Siły zbrojne

Polscy specjalsi testują granatnik ręczny IV generacji (video)

Testy granatnika XRGP40 na poligonie w Świętoszowie - fot. ARMINEX
Testy granatnika XRGP40 na poligonie w Świętoszowie - fot. ARMINEX

Pokaz granatnika rewolwerowego XEGP40 dla żołnierzy formacji podległych Centrum Operacji Specjalnych odbył się kilka dni temu na poligonie w Świętoszowie. Organizatorem była firma Arminex Trading, będąca przedstawicielem producenta -firmy RippelEffect. 

RippelEffect to producent z RPA, specjalizujący się przede wszystkim w granatnikach i powiązanym z nimi wyposażeniem. Na świętoszowskim poligonie prezentowano jeden z jej flagowych produktów. Był to sześciostrzałowy granatnik rewolwerowy kalibru 40 mm XRGL40 o wydłużonym zasięgu (stąd litery XR - eXtended Range) i dedykowany do niego celownik kolimatorowy GR40. 

W takiej konfiguracji broń jest zdolna do rażenia celów na dystansie do 750-800 metrów. Przy tym dystansie strzelec jest w stanie opróżnić 6 strzałowy bęben XRGL40 i ponownie naładować zanim ostatni pocisk uderzy w cel. Co z resztą producent prezentuje na jednym z udostępnionych filmów. 

Granatnik XRGL-40 jest bronią dość zwartą, gdyż z kolbą złożoną mierzy 680 mm a z rozłożoną 760 mm. Masa broni nie przekracza 5 kg. Dedykowany do tego granatnika celownik GR40 posiada regulację azymutu i może być zaprogramowany na 16 różnych profili balistycznych, czyli pocisków o różnej masie i mocy. 

Jest to istotna cecha, gdyż do prowadzenia ognia można wykorzystywać bardzo różne rodzaje amunicji, zarówno w standardzie 40x46 mm LV (Low Velosity) jak i z mocniejszymi nabojami MV (Medium Velosity) o wymiarach 40x51mm. Możliwe jest użycie nabojów specjalnych o długości całkowitej nieprzekraczającej 138mm, gdyż taka jest długość komór bębna.

Z użyciem amunicji MV można prowadzić celny ogień na dystansie do 800 metrów. Zasięg amunicji LV to 375-400 metrów. Jest to maksymalny skuteczny zasięg, jednak standardowo ogień prowadzi się na znacznie mniejszym dystansie nieprzekraczającym 250 m. Przy tej odległości, dzięki dużej dokładności i nowoczesnemu celownikowi, XRGL-40 jest bronią bardzo precyzyjną.

Jest to istotny czynnik w warunkach działań o ograniczonej skali, wojny asymetrycznej, czy działań w terenie zabudowanym, gdy należy unikać przypadkowych ofiar a precyzja jest równie istotna co siła ognia. Dzięki tym cechom XRGL-40 równie dobrze nadaje się do zadań specjalnych, operacji antyterrorystycznych czy kontroli rozruchów. Natomiast niewielka w stosunku do siły ognia masa, pozwala operatorowi na przenoszenie zróżnicowanego i znacznego zapasu amunicji.

Podczas odbywającego się w Świętoszowie pokazu poligonowego wystrzelono kilkadziesiąt pocisków różnego typu i pochodzących od różnych producentów. Znalazła się wśród nich np. amunicja świetlna produkowana przez firmę DEZAMET, której użyto po zapadnięciu zmroku. 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.