Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy C-130 Hercules Indonezji oblatany

Samolot C-130H Hercules, jedna z czterech maszyn tego typu przekazanych Indonezji przez australijskie lotnictwo w 2014 r. Fot. TNI Angkatan Udara
Samolot C-130H Hercules, jedna z czterech maszyn tego typu przekazanych Indonezji przez australijskie lotnictwo w 2014 r. Fot. TNI Angkatan Udara

Pierwszy z pięciu zamówionych przez Lockheed Martin C-130J-30 dla Indonezyjskich Sił Powietrznych przeprowadził swój pierwszy lot próbny, samolot jest przygotowywany do dostawy w 2023 roku – informuje portal Janes.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pierwszy z pięciu C-130J-30 o numerze seryjnym A-1339 dla Indonezyjskich Sił Powietrznych przeprowadził swój pierwszy lot próbny. Samolot przeprowadził swój dziewiczy lot testowy 27 października. Pierwsze dostawy są planowane na pierwszy kwartał 2023 roku. Kolejne cztery maszyny mają być dostarczone w 2024 roku, według rzecznika Lockheed Martin na którego powołuje się portal Janes. Pierwsze samoloty zostaną sprzedane Indonezji w ramach bezpośredniej sprzedaży komercyjnej (DCS). W sierpniu producent opublikował zdjęcie samolotu w całkowitym malowaniu Indonezyjskich Sił Powietrznych.

Indonezja od kilku lat rozważa powiększenie swojej istniejącej floty C-130. We wrześniu ubiegłego roku pojawiły się pierwsze informacje, że Indonezja po cichu podpisała kontrakt z Lockheed Martin na samolot transportowy C-130J Super Hercules. Nastąpiło to po ujawnieniu zdjęcia sekcji kokpitu pierwszego przeznaczonego dla Indonezji C-130J-30 na linii produkcyjnej, według Defense News umowa została podpisana pod koniec 2019 roku.

Reklama

Czytaj też

Wszystkie pięć transportowców będzie obsługiwanych przez Skadron Udara 31 (SkU 31, Air Squadron 31) w bazie lotniczej Halim Perdanakusuma w Dżakarcie, który obecnie lata na C-130H-30 i L100-30. Indonezyjskie Siły Powietrzne posiadają również pół tuzina starszych C-130B, które są użytkowane przez SkU 32 w Abdulrachman Saleh, Malang. Oczekuje się, że dostawa nowych C-130J umożliwi wycofanie niektórych z tych C-130B.

Czytaj też

Indonezyjskie siły powietrzne nadal eksploatują flotę C-130B i KC-130B, która została pozyskana z drugiej ręki na początku lat sześćdziesiątych. W latach osiemdziesiątych C-130B zostały wzmocnione używanymi L-100 i C-130H. Siły Powietrzne Indonezji mają obecnie w służbie 30 samolotów Hercules C-130. Mimo tego, całość około dwudziestu samolotów transportowych Lockheed C-130 Hercules, starzeje się i musi zostać wkrótce wymieniona. Na początku listopada bieżącego roku Collins Aerospace podpisał umowę z PT Dirgantara Indonesia (PTDI) w celu wsparcia modernizacji floty wojskowych samolotów transportowych C-130 Sił Powietrznych Indonezji. Umowa wymaga, aby Collins zmodernizował łącznie 11 samolotów C-130 Hercules dostarczając zestawy awioniki pokładowej Flight2, dzięki temu samoloty uzyskają nową architekturę kabiny pilotów.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Filemon19

    Pierwszy i ostatni jak donosi the Washington Post Indonezja ostatnio podpisała pakt z diabłem Czyli Chinami,

Reklama