Reklama

Siły zbrojne

Polskie F-16 (i nie tylko) wystartują z drogi

Autor. PACAF/Twitter

W dniach 25-29 września 2023 odbędą się ćwiczenia ROUTE 604. Ich nazwa nawiązuje do drogi wojewódzkiej nr 604.

Reklama

ROUTE 604 jest szkoleniem lotniczym z wykorzystaniem drogowego odcinka lotniskowego i ma na celu przećwiczenie procedur lądowania i startu wojskowych statków powietrznych na drodze publicznej, aby w razie sytuacji kryzysowej umożliwić lotnictwu operowanie nawet po zniszczeniu macierzystej bazy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zadania lotnicze realizować będą samoloty z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego MiG-29 i Su-22, myśliwce F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, samoloty transportowe C-130, C-295 i M-28 z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego/3rd Airlift Wing oraz samoloty szkolno-treningowe M-346 z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Misje realizować będą nie tylko piloci, ale także niezbędny do zabezpieczenia samolotów personel służby inżynieryjno-lotniczej, wojskowa straż pożarna, logistycy, JTAC, a także Wojska Obrony Terytorialnej i Żandarmeria Wojskowa. Od 18 września do 3 października 2023 w związku z wojskowymi ćwiczeniami pod kryptonimem Route 604, odcinek drogi wojewódzkiej nr 604 o długości około 3 km pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki (odcinek drogi Nidzica i Wielbark) w województwie warmińsko-mazurskim będzie całkowicie zamknięty dla ruchu.

Czytaj też

Ćwiczenia wojskowe są jednym z najważniejszych elementów systemu szkolenia w polskim wojsku. Scenariusz ćwiczeń przygotowywany jest tak, aby jak najbardziej przypominał rzeczywistą sytuację. Głównym celem ćwiczeń jest doskonalenie zdolności dowodzenia oraz indywidualnych umiejętności dowódców i żołnierzy - poinformowało w komunikacie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (4)

 1. Seb66

  Skoro to "dobre" państwo tak dba o wojsko, i obiecuje tysiące km nowych autostrad i tras szybkiego ruchu WSZEDZIE w Polsce, to stanowczo dziwi mnie że tak "mądry" rząd nie zaplanował by WSZĘDZIE co kilkadziesiąt km powstawały takie 3km-owe odcinki zdolne do obsługi samolotów wojskowych? Przy koszcie budowy autostrad takie "wyprostowanie" wybranych odcinków nie zwiększyłoby w zauważalny sposób ani kosztów ani problemów technicznych. Bo w czasie "W" lotniska będą ostrzeliwane non-stop więc DOL-e będą bezcenne. A te dwie dodatkowe eskadry lotnicze, to powinny być F35 w wersji VTOL/STOL . Bo wystartują nawet z boiska szkolnego lub parkingu przy każdym centrum logistycznym czego nie zrobi nawet lekki Grippen czy FA50.

 2. marian123

  Takich odcinków dróg w kraju powinno być tysiące.

  1. Realista.

   W sumie może nie tysiące ale dziesiątki są , bo mamy takie tu i ówdzie długie odcinki proste . I bynajmniej F - 16 bez żadnego problemu wylądują . Nie trzeba na tych odcinkach zbyt wiele zmieniać a jak już to sprawy kosmetyczne .

 3. gregoz68

  Łza się w oku kręci. Miejmy nadzieję, że pilot Piotr Fronczewski wystartuje:) Żart. Zapomniany film a sprawa poważna. 'F-16 się nie zmieści'- komentarz sąsiada, który uczestniczył w operacji Dunaj.

  1. Mariusz79

   Film zapomniany..... Niepokazywany w czasach nowożytnych tylko dzięki Kino Polska s potem you tube mogli go młodsi zobaczyć. . S szkoda bo od lat mógłby być pokazywany choćby w święto lotnictwa.

  2. gregoz68

   czasy nowożytne to? co?

 4. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  WRESZCIE - od 2014 zwracałem uwagę na brak stałych ćwiczeń operowania z DOLów pod rozproszone operacje lotnictwa. I dla jasności - Rosja wprowadza nowe systemy sieciocentryczne jak S-500 - które pokryją większość Polski. obrona antyrakietowa i WRE to jedno - ale rozproszenie i dynamika operacji lotniczych to druga rzecz konieczna w strefie zgniotu. Rosjanie się uczą i wchodzą w RMA z sieciocentrycznością na czele. Czyli od satelitów po radary pozahoryzontalne - rozpoznanie real-time. Wojna w Ukrainie to dopiero początek zmian zasadniczych i wielkiej gry - a Rosjanie są skrajnie zdeterminowani - dla nich Ukraina to "tylko" przedpole konieczne do opanowania, by przerwać się przez pomost baltycko-karpacki [czyli Polskę] i zrealizować swoje supermocarstwo Lizbona-Władywostok.

  1. Mariusz79

   F16 to i tamto...... A teraz Route...... Coś tam ile jeszcze tych anerykanizmow

Reklama