Siły zbrojne
Podchorążowie WSOWLąd ćwiczą razem z saperami 10. Brygady Kawalerii Pancernej
W dniu 14 marca 2017 roku na Ośrodku Szkolenia Saperskiego na świętoszowskim poligonie podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki (WSOWLąd) we Wrocławiu szkolili się wspólnie z żołnierzami kompanii saperów z 10 Brygady Kawalerii Pancernej.
Podchorąży 5 roku sierżant podchorąży Marcin Girulski tak wypowiedział się na temat realizacji wspólnych przedsięwzięć: - Podczas naszego pobytu na świętoszowskim poligonie realizujemy zadania, których wykonywanie, z racji położenia WSOWLąd we Wrocławiu, nie jest możliwe. W trakcie 5 lat studiów uczyliśmy się teorii, a teraz mamy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce pod okiem specjalistów z naszej uczelni, jak również wykwalifikowanej kadry instruktorskiej z kompanii saperów 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Dzięki ich wskazówkom jesteśmy w stanie zdobytą wiedzę przełożyć na wykonywanie praktycznych czynności. Możemy usłyszeć liczne porady, które z całą pewnością będą nam przydatne podczas dalszej służby na stanowiskach w jednostkach wojskowych. Zapoznajemy się z realiami pracy w jednostkach wojskowych, dzięki czemu w przyszłości łatwiej nam będzie nawiązać bezpośrednią współpracę, gdyż nie będziemy musieli zaczynać od zera.
Przez cały dzień saperzy realizowali szkolenie z zakresu wykonywania zadań wsparcia inżynieryjnego. Podchorążowie mieli okazję doskonalić umiejętności opracowywania dokumentów bojowych, a także stawiania zadań.
Pierwszym etapem zajęć było zajęcie rejonu wyjściowego, następnie wypracowanie decyzji do działania, a w konsekwencji postawienie zadania bojowego. Kolejnym elementem była realizacja zadań jako oddział zabezpieczenia ruchu.
Instruktor z kompanii saperów 10BKPanc plutonowy Konrad Wójtowicz powiedział: - Nie są to nasze pierwsze wspólne zajęcia z podchorążymi z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Dzisiaj podchorążowie występują w roli dowódców plutonów. Za każdym razem chętnie czerpią od nas wiedzę i widoczne jest duże zaangażowanie z ich strony.
Opiekun podchorążych pułkownik Jacek Królicki - starszy wykładowca Zespołu Inżynierii Wojskowej z WSOWLąd, podsumował zajęcia w świętoszowskiej brygadzie i zwrócił szczególną uwagę na plusy wspólnego szkolenia z żołnierzami z jednostki bojowej: - Cały cykl przygotowania oficera jest długi, bo trwa 5 lat. Niezwykle istotnym elementem podczas szkolenia jest realizacja zadań szkoleniowych na obiektach poligonowych, dlatego w oparciu o bazę szkoleniową 10BKPanc i sprzęt, który znajduje się na wyposażeniu kompanii saperów jesteśmy w stanie przeprowadzić efektywne szkolenie. Posiadając takie zaplecze jak brygada, podchorążowie mają możliwość doskonalić się w praktycznym działaniu w zespole przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. Z całą pewnością ułatwi im to wykonywanie obowiązków na pierwszym stanowisku służbowym jako dowódcy plutonów.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie