Siły zbrojne

Pierwszy F-16V już na Tajwanie

Tajwański F-16B. Fot. 玄史生, Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Tajwański F-16B. Fot. 玄史生, Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Pierwszy zmodernizowany myśliwiec F-16 w standardzie Viper trafił do Tajwanu. Do końca bieżącego roku Republika Chińska otrzymać ma trzy kolejne maszyny tego typu.

F-16V pojawił się w Chiayi, w bazie sił powietrznych Shueishang 19 października, ok. godziny 16:00. Dostawa do Tajwanu maszyny o numerze 6626 oznacza, że kraj ten stał się pierwszym użytkownikiem tego standardu F-16 na świecie. Do końca 2018 roku władzom przekazane zostaną trzy kolejne myśliwce, które obecnie przechodzą próby w locie. 

Zgodnie z harmonogramem, pierwsza transza maszyn, czyli cztery myśliwce, zostaną oddane do użytku w ciągu kolejnych sześciu miesięcy. Operacje prowadzić będą z baz w Chiayi i Hualien.

Dostawa to efekt podpisanego na początku 2017 roku kontraktu dotyczącego modernizacji 143 myśliwców F-16A/B, czyli wszystkich znajdujących się na wyposażeniu sił Republiki Chińskiej. Prace zakończyć mają się do 2022 roku. W ich ramach maszyny otrzy­mają sta­cje radio­lo­ka­cyjne AN/APG-83, wzmoc­nione pod­wo­zie, nowy kom­pu­ter misji, celow­nik naheł­mowy, nowy układ WRE oraz sys­tem AGCA.

Kontrakt ma na celu znaczne podniesienie możliwości samych maszyn, a przez to również tajwańskiego lotnictwa wobec coraz wyraźniejszej przewagi Chin kontynentalnych. Zadaniem tajwańskiego resortu obrony, zmodernizowany samolot będzie przeciwwagą dla najnowszych chińskich myśliwców stealth piątej generacji. 

Zgodnie z informacja z września br. Tajwan zamierza zwiększyć finansowanie modernizacji maszyn F-16A/B. Środki przeznaczone zostać mają na dozbrojenie myśliwców oraz zwiększenie bezpieczeństwa ich użytkowania. Na liście dodatkowych wydatków znajdziemy pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu (AMRAAM i TC-2). Władze Republiki Chińskiej chcą również zainwestować w system unikania kolizji, co związane jest z katastrofą myśliwca F-16A do której doszło w połowie br. Samolot brał udział w manewrach, w których wojsko wyspy ćwiczyło obronę przed atakiem Chin.

Przypomnijmy, że na samoloty F-16V zdecydował się również Bahrajn (nowe i modernizacja posiadanych F-16C/D), Grecja (modernizacja F-16C/D) oraz Słowacja (nowe). 

Komentarze (15)

 1. Pavelsky

  "......zmodernizowany samolot będzie przeciwwagą dla najnowszych chińskich myśliwców stealth piątej generacji....." no panie Davien teraz to ja się uśmiałem.

 2. Tajpey

  Bez silnego Tajwanu Chiny zrobią co chcą i kiedy chcą.

 3. Davien

  Panie propaganda, no własnie prawda zweryfikowała twoje bajeczki:) A na Tajwanie nie obawiaja sie J-10C istniejącego w kilku sztukach a setek J-15 w najnowszych wersjach lepszych od rosyjskich Su-35 jeżeli chodzi o radary i awionikę. natomiast porównywanie J-10C do F-16V wyraznie pokazuje ze chińskiej kopii Lavi duzo jeszcze brakuje. NO ale musiałes sobie popłakac:)

 4. Davien

  Plush, a od kiedy F-16 sa produkcji chińskiej?? Tajwan od dawna jedzie na sprzecie USA i swojej własnej produkcji i z produkcja ChRL nie ma to nic wspólnego.

 5. antypropaganda

  Davien pisz sobie pan co tam ino chcesz. Prawdę czyny pokazują a nie propagandzista zza klawiatury. W Azji obawiają się chin i to jest wytyczna prawdy. Bo widzisz, tak się składa że tajwański resort obrony ma inne zdanie na ten problem

 6. paw

  F-16 to swietne maszyny, gdybysmy mieli ten standard, to śmiało moglibysmy konkurowac z rosyjskimi MiGami czy SU

 7. Plush*

  To tyle w temacie rzekomej "tandety chińskiej" Na szczęście na Tajwanie nie rządzą ludzie oderwani od rzeczywistości

 8. Davien

  Ktos, oni ich z pustyni nie kupili, po prostu wzieli i zmodernizowali do najnowszej wersji swoje stare, uzywane na co dzień F-16A/B. Te z Pustyni byłyby pewnie w lepszym jeszcze stanie technicznym:)

 9. Davien

  Abwcadło, chodzi ci o ten J-10C czyli kopie starego IAI Lavi z prymitywnym AESA?? Uzbrojona w pociski na podczerwień i kopie R-77?? No istotnie, ale dla J-10 osiagniecie poziomu F-16V to tak ze 20 lat prac i kilka przełomów technologicznych:)

 10. Abwcadło

  "Zadniem tajwańskiego resortu obrony, zmodernizowany samolot będzie przeciwwagą dla najnowszych chińskich myśliwców stealth piątej generacji. " Jednej osoby, polityka. Osiągnięcie w końcu poziomu J10C. Gratulacje dla Republiki Chin.

 11. [email protected]

  @mati jesteś przykładem leszcza. Chciałbyś od ,, już,, Patrioty, Himarsy, op A26 a nawet Raptory.

 12. AWU

  "Chiny kontynentalne"? Oficjalna nazwa tego państwa to Chińska Republika Ludowa po polsku ChRL czyli po angielsku "PRC". Rządzona przez jedyną partię w tym kraju czyli Komunistyczną Partię Chin z dożywotnim 1-szym sekretarzem Xi który podobnie jak Putin uwielbia gdy się go tytułuje "Prezydentem" . Republika Chin czyli Taiwan jest państwem demokratycznym z dochodem PKB per capita niemal 4 x większym niż ChRL.

 13. mati

  a nasi dalej w lesie.

 14. Zmartwiony

  Czizys a u nas wielka niemoc. Sprzęt się sypie. Wszystko stare. Kasa jest ale co z tego jak wydawana często na głupoty a nie na to co naprawdę potrzeba. Śmigłowce się sypią, samoloty też już stare. Naprawdę zakupić 48 szt nowych f16 w wersji V, zezłomować migi i su 22 i będzie spokój. Nie ogarniam czemu jakoś wszędzie wszyscy są w stanie kupować a u nas nic. Z homarem patologia zamiast zrobić to porządnie to tylko dywizja specjalnie na wybory. Mundurów brak, OPANCERZONYCH wozów piechoty brak, rosomaki bez ppk, nowoczesnych środków opbmr na każdej jw brak, stalowe hełmy i stare akms i OP1 dalej w UŻYCIU. Czołgi t72 moderka jakoś stoi w miejscu, Leo 2Pl bieda moderka bez wymiany luf bez sensu.... Ehh dużo PISać. Rozwiązać można ale.... No cóż brawo chociaż dla nich. Miłego dnia życzę.

 15. ktos

  Cytujac tutejszych forumowych ekspertow. Nastepny kraj co kupil 30 letni zlom z pustyni. Ze tez tyle krajow ten sam blad ciagle powtarza. Dziwne nie?