Reklama

Siły zbrojne

Polskie F-16 przechwyciły rosyjski samolot szpiegowski

Fot. Arnas Glazauskas/Lithuanian Air Force Base
Fot. Arnas Glazauskas/Lithuanian Air Force Base

Jak poinformowało Allied Air Command (AIRCOM) w Ramstein, polskie samoloty F-16 Jastrząb dokonały przechwycenia rosyjskiego samolotu rozpoznawczego Ił-20M nad wodami Morza Bałtyckiego. Jest to pierwsza tego typu akcja naszych F-16 w ramach „PKW Orlik 7”, które debiutują w operacjach Baltic Air Policing. 

Incydent miał miejsce 15 maja br. kiedy samoloty stacjonujące w krajach bałtyckich dwukrotnie startowały do przechwycenia maszyn, które miały wyłączone transpondery i nie reagowały na próby nawiązania łączności radiowej.

Jako pierwsze sygnał do startu z koordynującego działania Combined Air Operations Centre w niemieckim Uedem otrzymały hiszpańskie F-18A+ Hornet z bazy Amari w Estonii. Ich celem okazał się rosyjski bombowiec Su-24M z Kaliningradu.

Czytaj też: Polskie F-16 przejęły ochronę nieba nad krajami bałtyckimi

Około godziny później w powietrzne poderwano parę dyżurną polskich F-16 z bazy Szawle na Litwie. Polskie myśliwce przechwyciły nad wodami Bałtyku rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20M i po jego identyfikacji powróciły do bazy.

Ił-20 to jeden z mniej znanych wariantów wojskowych turbośmigłowego samolotu pasażerskiego Ił-18. Przeznaczony jest do prowadzenia kompleksowego rozpoznania w strefie przygranicznej. Służy temu zainstalowane na pokładzie wyposażenie do prowadzenia rozpoznania sygnałów radarowych, aparatura przechwytywania korespondencji radiowej w paśmie UKF, umieszczona w podkadłubowej gondoli stacja radiolokacyjna obserwacji bocznej Igła oraz aparaty fotograficzne. Samoloty Ił-20 były kilkakrotnie modernizowane w toku służby, nie doczekały się jednak następcy.

Reklama

Komentarze (19)

 1. rudy

  znaczy Bałtyk jest polski ?

 2. Anty C-cal przed 500+

  pozytywy panowie (panie?). Hiszpanie przechwycili tym razem suke24. Co prawda Nie na Euro fighterze ( to o kozaczeniu nad USSCook) . TEGOSZ 15-go, przypadkowo, potrenowali nasi Tym razem starty heli z fregaty... negatyw. nie mamy takiego heli jak kupowany blisko dla Danii. Druga jego funkcja to rozpoznanie, zaraz przed sar. Z propagandy stron netu wiadomo o oferowanym nam naval combatante, Pierwszy gotowy do walki o rynki od 2018

 3. niki

  Zdarzenie zapewne nad wodami międzynarodowymi gdzie każdy może sobie latać do woli. Żadne prawo nie zostało złamane a o żadnym przechwyceniu nie było mowy. Moim zdaniem to głupota że nasi tam latają. Państwa Pribałtiki powinny dostać ultimatum że albo same montują swoje lotnictwo (choćby po 6-12 samolotów na każde z państw) albo usuniecie z NATO i niech ogłoszą neutralność. My przez nich to możemy jeszcze mieć kłopoty bo jakby coś się stało to jako jedyni (plus te bidne amerykańskie wojska tu stacjonujące) pójdziemy w bój. Niemcy beda robiły wszystko aby nic nie zrobić. Francja ma to gdzieś, podobnie jak wielu innych paktowiczów.

  1. nm

   Jeżeli leciał bez włączonego transpondera to reakcja jak najbardziej prawidłowa.

  2. 911

   Nie mogę zrozumieć tej logiki ! Przecież to są zdania zaprzecząjace sobie . Może ktoś ma podobne odczucia ?

  3. Peer

   Wysunięty przyczułek NATO, kość w oku Rosji, a ty chcesz ich wepchnąć z powrotem w ramiona cara bo sknerzysz lotów treningowych. Bez sensu.

 4. lk5

  I w ten o to piękny sposób FR przetestowała, procedury, zgranie pilotów z obsługą radarów, sygnaturę EM etc, naszych najlepszych samolotów. Jak dzieci.... "Dzień dobry. Jaki pana numer?"

 5. oko

  2 rosyjskie samoloty na niebie i poderwane 4 samoloty NATO. Co by się działo gdyby Rosjanie nadlecieli w 20 samolotów? Kto wtedy przechwytuje kogo?

 6. Pal

  Nasze F-16 powinny go zestrzelić, to wiecej by ruscy tak nie latali :)

  1. Arkadiusz

   W normalnej armii tak by było ale nasze f16 nie są nawet uzbrojone

  2. Kuba

   Jeśli chcesz rozpocząć 3 wojnę światową to do roboty

  3. Jurek 53

   Ty jesteś z tej epoki ???? kto kogo zestrzeli.

 7. Jurek 53

  Zrobili swoje, rozpoznali procedury przeciwnika. Wszystko.

 8. rosół

  do diabła. Nich kupią po 4 używki F16 A na państwo - razem 12. Czy na to też ich nie stać. Ile za to zapłacą 100 mln? Dosyć tego

  1. yol

   Poki co to Litwa może być dla nas wzorem szybkiej i sprawnej modernizacji armii, więc hejt zupełnie nieuzasadniony. A kolektywna obrona, czyli nieustające ćwiczenia w zgrywaniu międzynarodowych ekip operujacych na różnym sprzęcie to same korzyści dla Paktu.

