Reklama

Siły zbrojne

Podwyżki uposażeń także dla terytorialsów

Żołnierze ochotnicy służący w Wojskach Obrony Terytorialnej dostaną wyższe uposażenia. Ma to związek z podwyżkami dla żołnierzy zawodowych. Informacje o nowych stawkach dla ochotników opublikowała WKU w Poznaniu.

Wraz z podwyżką dla żołnierzy zawodowych, która obowiązuje od 1 stycznia, wzrośnie uposażenie dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Stawka dzienna uposażenia zasadniczego żołnierzy Obrony Terytorialnej (OT) od 1 stycznia wyniesie 104,03 zł dla szeregowego tej formacji. Przed podwyżką było ono mniejsze o 12,83 zł i wynosiło 91,20 zł. Wzrośnie też dodatek za gotowość wypłacany żołnierzom OT z 320 zł do 365 zł.

Podwyżki uposażeń ochotników WOT dotyczą nie tylko szeregowych, ale też żołnierzy wyższych stopniem. Ich wysokość reguluje rozporządzenie ministra Obrony Narodowej z dnia 13 stycznia 2017r. "w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy niezawodowych oraz dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy niezawodowych". W rozporządzeniu tym zostały określone stawki uposażenia według posiadanego przez żołnierza stopnia wojskowego. Są one określane procentowo dla każdego stopnia wojskowego w stosunku do najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Im wyższy stopień ochotnika tym stawka procentowa jest większa - dla szeregowego wynosi ona 2,85 proc. a dla generała 13,40 proc.

W praktyce w WOT nie ma żołnierzy ochotników z tak wysokich stopniem. Większość ochotników to szeregowi, co wynika z młodego wieku tej formacji. Ale wyżsi stopniem są byli żołnierze zawodowi, którzy jako rezerwiści wstąpili ochotniczo do tej formacji. Ochotnicy ci zajmują w WOT np. stanowiska instruktorów, dowódców lekkiej piechoty, czy stanowiska w logistyce. W stopniu podporucznika są dowódcy plutonów, a porucznika - zastępcy dowódcy kompanii. W praktyce, porucznik to obecnie najwyższy stopień wśród żołnierzy ochotników WOT.

Informacje o nowych stawkach opublikowała już WKU w Poznaniu. Z przeliczenia nowych stawek wynika, że po podwyżkach żołnierz OT w zależności do stopnia otrzyma za jeden dzień szkoleniowy: szeregowy - 104,03 zł; st. szeregowy - 107,68 zł; kapral - 118,63 zł; st. kapral - 120,45 zł; plutonowy - 122,28 zł; sierżant - 125,93 zł; st. sierżant - 127,75 zł; mł. chorąży - 131,40 zł; chorąży - 135,05 zł; st. chorąży - 140,53 zł; st. chorąży sztabowy - 144,18 zł; podporucznik - 153,30 zł; porucznik - 155,13 zł.

Dwa dni szkolenia w miesiącu to minimum programowe dla żołnierzy OT. W zależności od stopnia, stanowiska, kursu, który przechodzą żołnierze ochotnicy, takich dni w miesiącu mają oni więcej. Dodatek za gotować bojową jest niezależny od stopnia wojskowego i jest wypłacany za służbę rotacyjną ochotnika w wymiarze co najmniej dwóch dni (np. szkoleniowych) w miesiącu.

Najmłodszy rodzaj sił zbrojnych - Wojska Obrony Terytorialnej - został powołany do życia na początku 2017 r. Obecnie w tej formacji jest już ponad 17 tys. żołnierzy, w tym, 14,3 tys. ochotników i 2,9 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku będzie w niej służyło 26 tys. żołnierzy. Docelowo zaś ma ich być 53 tys. WOT powinny osiągnąć pełną zdolność do działania pod koniec 2024 r. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (8)

 1. Marek

  Takie tzw „wojsko” to wielkie nieporozumienie, podobne do pospolitego ruszenia znanego z historii. Rozwój techniki minimalizuje ilość piechoty. Żołnierze zawodowi wystarcza e zupełności. Prawdziwe wojsko to nie zabawa dla małolatów i kadry podoficerskiej na emeryturze. Ogółem strata czasu i pieniędzy.

 2. jerry

  WOT- owskie 500+!!! I to wszystko z naszych podatków! Wekendowa zabawa i nic ponad to!

 3. St.szergowy

  Do wotu raczej nie idzie sie dla kasy...... myślę że 95% chętnych ma powody patriotyczne

  1. Fader

   To źle myślisz, większość to zabawa i dodatkowa kasa tak około 80% stanu tych osób a z nimi pracuję co dzień.

 4. LoL

  Cóż prawda jest taka że żołnierze OT rezygnują że służby głównie z powodow finansowych bo jest to najcięższe zarobione 500 zł za dwa dni. W mojej kompanii zrezygnowała od początku ponad połowa bo za taką kasę na weekend to rodziny nikt nie wyżywi

  1. A mi bardzo pomaga bo dzięki Wot zarabiam miesięcznie około 2500 tys. Co przy dwójce dzieci bardzo pomaga a co się nauczyłem w zetce i douczylem w OT zbiera swoje żniwo na szkoleniach nowych kolegów i koleżanek czasem jest zabawa ale i trzeba się biegać czolgac i myśleć

 5. Patcolo

  Lol nie wiem w której kompanii służysz bo w mojej całej brygadzie mniej ludzi zrezygnowało niż w Twojej kompanii coś mam wrażenie że ta twoja kompania to taka wirtualna.

 6. Nanana

  Ja pracuję w budżetówce i zarabiam na poziomie salowe a mam odpowiedzialności pacjęta , 500 zł to by było fajnie dostać za 2 dni służby i by podreperował u bódżet domowy .

 7. Student

  Jestem studentem i pomimo faktu, że do WOT wstąpiłem z pobudek innych niż finansowe :) mi Kazimierz Wielki w portwelu pomoże :)

 8. Rzyt

  Dobre i to...550 miesięcznie za 2 dni hehe...spoko. W Hrubieszowie to kupa kasy we Wrocławiu nie koniecznie

Reklama