Siły zbrojne

Polskie Mi-24 i Mi-2 szkolą się w górach [FOTO]

  • Fot. por. nawig. Ryszard Sikora
  • Fot. st. chor. szt. Piotr Lis
  • Fot. Rocket Lab
  • Fot. DGRSZ

Komponent lotniczy z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych szkolił się w lotach w terenie górzystym. W ćwiczeniu wzięło udział 6 śmigłowców Mi-2 oraz 5 śmigłowców szturmowych Mi-24.

Jak informuje kpr. Katarzyna Ważny, celem przeprowadzonego pod koniec czerwca szkolenia było uzyskanie dopuszczeń i podtrzymanie nawyków personelu latającego dowództwa 1. BLWL oraz 49. i 56. Bazy Lotniczej w lotach w terenie górzystym w dzień. Loty były prowadzone zgodnie z przepisami lotów z widocznością (VFR).

W czasie ćwiczeń wykonano 218 godzin lotów, a dopuszczenia do wykonywania ich w terenie górzystym w dzień uzyskało 8 członków personelu latającego: 2 pilotów na śmigłowcach Mi-24, 5 pilotów i nawigator pokładowy na Mi-2. Śmigłowce operowały z lotniska Aeroklubu Nowy Targ.

Realizacja powyższych zadań lotniczych była kolejnym etapem doskonalenia umiejętności personelu 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w ramach przygotowania do realizacji zadań zgodnie z jej zasadniczym przeznaczeniem.

Komponentem lotniczym dowodził dowódca 56. Bazy Lotniczej płk pil. Zbigniew Musiał, natomiast funkcję zastępcy dowódcy komponentu lotniczego pełnił dowódca Grupy Działań Lotniczych 49. Bazy Lotniczej ppłk pil. Jacek Cieślik.

Komentarze