Reklama

Siły zbrojne

Polska artyleria będzie widzieć dalej

Autor. PGZ

7 lipca br., zawarto umowę wykonawczą do umowy ramowej dotyczącej modyfikacji Zautomatyzowanego Systemu Kierowania Ogniem TOPAZ do standardu TOPAZ+.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Przedmiotem umowy wykonawczej, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a WB Electronics S.A., jest opracowanie Interfejsu ASCA zgodnie z publikacją ASCA-012 „Common Technical Interface Design Plan" wraz z jego implementacją w oprogramowaniu ZZKO TOPAZ. Wartość podpisanej umowy wynosi ok. 32 mln zł. Umowa realizowana będzie w latach 2023-2025 i oprócz implementacji protokołu ASCA w oprogramowaniu TOPAZ obejmuje aktualizację oprogramowania ZZKO TOPAZ w wybranych pododdziałach wykorzystujących haubice Krab i K9 oraz na szczeblu pułku lub brygady artylerii lufowej lub rakietowej.

Zgodnie z umową WB Electronics S.A. udzieli Ministerstwu Obrony Narodowej nieograniczonej licencji, umożliwiającej wykorzystanie systemu TOPAZ z interfejsem ASCA w Siłach Zbrojnych RP. Elementem umowy jest także opracowanie dokumentacji, przeszkolenie dowódców oraz wsparcie techniczne w jej trakcie.

Reklama

Czytaj też

W efekcie realizacji umowy Wojska Rakietowe i Artylerii uzyskają możliwość współpracy z pododdziałami artylerii innych państw będących członkami porozumienia ASCA. Zaktualizowane oprogramowanie ZZKO TOPAZ oprócz zapewnienia realizacji rażenia ogniowego w czasie zbliżonym do rzeczywistego przez różne środki ogniowe, będące na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, pozwoli na uzyskanie interoperacyjności w układzie sojuszniczym i narodowym poprzez implementację interfejsu ASCA.

Czytaj też

Autor. Defence24

TOPAZ to polski zautomatyzowany system dowodzenia i kierowaniem ogniem artylerii opracowany przez WB Electronics S.A. System może być skonfigurowany do zarządzania polem walki na różnych szczeblach taktycznych. Wykorzystuje przy tym różnorodne środki łączności radiowej oraz przewodowej i radiowej łączności szerokopasmowej, a także może integrować różnego rodzaju sensory, takie jak systemy nawigacji inercyjnej, radary pola walki, czy środki rozpoznania optoelektronicznego. Wykorzystanie systemu TOPAZ przekłada się m.in. na skrócenie czasu reakcji ogniowej, automatyzację określenia nastaw do prowadzenia ognia, zautomatyzowany obieg informacji rozpoznawczych i zapewnienie świadomości sytuacyjnej na polu walki.

Czytaj też

ASCA to międzynarodowa inicjatywa, z wiodącym udziałem państw członkowskich NATO, która ma na celu zwiększenie interoperacyjności i umożliwienie bezpośredniego współdziałania systemów kierowania ogniem artylerii sił zbrojnych z różnych państw uczestniczących w tym programie. Cel ten osiągany jest w wyniku zastosowania ujednoliconych standardów i jednolitego interfejsu w poszczególnych krajowych systemach dowodzenia i kierowania ogniem.

Źródło: WB Electronics S.A.

Fot. Defence24.pl/WB Electronics.
Fot. Defence24.pl/WB Electronics.
Reklama

Komentarze (2)

 1. wojghan

  Jedyna Kraby jakie mamy są Bydgoszczy. Dwa.

  1. Davien3

   @wojghan przeciez wy nie macie Krabow ma je Polska i Ukraina gdzie leja was az miło:))

 2. Krzysztof33

  Wreszcie!!!! :)

Reklama