Reklama

Siły zbrojne

PGZ przejęło 13 spółek zbrojeniowych

Fot. chor. Artur Zakrzewski/DPI MON
Fot. chor. Artur Zakrzewski/DPI MON

Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa,  w obecności Tomasza Siemoniaka, ministra obrony narodowej, podpisał umowę wniesienia spółek Skarbu Państwa do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Podpisana została również umowa wniesienia akcji i udziałów spółek ARP. Dzięki temu w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej wejdzie 17 podmiotów, nadzorowanych dotąd przez Skarb Państwa (MSP i MON) oraz Agencję Rozwoju Przemysłu. Ich szacowana wartość rynkowa to ponad 3,9 mld zł, łącznie zatrudniają 9,7 tys. osób.

Umowę – w imieniu Skarbu Państwa - podpisał minister skarbu Włodzimierz Karpiński, natomiast w imieniu PGZ S.A. członkowie zarządu grupy - Wojciech Dąbrowski i Michał Świtalski. 

– Kilkadziesiąt polskich spółek i zakładów państwowych z sektora obronnego przez lata było podzielonych, a nie rzadko ze sobą konkurowały. Tymczasem, jak pisał wybitny strateg wojenny Carl von Clausewitz „Środek leży w jedności interesów” – mówił Włodzimierz Karpiński.

– Współpraca między MON a MSP jeszcze nigdy nie przebiegała tak dobrze. Podpisana dziś umowa jest jej ukoronowaniem. MON ma pełen portfel na zakupy w PGZ. Liczymy, że aktywa z grupy będą produkować najlepszej jakości sprzęt, który wykorzystamy do modernizacji polskiej armii – powiedział Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.

PGZ zyskał bezpośrednią kontrolę nad nadzorowanymi przez Skarb Państwa: Hutą Stalowa Wola i Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej, nadzorowanymi przez MON 11 wojskowymi przedsiębiorstwami remontowo-produkcyjnymi (WZE w Zielonce, WZI w Dęblinie, WZM w Siemianowicach Śląskich, WZM w Poznaniu, WZŁ Nr 1 w Zegrzu, WZŁ Nr 2 w Czernicy, Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno-Technologicznym w Warszawie, WZL Nr 1 w Łodzi, WZL Nr 2 w Bydgoszczy, WZL Nr 4 w Warszawie i WZU w Grudziądzu) oraz spółkami z portfela ARP: WSK PZL Kalisz, FB Łucznik Radom i Nano Carbon. PGZ przejęła również certyfikaty inwestycyjne FIZAN MARS o wartości ponad 1 mld zł. Po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego do PGZ włączony zostanie także MS TFI z grupy ARP.

– Koncentrujemy w ramach PGZ maksymalnie dużo spółek zbrojeniowych po to, by powstał silny i nowoczesny podmiot, który stanie się istotnym partnerem biznesowym w procesie modernizacji polskiej armii i będzie mógł skutecznie współpracować i konkurować z podobnymi koncernami na świecie. Mamy także nadzieję, że działalność biznesowa nowej grupy pozytywnie wpłynie na polską gospodarkę. Chcemy, by na wzór podobnych zagranicznych koncernów, PGZ był liderem transferu nowoczesnych technologii, także w branżach cywilnych – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Drugim etapem konsolidacji sektora zbrojeniowego będzie wniesienie do PGZ akcji i udziałów spółek z Polskiego Holdingu Obronnego. Ukończenie tego etapu zaplanowane jest na III kwartał br. Po jego zakończeniu PGZ będzie mieć ok. 6,5 mld zł kapitału zakładowego i roczne skonsolidowane przychody na poziomie 6 mld zł.

MSP, MON

 

Reklama

Komentarze (6)

 1. reader

  Real Estate and financial funds and no any production ? What os this ???

 2. mialweglowy

  Hmmmm a po co fundusz imwestycyjny z transferem pieniedzy na gielde i biurem handlu nieruchomosciami wlaczono w zestaw dobrych o zadluzonych jak bar dabrowskiegp firm ???? To oczywiste...

 3. etam

  Jeszcze PGZ dobrze nie powstał a już krytyka. Bumar był zły, PHO było złe, zrobili PGZ i też źle. Jak się ludzie nie nauczą współpracować to i gwiazdka z nieba nie pomoże.

 4. Qasimodo

  Utworzono potezne konsorcjum, efektem bedzie katastrofa zakladow ktore do niego dolaczyly. Tak jak to mialo miejsce do tej pory z przdsiebiorstwami ktore dolaczyly do poprzednika PGZ - Bumaru. Ich majatek bedzie sprzedany, projekty arbitralnie uznane za nieerespektywiczne-bo nikt w lape nie da. Do tej pory mielismy konkurencje miedzy zakladami (nawet w ZSRR byla!!) teraz konsorcjum bedzie mialo w ofercie tylko rodukty licencyjnie produkowane w Polsce lub produkty ktore beda tylko podstawka dla zachodnich technologii.innowacyjnosci i nowych omyslow juz nie bedzie. A wartosc eksportu siegnie dna. Juz za 2-3 lata zaobserwujemy to wszyscy.

 5. olo

  Dodać do zestawu Zakłady Azotowe, KGHM i zakłady energetyczne zapisując w statucue, że zdecydowana większość 70-80% zysku idzie na badania i rozwój a do tego organiczyć liczebność rad nadzorczych oraz bardzo ściśle określić i kontrolować zarobki zwłaszcza prezesów i administracji i mamy mocny narodowy koncern. Oczywiście istnieje ryzyko, że cały dochów przejedzą tworząc setki ustawionych stołków które nic nie będą wnosić do firmy dlatego konieczny bardzo dokładny nadzór który jednak będzie przejrzysty i na określonych jasno zasadach.

  1. Stary

   To będzie raj dla związkowców i polityków. Będzie jak w KGHM, całe rodzinne klany zatrudnionych i nic nierobienie. Zawsze się z podatków pieniędzy dosypie a armia z gołymi rękami i złomem będzie świecić gołym tyłkiem. Ważne, żeby nie było konkurencji. Idąc tym krokiem wyeliminujmy wszelką konkurencję. Będzie jak urzędzie, nikt za nic nie odpowiada, nikt nic nie musi, ale duże pieniądze się należą. Komuna ma się świetnie. Mentalnie decydenci już są w Rosji.

  2. maks

   Jeszcze zrezygnować z usług doradczych tzw. Wielkiej Czwórki, Roland Berger, McKinsey, Boston Consulting, międzynarodowych kancelarii prawnych i banków inwestycyjnych to nie tylko będzie taniej ale i informacje poufne nie będą wyciekać do konkurencji i nieprzyjaciół.

 6. nordic

  Zarzynanie Polskiej zbrojeniówki ciąg dalszy.

Reklama