Reklama

Siły zbrojne

Polski generał szefem sztabu dowództwa sił połączonych NATO

Fot. MON.
Fot. MON.

Generał broni Janusz Adamczak objął stanowisko Szefa Sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych w Brunssum (JFC Brunssum). Przez najbliższe trzy lata będzie on kierować pracą sztabu jednego z najważniejszych dowództw NATO.

Zakres obowiązków generała Adamczaka obejmuje kierowanie pracą sztabu jednego z dwóch dowództw Sojuszu Północnoatlantyckiego, odpowiedzialnych za prowadzenie operacji połączonych (drugie znajduje się w Neapolu). Do zadań JFC Brunssum należy między innymi dowodzenie Siłami Odpowiedzi NATO (rotacyjnie z JFC Neapol), a także wspieranie operacji sojuszniczych w Afganistanie.

Generał Adamczak przejął obowiązki od francuskiego generała dywizji Michela Yakovleffa, który w najbliższej przyszłości zostanie Pierwszym Zastępcą Szefa Sztabu Naczelnego Dowództwa Sił Sojuszniczych w Europie (SHAPE). W skład JFC Brunssum wchodzą przedstawiciele 26 państw członkowskich NATO oraz dwóch krajów partnerskich.

Jako dowództwo Sił Odpowiedzi NATO w 2014 roku JFC Brunssum przeprowadziło ćwiczenie Steadfast Jazz 2013, odbywające się w znacznej mierze na terytorium Polski. Na październik bieżącego roku planowane jest ćwiczenie zgrywające Trident Joust, które odbędzie się w centrum szkoleń NATO w Bydgoszczy. W przyszłym roku JFC Brunssum będzie natomiast odpowiedzialne m.in. za certyfikację Sił Odpowiedzi, przygotowywanych do pełnienia służby w 2016 roku.

Generał broni Janusz Adamczak rozpoczął studia w Wyższej Szkole Oficerskiej we Wrocławiu w 1983 roku. Cztery lata później otrzymał on promocję na stopień podporucznika. W 1995 roku ukończył zaawansowany kurs oficerów wojsk pancernych US Army w Fort Knox w stanie Kentucky. W czerwcu 2003 roku wziął udział w misji w Iraku jako szef Wydziału Planowania Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. 15 sierpnia 2007 roku otrzymał on nominację na stopień generała brygady. W trakcie operacji w Afganistanie pełnił funkcję zastępca dowódcy Dowództwa Regionalnego Wschód ds. Koalicyjnych. Podczas służby sprawował m.in. stanowiska dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 2 Korpusu Zmechanizowanego – dowódcy komponentu lądowego. 15 sierpnia br. otrzymał nominację na stopień generała broni.

MON

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (9)

  1. tom.

    A mnie się podoba salutowanie dwoma palcami.Jest oryginalne i takie nasze polskie.

  2. wallander

    Polacy opanowują świat, a przynajmniej Europe... tak trzymać ;)

    1. Alen

      Marzenie Powoli się spełnia :D

  3. Biało-czerwony

    Pięknie wygląda nasza tradycja salutowania dwoma palcami !! :-) P.S. Dla laików - od Powstania Listopadowego ;-).

    1. adr

      z krótką przerwą w PSZ na zachodzie

    2. Podpułkownik Wareda

      Biało-czerwony! Czy pięknie? To jedynie - jak sam zauważyłeś - kwestia tradycji. Moim zdaniem, salutowanie dwoma palcami, jest anachroniczne. Poza Wojskiem Polskim, nie spotyka się takiego salutowania w innych armiach świata. Mnie, byłemu wojskowemu, bardziej odpowiada salutowanie pełną dłonią. Przy okazji, podczas II wojny światowej, w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie żołnierze salutowali pełną dłonią. Widać to wyraźnie na archiwalnych zdjęciach i materiałach filmowych, jak np. generałowie Sikorski, Sosnkowski, Anders, Maczek, Sosabowski, Duch, wiceadmirał Świrski i pozostali salutowali pełną dłonią. Także po wojnie, podczas koleżeńskich spotkań byłych żołnierzy jednostek polskich walczących na Zachodzie, weterani również salutowali pełną dłonią.

    3. Olosz

      Jak głosi anegdota, wielki książę Konstanty Pawłowicz miał powiedzieć, że Polacy salutują mu dwoma palcami, bo w pozostałych trzymają kamień którym są gotowi go zdzielić. Według innej wersji polski salut wywodzi się z epoki napoleońskiej. Podczas bitwy pod Raszynem, żołnierz składający raport Księciu Poniatowskiemu utracił część dłoni w wyniku wybuchu granatu. Pomimo tego, zakrwawiony zasalutował pozostałymi dwoma palcami. Poniatowski wzruszony gestem uznał, że od tej pory będzie to forma salutowania. Inne wersje anegdoty zastępują bohaterów (w miejsce księcia Józefa pojawiają się Kościuszko bądź Chłopicki) i miejsce wydarzenia. Po raz pierwszy, już oficjalnie, salutowanie dwoma palcami zostało wprowadzone do regulaminu Związku Strzeleckiego, a podczas pierwszej wojny światowej ten charakterystyczny dla polskich wojskowych typ oddawania honorów praktykowano w I Brygadzie Legionów Polskich.

  4. Pablitto

    Powodzenia Panie generale !

  5. Podpułkownik Wareda

    Objęcie tego stanowiska, to z pewnością duże wyróżnienie dla polskiego generała. Proszę zwrócić uwagę, że kadencja generała Adamczaka na tym stanowisku będzie trwała 3 lata. W strukturach dowodzenia /sztabowych i liniowych/ NATO, bardzo przestrzegana jest zasada kadencyjności. I tak powinno być. Tam nie spotyka się dowódców, którzy pełnią swoje funkcje "całe lata".

  6. jhony

    chociaż jeden ogarnięty chłop..

  7. deser

    Dobry sygnal dla ruskich - jeden za wszystkich , wszyscy dla jednego - !

  8. Szymanowski

    Super

  9. totenkopf

    no i super

Reklama