Siły zbrojne

Pierwsze zadanie Eurofighterów z pociskami Meteor

Eurofighter RAF z pociskami Meteor/ Fot. Raf.mod.uk
Eurofighter RAF z pociskami Meteor/ Fot. Raf.mod.uk

Myśliwce Eurofighter Typhoon FGR4 Królewskich Sił Powietrznych uzbrojone w pociski powietrze-powietrze Meteor po raz pierwszy wystartowały do misji QRA (Quick Reaction Alert). Celem przechwycenia były przelatujące w pobliżu brytyjskiej przestrzeni powietrznej rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160. 

Jak podało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, dwa samoloty wystartowały z bazy lotniczej Lossiemouth w związku ze zbliżaniem się do brytyjskiej przestrzeni powietrznej niezidentyfikowanych samolotów. Misja została przerwana, a samolotom wydano polecenie powrotu do bazy zanim doszło do przechwycenia. Maszynami z powodu, których wyleciały brytyjskie Typhoony były dwa rosyjskie bombowce Tu-160 (RF-94100 i RF-94108) lecące na ćwiczenia do Wenezueli.

Przypomnijmy, że pocisk Meteor jest produkowany przez konsorcjum MBDA, Thales Airborne Systems i kilku innych firm europejskich. Należy do kategorii BVRAAM (Beyond Visual Range Air-to-Air Missle), jest naprowadzany metodą aktywną i napędzany przez pracujący w trybie ciągłym silnik strumieniowy, który jest uruchamiany przez silnik rakietowy na paliwo stałe. Ciekawym rozwiązaniem jest fakt ciągłej, a nie - jak to ma miejsce w zdecydowanej większości współczesnych pocisków powietrze-powietrze - impulsowej pracy silnika. Pozwala to na lepsze manewrowanie pocisku w locie. Dotychczas jego użytkownikami były Szwecja (samoloty Saab J-39 Gripen C/D/E) i Francja (samoloty Dassault Rafale). Obecnie trwają prace nad zintegrowaniem pocisku z systemami wykrywania i kierowania ogniem samolotu F-35 Lightning II.

image
Dassault "Rafale" z pociskami Meteor / Fot. mbda-systems.com

Wprowadzenie Meteora do służby w Royal Air Force jest dla sił zbrojnych Wielkiej Brytanii bardzo ważne, przede wszystkim ze względów militarnych. W siłach powietrznych Zjednoczonego Królestwa prowadzony jest Projekt "Centurion" który ma na celu zintegrowanie samolotów Eurofighter z pociskami rakietowymi Meteor, Storm Shadow i Brimstone co pozwoli na zachowanie możliwości bojowych RAF po wycofaniu maszyn Panavia Tornado GR4 (co nastąpi w marcu 2019 r.), a przed osiągnięciem pełnej gotowości bojowej przez myśliwce F-35B Lightning II. Programem objętych jest łącznie 107 Eurofighterów Typhoon z II i III transzy dostaw. 

image
Eurofighter RAF z pociskami Meteor/ Fot. mbda-systems.com

Zakup pocisków Meteor ma jednak także znaczenie dla brytyjskiej gospodarki. Są one montowane w  zakładach MBDA w Stevenage i utrzymywanie tej linii produkcyjnej generuje 430 miejsc pracy. Pozwala też na utrzymanie kompetencji produkcyjnych, co może się okazać przydatne w ramach rozwoju programu Tempest. Jednocześnie podkreśla to, że do momentu wprowadzenia Tempesta do służby, Typhoony będą skutecznie wypełniać zadania związane z obroną powietrzną Zjednoczonego Królestwa, co podkreślają w swych wypowiedziach przedstawiciele władz w Londynie.

Ten najnowszy system rakietowy demonstruje następny rozdział dla Typhoonów. Pokazuje, jak ten odrzutowiec rozwija swoją zdolność do namierzania i niszczenia wszelkich celów powietrznych na duże odległości. Pocisk Meteor będzie odstraszać tych, którzy chcą szkodzić Wielkiej Brytanii i naszym siłom zbrojnym.

 

Minister Obrony Zjednoczonego Królestwa, Gavin Williamson

 

Komentarze (5)

 1. prawieanonim

  Fun funów USA - widzę, że przynęta zadziałała :) Nie wiedziałem tylko który z was przyleci.

 2. Fun funów USA

  No popatrz 'prawieanonim" jaki pomysł poddałeś swoim "intelektualnym wytykiem" władzom USA. Przecież oni zamiast wydawać obecnie swoim ok. 40 milionom obywateli kartek na żywność ( a więc w sumie "głodującym") mogliby ich "zbombardować" i "problem by zniknął". Popatrz jaka to "złota myśl". A tak na koniec: "współczuje", naprawdę szczerze "współczuję".

 3. prawieanonim

  Ludzie w Wenezueli umierają z głodu, woda jest droższa od paliwa a wspaniałe władze rosyjskie jedyne co potrafią to bombowce wysłać. Chyba tylko po to by zbombardowały tych głodujących bo przecież jak głodujący zginą to problem zniknie.

 4. niki

  Podobno to najlepsze pociski pow-pow na świecie!

 5. hihoczący John

  No to miały naprawdę bardzo odpowiedzialne zadanie i na pewno postraszyły tymi meteorami rosyjskie Tu-160