijowowi cztery czołgi.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. miszmaszes

  Czy nikt nie widzi, że to jest cyrk na pokaz a nie żadna pomoc? Ukraina miała 1500 czołgów w linii, od Polski dostali około 350, od innych państw pewnie drugie tyle czyli razem dobrze ponad 2 tyś. I gdzie są te czołgi? Ano dymią na polach bitew w znakomitej większości. Czy 150 czołgów, których czołgiści prawie nie znają, do których nie ma logistyki, z których każdy jest z innej parafii może cokolwiek zmienić? Może. Przez tydzień na wąskim odcinku frontu, góra szerokości 15 km.

  1. Krtek

   Racja. Ma być zbierane miesiącami 150 czołgów w wielkim szumie medialnym. A i tak cały czas wygibasy trwają jak tu nie dać albo dać jak najpóźniej. Farsa dla mediów

 2. PRS

  Takie zapowiedzi a konkretnie TAKA ILOŚĆ - 4 (cztery) sztuki padły już w ubiegłym roku. Z drugiej strony to jest... ponad 10% posiadanych wozów. OK, każdy daje ile może. Z drugiej strony JUŻ w ubiegłym roku - na przełomie marca i kwietnia (czyli miesiąc po rozpoczęciu kolejnej fazy agresji) Cypr zaproponował 80 sztuk T80 dla Ukrainy w zamian za ,,rekompensatę" wozów ,,zachodnich". Podobną liczbę sprawnych T80 posiada Korea. 160 szt. T80 czyli wozów które ukraińscy czołgiści znają zrobiło by różnicę. Ogólnie to za późno i za mało.

  1. wert

   w Portugali pojawiły się artykuły że WSZYSTKIE Leo stoją na cegłach i nawet tych 4 nie uzbierają. Pomijając myk że mają tylko amo ćwiczebną. Hiszpańskie są określana krótko: ZŁOM

Reklama