Siły zbrojne

Portsmouth przygotowuje się na przyjęcie nowych lotniskowców

fot. Royal Navy
fot. Royal Navy

W najbliższym czasie mają rozpocząć się prace w bazie morskiej Portsmouth, związane z przygotowaniem nabrzeża na przyjęcie nowych lotniskowców typu Queen Elizabeth. Według wstępnych szacunków brytyjscy podatnicy zapłacą za wykonanie modernizacji nabrzeża ponad 34 mln GBP (około 53 mln USD).

Prace nad przystosowaniem infrastruktury nabrzeża Middle Slip Jetty, którego fragmenty mają często nawet 90 lat, będą w sumie trwały około osiemnastu miesięcy. Znajdujące się obok nabrzeże Victory Jetty, pomimo że nowsze, również zostanie poddane modernizacji, koniecznej do przyjęcia drugiego lotniskowca. Zakres modernizacji będzie jednak mniejszy, jej początek będzie również późniejszy.

Wiadomo już, że konieczne będzie ścisłe przestrzeganie harmonogramu prac, ponieważ pierwszy lotniskowiec, HMS „Queen Elizabeth”, kończony właśnie w szkockiej stoczni Rosyth, ma przypłynąć do Portsmouth już na początku 2017 r.

Wszystkie prace w bazie i porcie, przygotowujące infrastrukturę na przybycie nowego okrętu mają kosztować około 100 mln GBP. Głównym wykonawcą będzie firma VolkerStevin, która budowała również portowe magazyny amunicyjne dla sześciu niszczycieli typu 45.

Zadanie wykonawcy będzie polegało, przede wszystkim, na wzmocnieniu nabrzeża za pomocą setek ton stali i betonu, a także na zamontowaniu niezbędnych instalacji (energetycznych, łączności i rurociągów ze świeżą wodą), koniecznych o zaspokajania potrzeb jednostek o wyporności ponad 65000 ton. Od grudnia zaczną również prace pogłębiarki, które przez osiem miesięcy mają obniżyć dno kanałów portowych do poziomu 11 m, modernizacji poddane zostaną też oznaczenia nawigacyjne.

Portsmouth stanie się w ten sposób pierwszą i jedyną bazą brytyjską, zdolną do przyjęcia i zaopatrywania nowych brytyjskich lotniskowców HMS „Queen Elizabeth” i HMS „Prince of Wales”.

Komentarze