Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy lot nowego chińskiego śmigłowca bojowego

Chińska firma Avicopter poinformowała o oblocie nowego śmigłowca rozpoznawczo-szturmowego Z-11WB. Maszyna jest oparta konstrukcyjnie na francuskim lekkim helikopterze Eurocopter AS350 Ecureuil.

Chińska firma Avicopter poinformowała o oblocie nowego śmigłowca rozpoznawczo-szturmowego Z-11WB. Maszyna wywodzi się z oblatanego w 2010 roku cywilnego wiropłata AC-311, który bazuje konstrukcyjnie na maszynie Eurocopter AS350 Ecureuil. Śmigłowiec wyposażony jest w chiński silnik WZ8D, skonstruowany dzięki umowie z francuską firmą Turbomeca.  

Z-11WB jest wyposażony w nową głowicę elektrooptyczną, szklany kokpit oraz pylony na uzbrojenie. Śmigłowiec ma wypełniać zadania bezpośredniego wsparcia wojsk, uderzeniowe, rozpoznania pola walki, a także wykonywać misje zwalczania terroryzmu i przemytu.

Dostawy maszyny mają rozpocząć się w przyszłym roku, nie jest jednak pewne, czy jej głównym odbiorcą będzie Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza. Warto zwrócić uwagę, że Chińczycy nie zdecydowali się na zakup poprzednich wersji Z-11. Zainteresowanie tą konstrukcja wyraziła natomiast Argentyna, która zamówiła chińskie śmigłowce w 2011 roku. Nie wiadomo jednak, czy Buenos Aires jest zainteresowane również wersją rozpoznawczo-szturmową.

(AH) 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Bure

    P O D O B A mi się, taki nowy lekki BO-105

Reklama