Reklama

Siły zbrojne

Polska firma buduje infrastrukturę dla Bayraktarów

Bayraktar
Bayraktar TB2
Autor. Budimex

Firma Budimex podpisała umowę na modernizację „obiektu dla nowych samolotów bezzałogowych TB2 Bayraktar”. Prace ruszyły niezwłocznie po podpisaniu umowy – poinformował wykonawca umowy.

Szczegóły zadania objęte są klauzulą poufności. Można się jednak domyślać, że chodzi o remont jednego z hangarów na terenie 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. To miejsce, w którym na co dzień stacjonują polskie Bayraktary i inne ciężkie bezzałogowe systemy należące do Sił Powietrznych w tym leasingowany przez Polskę system MQ-9 Reaper.

Inwestycje w infrastrukturę w Mirosławcu wydają się celowe. Polska zakupiła bowiem aż 24 aparaty latające w czterech zestawach wraz z uzbrojeniem, mobilnymi stacjami kontroli, systemami łączności, zapleczem symulatorowym i podwieszanymi radiolokatorami o syntetycznej aperturze (SAR).

Czytaj też

Maszyny te są stosunkowo duże i składowanie ich wymaga dużej przestrzeni, a sprzęt tej klasy, choć prosty np. w porównaniu z myśliwcami 5. generacji musi być przechowywany w pomieszczeniach gwarantujących mu odpowiednie warunki.

Baza w Mirosławcu była w kilkadziesiąt lat temu bazą lotniczą i znajduje się w niej wiele obiektów, które po modernizacji mogłyby nadawać się do tego celu.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

 1. LMed

  Hmmm... te Bayraktary to jeszcze jeden kwiatuszek do futra poprzedników. Myślenie systemowe poległo. Coraz bardziej to oczywiste jest. Nieprawdaż koledzy?

 2. MiP

  Był tu niedawno artykuł że wartość uderzeniowa Bayraktarów na Ukrainie spadła do zera,co najwyżej mogą być użyte do rozpoznania i to gdy trzymają się daleko od linii frontu.

 3. Lycantrophee

  Najpierw kupili drony, teraz martwią się o infrastrukturę? Śmiech na sali, to samo było z FA-50.

  1. user_1050711

   @Lycantrophee. Z Mirosławca korzystają także drony USA, a generalnie liczba dronów w wojsku i klasa przenoszonego przez nie sprzętu będzie tylko rosnąć, rosnąć, rosnąć. Tak więc nie śmiej sie za głośno na tej sali, gdziekolwiek się ona znajduje.

  2. Essex

   user...mowa jest o infrastrukturze dla Baykatarów a nie o infrastrukturze dla dronów USA....czego nie rozumiemiesz? TO TAKIE TRUDNE?????

 4. Essex

  Aż 24 sztuki!!!! nie no potęga.nie ważne ze w międzyczasie ich wartość zmalała do ZERA! teraz czas na infrastrukturępo zakupie....ręce opadają

 5. szczebelek

  Bez niespodzianek chociaż wolałbym, żeby to nie był jeden budynek dla wszystkich zestawów.

Reklama