Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy Super Tanker dotarł do Kuwejtu

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Siły powietrzne Kuwejtu odebrały pierwszy z trzech zamówionych samolotów do tankowania w locie KC-130J Super Tanker, które są specjalnym wariantem transportowców C-130J Super Hercules. Pozostałe dwa mają zostać dostarczone przed końcem roku. 

Kontrakt o wartości 245 mln dolarów na dostawę 3 maszyn z opcją na kolejne trzy podpisano z firmą Lockheed Martin w 2010 roku w ramach programu FMS (Foreign Military Sales). Tym samym Kuwejt trafił do klubu 15 krajów- użytkowników samolotów z rodziny C-130J Super Hercules. Wariant do tankowania w locie znajduje się obecnie na wyposażeniu włoskiego lotnictwa i amerykańskiej piechoty morskiej, a Arabia Saudyjska oczekuje dopiero na pięć maszyn tego typu.

Kuwejt nabył powietrzne tankowce na bazie Super Herculesów przede wszystkim z myślą o wsparciu eksploatowanych przez siebie samolotów F/A-18 Hornet, które stanowią podstawową siłę lotnictwa tego kraju. KC-130J zapewnia nie tylko możliwość tankowania w powietrzu i szybkiego tankowania na ziemi, ale również posiada znaczne możliwości transportowe, co pozwoli wycofać eksploatowane od dziesięcioleci maszyny typu L-100-30, będące cywilnym wariantem samolotu C-130A.

Reklama

Komentarze (1)

  1. ganimedes

    Dobre rozwiązanie dla PSP. Mieliby upragniony tankowiec, a nie wydalibyśmy fortuny na MRTT. Za zaoszczędzoną kasę kupić Rafale/Eurofightera plus F-16 V za Su-22, a do tego zmodernizować do tego standardu resztę Jastrzębi. To są realne plany.

    1. Maniek

      Wszelkie realne plany prowadzące do wzmocnienia Polski względem największego naszego sąsiada są w obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej nierealne.

Reklama