Reklama

Siły zbrojne

Pomorska Dywizja Zmechanizowana otrzyma nowy sprzęt

Sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek zapowiedział, że jednostki 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej „skorzystają” na wprowadzeniu nowych czołgów i bojowych wozów piechoty zgodnie z planem modernizacji technicznej. Do 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa mają trafić między innymi zestawy Zintegrowanego Indywidualnego Systemu Walki „Tytan”. 

W trakcie wizyty w Braniewie wiceminister Mroczek zapowiedział, że 16 Dywizja Zmechanizowana, której podlega 9. Brygada Kawalerii Pancernej zostanie wzmocniona w związku z pogarszającą się sytuacją w Europie Środkowo-Wschodniej. Stwierdził on również, że przyszłość wojska w Braniewie jest „oczywista i pewna”. – podaje ppłk Szczepan Głuszczak z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Sekretarz stanu w MON zapoznał się z przebiegiem procesu przezbrajania braniewskiej jednostki w czołgi podstawowe PT-91 Twardy. Są one stopniowo wycofywane z 34. Brygady Kawalerii Pancernej, gdzie trafiają wozy Leopard 2A5 pozyskane przez Wojsko Polskie z nadwyżek Bundeswehry.

Plan modernizacji technicznej sił zbrojnych obejmuje także wojska pancerne i zmechanizowane, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia brygady. W przyszłości do podziału bojowego trafią nowe czołgi i bojowe wozy piechoty. Skorzystają z tego między innymi jednostki 16 Dywizji Zmechanizowanej

sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek

Czesław Mroczek zapowiedział również, że na wyposażenie Sił Zbrojnych zostaną wprowadzone nowe czołgi i bojowe wozy piechoty, na czym „skorzystają” również jednostki 16. Dywizji Zmechanizowanej. Zwrócił uwagę, że plan modernizacji technicznej obejmuje także wojska pancerne i zmechanizowane, co jest „niezwykle istotne” z punktu widzenia brygady stacjonującej w Braniewie. Nowy sprzęt ma trafić także do pododdziałów artylerii polowej i przeciwlotniczej.

Wcześniej minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak stwierdził, że jednostki wojskowe stacjonujące we wschodnich regionach Polski zostaną wzmocnione w ramach planu działań na rzecz bezpieczeństwa kraju, zapowiedzianego podczas expose przez premier Ewę Kopacz. Dokument ma zostać przedstawiony jeszcze w listopadzie bieżącego roku.

Reklama

Komentarze (17)

 1. Piotr Kraczkowski

  Przy okazji: wnętrze BMP-3 i T-90 oraz Pancerza S1 pokazuje w 1080p rosyjski Poligon: 2x clipy Bmp-3: http://www.youtube.com/watch?v=xiYPox6Hycg 3x clipy T-90: http://www.youtube.com/watch?v=z_gyrnZy8qg 1x clip z Pancerz S1: http://www.youtube.com/watch?v=lv57h6fZqvA Uważam, że instynkt samozachowawczy powinien wymusić na nas przejście na Leopardy 2a7 oraz bwp Puma i helikoptery Airbusa: przeciw-czołgowy "Tygrys UH" oraz transportowy Caracal, a odłożenie kupna łodzi podowodnych o 10 lat. I porzucenie kretyńskich rojeń o polskiej broni atomowej. ___Dawanie żołnierzom PT 91 i innego poradzieckiego muzeum jest wobec nich głęboko nie w porządku. Tak samo wobec nas wszystkich, wobec polskiej demokracji. Zamiast łodzi podwodnych, które jak w 1939r. nie zrobią nic przeciwko BMP-3 i T-90, możemy za zaoszczędzone 10 mld. zł. kupić ponad 60 helikopterów przeciw-czołgowych "Tygrys UH" Airbusa albo ponad 300 bwp Puma. ___RFN ma bwp Marder od ponad 30 lat i podjęła decyzję o wycofaniu wszystkich bwp Marder, każdy zostanie zastąpiony przez bwp Puma. Powinniśmy we własnym interesie dążyć do tego, aby Puma stała się standardem NATO tak jak Leopard, bo wówczas na zach. UE będą tysiące Pum, cena naszych Pum także spadnie, a w razie wojny dostaniemy od ręki setki Pum z zach. UE. Gotowość przysłania nam Pum razem z żołnierzami Hiszpanii, Belgii, Francji, RFN itd. także wzrośnie. ___Bez Pum i Leopardów 2a7 najlepiej od razu skapitulować. Jeżeli społeczeństwo potrafi wydać 10 mld. na mniej pilne łodzie podwodne, albo 20 mld. daje managerom OFE za prostą pracę przeksięgowania pieniędzy z ZUSu, które to OFE i tak zostaną zlikwidowane jako szkodliwe dla Polski, to nie możemy brać żołnierzom za złe, jeśli odmówią walki przestarzałą bronią. Przecież za 30 mld. (pomijając inne przykłady marnotrawstwa sięgające lekko ponad 50 mld. zł. rocznie) można by z łatwością wyposażyć 9-tą Brygadę Kawalerii Pancernej z Braniewa w Pumy i Leopardy 2a7. Uważam, że żołnierze to też ludzie, a wymaganie od nich, aby niepotrzebnie tracili życie jest naruszaniem "godności osoby ludzkiej".

