Siły zbrojne
Pierwsze F-35 skierowane na środkowowschodni teatr działań
Po raz pierwszy w historii samoloty F-35 Lightning II znalazły się w jednostce przydzielonej do grupy bojowej operującej w granicach odpowiedzialności dowództwa Central Command (CENTCOM), nadzorującego działania min. na obszarze Bliskiego i Środkowego Wschodu oraz Północnej Afryki. Samoloty znajdują się na wyposażeniu 211. eskadry lotniczej piechoty morskiej, przydzielonej do Grupy Desantowej Essex.
Samoloty F-35 wchodzą w skład 13. Grupy Ekspedycyjnej Marines (13th Marine Expeditionary Group) - znajdują na stanie 211. eskadry VMFA, w której zastąpiły samoloty AV-8B Harrier, użytkowane przez USMC od ponad czterdziestu lat.
Dowódca amerykańskich sił morskich podlegających Central Command, wiceadm. Scott Stearnay, stwierdził że "F-35 da nam zupełnie nowe możliwości działania, zwłaszcza w zakresie przeprowadzania ataków na cele naziemne i wspierania jednostek na polu walki. Wcześniej było to niemożliwe lub wymagało zaangażowania znacznie większej liczby maszyn".
Grupa Desantowa ma za zadanie przerzucać jednostki Korpusu Piechoty Morskiej w obrębie działania danej floty, a po ewentualnym lądowaniu - wspierać w utrzymywaniu przyczółków do momentu pojawienia się wojsk lądowych. Składa się z okrętów, doków pływających oraz grupy lotniczej, w skład której wchodzą (zastępowane przez F-35) samoloty AV-8B Harrier, śmigłowce szturmowe AH-1Z oraz (zastępowane sukcesywnie przez V-22 Osprey) śmigłowce CH-53D.
Grupa Essex będzie wykonywać zadania szkoleniowe i bojowe we współpracy z 5. Flotą, operując na strategicznie ważnym akwenie o powierzchni niemal 6,5 mln km2, położonym w pobliżu granic 20 różnych państw i skupiającym w sobie tak strategiczne obszary jak Zatoki Arabska i Omańska, Morze Czerwone, Cieśniny Ormuz i Bab-al-Mandeb, Kanał Sueski i część Oceanu Indyjskiego.
VMF-211 jest drugą eskadrą lotniczą USMC, która na wyposażenie otrzymała Lightningi II. Pierwszą była stacjonująca na Dalekim Wschodzie eskadra VMFA-121. Zakończenie procesu wycofywania Harrierów ze służby w USMC planowane jest na 2025 rok. Choć praktycznie dopiero się on rozpoczął, a amerykańskie Harriery pozostają w służbie już od dawna, to ze względu ich stałą modernizację istnieją potencjalni nabywcy tych maszyn - w ich gronie wymieniana jest m.in. Turcja.
Mario
To kupować!!
Wańka wstańka
Podobno wańka mówił,że to nielot. Ach ci amerykanie. Dobrze,że mamy nasze su-57 nie mające analogów na świecie.
KL
Dlaczego Polska nie jest w stanie kupić tanio używanego uzbrojenia, a Turcja tak?