Siły zbrojne

Testy granatnika XRGP40 na poligonie w Świętoszowie - fot. ARMINEX

Polscy specjalsi testują granatnik ręczny IV generacji (video)

Pokaz granatnika rewolwerowego XEGP40 dla żołnierzy formacji podległych Centrum Operacji Specjalnych odbył się kilka dni temu na poligonie w Świętoszowie. Organizatorem była firma Arminex Trading, będąca przedstawicielem producenta -firmy RippelEffect. 

RippelEffect to producent z RPA, specjalizujący się przede wszystkim w granatnikach i powiązanym z nimi wyposażeniem. Na świętoszowskim poligonie prezentowano jeden z jej flagowych produktów. Był to sześciostrzałowy granatnik rewolwerowy kalibru 40 mm XRGL40 o wydłużonym zasięgu (stąd litery XR - eXtended Range) i dedykowany do niego celownik kolimatorowy GR40. 

W takiej konfiguracji broń jest zdolna do rażenia celów na dystansie do 750-800 metrów. Przy tym dystansie strzelec jest w stanie opróżnić 6 strzałowy bęben XRGL40 i ponownie naładować zanim ostatni pocisk uderzy w cel. Co z resztą producent prezentuje na jednym z udostępnionych filmów. 

Granatnik XRGL-40 jest bronią dość zwartą, gdyż z kolbą złożoną mierzy 680 mm a z rozłożoną 760 mm. Masa broni nie przekracza 5 kg. Dedykowany do tego granatnika celownik GR40 posiada regulację azymutu i może być zaprogramowany na 16 różnych profili balistycznych, czyli pocisków o różnej masie i mocy. 

Jest to istotna cecha, gdyż do prowadzenia ognia można wykorzystywać bardzo różne rodzaje amunicji, zarówno w standardzie 40x46 mm LV (Low Velosity) jak i z mocniejszymi nabojami MV (Medium Velosity) o wymiarach 40x51mm. Możliwe jest użycie nabojów specjalnych o długości całkowitej nieprzekraczającej 138mm, gdyż taka jest długość komór bębna.

Z użyciem amunicji MV można prowadzić celny ogień na dystansie do 800 metrów. Zasięg amunicji LV to 375-400 metrów. Jest to maksymalny skuteczny zasięg, jednak standardowo ogień prowadzi się na znacznie mniejszym dystansie nieprzekraczającym 250 m. Przy tej odległości, dzięki dużej dokładności i nowoczesnemu celownikowi, XRGL-40 jest bronią bardzo precyzyjną.

Jest to istotny czynnik w warunkach działań o ograniczonej skali, wojny asymetrycznej, czy działań w terenie zabudowanym, gdy należy unikać przypadkowych ofiar a precyzja jest równie istotna co siła ognia. Dzięki tym cechom XRGL-40 równie dobrze nadaje się do zadań specjalnych, operacji antyterrorystycznych czy kontroli rozruchów. Natomiast niewielka w stosunku do siły ognia masa, pozwala operatorowi na przenoszenie zróżnicowanego i znacznego zapasu amunicji.

Podczas odbywającego się w Świętoszowie pokazu poligonowego wystrzelono kilkadziesiąt pocisków różnego typu i pochodzących od różnych producentów. Znalazła się wśród nich np. amunicja świetlna produkowana przez firmę DEZAMET, której użyto po zapadnięciu zmroku. 

 

Reklama

Komentarze (3)

  1. jakiś

    Taki sam granatnik a nawet lepszy produkuje ZM Tarnów

    1. dzimi dżoł;-)

      A co? dałeś ognia z tego lepszego??? Bardzom ciekaw tej lepszości...no chyba że kryterium narodowe decyduje,wtedy rzecz jasna polski jest najlepszy ;-)

  2. Wojtekus

    A co z naszym granatnikiem rewolwerowym? Podobno juz istnieje.

    1. hatake

      Tak, ale jest cięższy, RGP-40 waży 6,3 kg, a ten zagraniczny poniżej 5 kg!

  3. BS

    Czym objawia się ta "czwarta generacja"? Pominąłem drugą i trzecią?