  1. esa

   przestań śnić ,myślisz ,że pieniądze na drzewach rosną?Poza tym sprzęt trzeba wyprodukować,albo zmodernizować to wszystko potrwa lata.Żadna armia nie jest wyposażona całkowicie w sprzęt najnowszej generacji,nikogo na to nie stać,nawet Rosjan.

  2. Boruta

   A jak wroga flota będzie ostrzeliwać polskie wybrzeże to będziesz w nią Pumami z katapult rzucał?

  3. Patriota

   Pieniądze rosną w kieszeniach podatników. Są dostępne w nieograniczonej ilości. Nazywają się dług publiczny (te nieograniczone ) oraz na szybko choć ograniczonym zakresie - deficyt budżetowy. Finanse Panie i Panowie to podstawa, nie czołgi...

 2. Boruta

  Więcej sensu by miało dać jednostce T-72 od razu Leopardy, niż przezbrajać dwie na raz.

  1. tytus romek i atomek

   Już niedługo Mroczek będzie zachwalał przesunięcie ze składnic i muzeów T-34 do jednostek na ścianie wschodniej. Reklamując je jako sprawdzone w boju i niezawodne. To co opowiada ten pan i Siemoniak to totalne bzdury. "Wzmacniają" jednostki przestarzałym sprzętem i całkowicie niekompatybilnymi systemami typu Tytan które może w walce z Afgańcami by się sprawdziły a nie w konflikcie konwencjonalnym.Po 2 dniach zabraknie baterii. Inny "gruby" pomysł to Brygada rozpoznawcza w Białymstoku. Ewenement na skalę świata. Proponuje by pierwszy pułk był na koniach drugi "ekspedycyjny" na wielbłądach a trzeci na taczankach bojowych. Skład oficerski z plecaków plus żołnierze synalkowie panów polityków. Panie ministrze mam też inne pomysły: np. w Marynarce wojennej flotylla rowerów wodnych torpedowych i rakietowych. W lotnictwie dwie brygady balonów bojowych. Ciemny lud to kupi proszę się nie krępować!

 3. aj

  Zamiast tych PT-91, T-72, przetargów na amunicję weźcie po prostu z 400-500 Abramsów, które stoją na amerykańskich pustyniach, które USA chcą przekazać ZA DARMO!!! Tu chodzi o nasze bezpieczeństwo i wasze życie. Wiadomo, że w przypadku konfliktu długo nie pociągniecie. Przestańcie wreszcie cudować.

  1. Łukasz

   To są jeszcze te z operacji pustynna burza wiesz ile trzeba było by zainwestować kasy w nie aby przywrócić im zdolności bojowe i ile na modernizację aby mogły coś zdziałać na polu bitwy ? Najlepsze rozwiązanie to zakup od niemców Leopardów a2a6 z transferem technologi ( co raczej mało prawdopodobne chyba że naprawdę się postaramy ) i rozwijanie tej maszyny. I stworzenie nowego BWP mamy już platformę Anders teraz musimy ją udoskonalić i mamy własne BWP kupujemy ich 650 i kasa zostaje w Polsce i nasz przemysł się rozwija same +

  2. qwerty

   Jak Polska nie weźmie to ja chętnie wezmę,.

  3. Boruta

   Może sobie sprawdź czym różni się Abrams w wersji eksportowej od amerykańskiej.

 4. skiud

  Tytan w połączeniu z BWP 1. Ciekawa kompozycja. Może zmodernizują trochę tego drugiego... Marzenia? Hehe

 5. [sic!]