  2. Gall Anonim

   Akurat do takich misji jakie realizuje się w toku Baltic Air Policing (loty na przechwycenie pojedynczych maszyn) spokojnie wystarczyły by samoloty Aero L-159 ALCA. Maszyny są dość tanie zarówno w zakupie jak i eksploatacji. Akurat dla takich "sknerusów" jak Bałtowie.

 9. gościu

  przechwycić — przechwytywać 1. «przejąć coś, co jest przeznaczone dla kogoś innego; też: zatrzymać kogoś, coś w drodze przed celem» 2. «wziąć coś komuś na swój użytek» 3. «posługując się metodami radiolokacji, wykryć nieprzyjacielski samolot, pocisk rakietowy itp., aby go zaatakować i zniszczyć»- słownik języka polskiego PWN

  1. ren

   Może jest jeszcze jakieś 4 znaczenie??

  2. Adam M

   No i co tu jest niezrozumiałego? 3. «posługując się metodami radiolokacji, wykryć nieprzyjacielski samolot, pocisk rakietowy itp., aby go zaatakować i zniszczyć»- słownik języka polskiego PWN - samolot został wykryty i myśliwce były zdolne i gotowe do tego "aby" go zniszczyć. Nie było rozkazu zniszczenia, pewnie z konkretnego powodu,np takiego, że znajdował się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

 10. zaciekawiony

  Przechwyciły , czy tylko sprawdzili zbliżając się do IŁ-20M . Czy ma paliwo i czy samolot FR wróci bezpiecznie do swej bazy . Same nie jasności , w podanym komunikacie ?

 11. konwój

  czy to prawda, że podobno ileś lat temu zestrzeliliśmy Ichniejszy samolot bo wtargnął głęboko nad nasze terytorium, a oni w rewanżu zestrzelili kilka naszych MIGów?

  1. Iq200

   Nie

 12. Zbulwersowany podatnik

  A gdyby tak wysyłać na ruch kolizyjny drony "widmo"? Kwestia tego aby miał odpowiedni zasięg i nie zagłuszyć komunikacji z operatorem. Gdyby tak rosyjska maszyna musiała wracać bez jednego silnika to wątpię aby zaryzykowali ponownie. Oczywiście sygnał byłby emitowany z akwenu morsiego.

  1. db

   Biorąc pod uwagę, że przechwycenie (?) miało miejsce ponad 100 km od brzegów wyspy Hiuma, czyli dokładnie na środku Bałtyku byłby to akt piractwa powietrznego ścigany na mocy przepisów prawa międzynarodowego. Mniej histerii więcej racjonalizmu.

  2. ana

   dobry pomysł, jestem za

 13. rob ercik

  brawo nasze jastrzebie, jeszcze kilka tak spektakularnych akcji i skonczy sie nam resurs ...

  1. były_trep

   Hmmm.... ciekawa teoria, to według Ciebie WSB są od tego by stać w hangarach i... ładnie wyglądać, czy od tego by ćwiczyć w warunkach możliwie jak najbardziej zbliżonych do realnych?

 14. ciekawski

  Nasze F-16 miały chociaż szlojdry ze sobą ? Bo nic nie stoi czym je przegoniły ? Piloci mają ze sobą mapy by wiedzieć jak trafić do domu ?

 15. ccc

  Czas najwyższy z naszej strony skończyć z Air Policing. Nie widziałem na tej akcji większości państw zachodnich NATO ! Najwyższy też czas aby Litwa, Łotwa i Estonia zakupiły wspólnie chociaż eskadrę samolotów bojowych i zaczęli sami dbać o swoje bezpieczeństwo.

  1. Kosmit

   Kanada, USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia (chyba), Węgry, Norwegia, Dania, Holandia (chyba), Belgia (chyba) - jakie jeszcze państwa zachodnie NATO chciałbyś zobaczyć?

  2. Tomo

   Jakich to państw zachodnich NATO nie widziałeś ? Z wyjątkiem Luxemburga który sam nie posiada samolotów bojowych byli wszyscy.

  3. uofca zombie

   Może patrzyłeś w inna stronę? Napisz może kogo tam jeszcze NIE było?

 16. Redrum

  Czyżby celowo wysłano Ił-20, by zapoznał się z naszymi F-16? Wcześniej chyba nie było nigdy okazji.

  1. p.r.

   proszę cię.... ten samolot jest w kaliningradzie raz w miesiącu od dobrych paru lat.... BAP raportuje swoje bliskie spotkania, systemy narodowe nic nie muszą ;)

 17. :/

  Pamietam pare lat temu tlumaczyli ze po to wysylamy MiG29te na Litwe zeby rosjanie nie pobrali sygnatur, a tu prosze Anton jak zwykle sie spisal i wykonal zadanie jak zwykle grajac przy tym na patriotyczna nute.

  1. nowicjusz

   o co chodzi z tą sygnaturą?

  2. Tomo

   Ta bo przecież sygnatury F-16 to tajemnica i Rosjanie na pewno ich nie znają. ;-) Bo przecież F-16 to straszna nowość i najpilniej strzeżona tajemnica NATO.

  3. Kris

   A to portugalskie czy holenderskie f16 mają zupełnie inne sygnatury ??

 18. Olśnienie

  Znam doskonały pomysł jak takie neutralizować. ;-) Metoda bardzo prosta i tania. Aparatura stanie się bezproduktywna i będą musieli zawrócić do bazy.

 19. tak tylko.. 3

  ".. nad wodami morza Bałtyckiego" ".. i po jego identyfikacji powróciły do bazy.." Mógł by mi ktoś rozsądny wyjaśnić, czy aby nie zaczyna się "sezon ogórkowy", bo ten "news" mnie powalił swoją treścią i wagą zdarzenia....

Reklama