  Ciekawe od kiedy sprzęt z przesunięć jest określany mianem nowego. Żeby jeszcze SKO w tych Twardych wymienili czy coś. A co do Tytana to wielka ściema chyba jest. Za parę tysięcy "zestawów" parę miliardów zapłacimy, a gdy to rozebrać na czynniki pierwsze to wcale nie rzuca na kolana: MSMS 5,56 (pytanie co to znaczy komplet, czy jeden karabinek, czy zestaw konwersacyjny subkarabinek klasyczny + bullpup + lufy różnej długości + granatnik + optyka) Perad od WB Nowe umundurowanie Nowa kamizelka i hełm Także cena za komplet będzie z kosmosu, lepiej kupić poszczególne elementy osobno bo znacznie taniej.

 6. zdzich

  Czegoś tu nie rozumiem.W PT91 ma być przezbrojona brygada a Inspektorat Uzbrojenia informuje że nie przewiduje modernizacji amunicji do niego.Gdzie tu logika i sens?

  1. ahmed

   Jako że jest to kawaleria pancerna, czołgi otrzymają nowe szable BSzk 13, a dywizja zapas czarnych worków

 7. Bronek

  Wydaje sie ze albo ta jednostka bedzie w 100% gotowosci, albo powinna byc mniejsza. Zreszta wydaje sie ze w tamtym rejonie lepiej postawic na jakis zautomatyzowany system obrony niz nielicznych ludzi, ktorzy beda potrzebowali czasu na wyjazd z koszar. Najmniej potrzebny bedzie im ten tytan, w ktory najzwyczajniej nie zdaza sie ubrac. Chyba ze tytani beda wyposazeni jedynie w bron snajperska w duzych ilosciach, rowniez 20mm i SPIKE'i. Jednak przemiescilbym tych snajperow w jakies tajne miejsce niewidoczne dla satelitow.

 8. Alex

  Ale kant, to ma byc wzmocnienie HAHAHA

 9. Saladyn

  Mam pytanie czy Polska robi jakieś zapasy na czasy wojny sprzętu konserwując go, czy tylko kanibalizuje lub sprzedaje w dzikie kraje.

  1. Garry

   Tak, robi.

 10. ciekawy

  Do znawców ; czy te PT 91 Twardy będąc w Żaganiu to widziały kiedyś poligon ? wyglądają jak nowe

  1. Pan Miecio z Zagania

   jak nowe, niesmigane, niebite, lakier oryginal, rocznik 91 zadbane, Nemiec jezdzil tylko w niedziele do kosciola plakal jak sprzedawal

  2. Funky

   Bo są po remoncie.

 11. MenVis

  Hehe dostaną funkiel nowy sprzęt czy już zdezelowany przez jednostki z zachodu Polski? Bo wszyscy znamy opinie pancerniakow o Pt 91 . Nowe pewnie będzie tylko wyposażenie indywidualne żenada. To się nazywa wzmocnienie jednostki po polsku.

  1. MM

   Lepsze PT-91 niż archaiczne T-72 nie modernizowane od lat.

 12. Dominick

  Jakie "nowe bojowe wozy piechoty"?

  1. Tyberios

   No te z przyszłości.

  2. A gdyby tu było przedszkole, w przyszłości...

   z dykty Panie, z dykty DBWP (Drewniany Bojowy Woz Pociagowy)

 13. aj

  Nie bójcie się, PT-91 będzie bez nowoczesnej amunicji... BUUUAHAHAHA

 14. sorbi

  Potrzebujemy sprzętu na wczoraj! Jeśli go nie ma, to trzeba modernizować to co jest !!!!!!!!!Ale i tego pewnie nie potrafią, bo każdy projekt potrwa kilka lat.

  1. fiutin

   A modernizacja potrwa jak w grze? Jedno kliknięcie i bwp Mk. 9 z laserem i głowica jadrowa? Płaczące dzieci co nie mają pojęcia ile co trwa i zajmuje. Od zaraz to można zamówić za granicą o ile jest jakaś partia do sprzedania a i tak min rok potrwa dostawa sprzętu.

 15. Pleban

  "W przyszłości do podziału bojowego trafią nowe czołgi i bojowe wozy piechoty" Czyli kiedy ??

  1. z prawej flanki

   - wtedy ,gdy już wszyscy zapomną k t o i k i e d y wypowiadał owe deklaracje...

 16. Funky Koval

  Te nowe czołgi i bwp, których jeszcze nie ma nawet w stadium prototypu? Specjaliści od obiecywania gruszek na wierzbie. Teraz czas jest parametrem krytycznym, a tu nie widać żeby coś przyspieszało. Wręcz przeciwnie - połowa programów jest opóźniona o kilka lat!

 17. z prawej flanki

  "wzmocnienie jednostek" przez...uzupełnienie ich obecnych niepełnych stanów. Dobry Panie Boże ,Ty ich słyszysz i jeszcze nie grzmisz!

Reklama