Reklama

Siły zbrojne

PGZ przejęło 13 spółek zbrojeniowych

Fot. chor. Artur Zakrzewski/DPI MON
Fot. chor. Artur Zakrzewski/DPI MON

Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa,  w obecności Tomasza Siemoniaka, ministra obrony narodowej, podpisał umowę wniesienia spółek Skarbu Państwa do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Podpisana została również umowa wniesienia akcji i udziałów spółek ARP. Dzięki temu w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej wejdzie 17 podmiotów, nadzorowanych dotąd przez Skarb Państwa (MSP i MON) oraz Agencję Rozwoju Przemysłu. Ich szacowana wartość rynkowa to ponad 3,9 mld zł, łącznie zatrudniają 9,7 tys. osób.

Umowę – w imieniu Skarbu Państwa - podpisał minister skarbu Włodzimierz Karpiński, natomiast w imieniu PGZ S.A. członkowie zarządu grupy - Wojciech Dąbrowski i Michał Świtalski. 

– Kilkadziesiąt polskich spółek i zakładów państwowych z sektora obronnego przez lata było podzielonych, a nie rzadko ze sobą konkurowały. Tymczasem, jak pisał wybitny strateg wojenny Carl von Clausewitz „Środek leży w jedności interesów” – mówił Włodzimierz Karpiński.

– Współpraca między MON a MSP jeszcze nigdy nie przebiegała tak dobrze. Podpisana dziś umowa jest jej ukoronowaniem. MON ma pełen portfel na zakupy w PGZ. Liczymy, że aktywa z grupy będą produkować najlepszej jakości sprzęt, który wykorzystamy do modernizacji polskiej armii – powiedział Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.

PGZ zyskał bezpośrednią kontrolę nad nadzorowanymi przez Skarb Państwa: Hutą Stalowa Wola i Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej, nadzorowanymi przez MON 11 wojskowymi przedsiębiorstwami remontowo-produkcyjnymi (WZE w Zielonce, WZI w Dęblinie, WZM w Siemianowicach Śląskich, WZM w Poznaniu, WZŁ Nr 1 w Zegrzu, WZŁ Nr 2 w Czernicy, Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno-Technologicznym w Warszawie, WZL Nr 1 w Łodzi, WZL Nr 2 w Bydgoszczy, WZL Nr 4 w Warszawie i WZU w Grudziądzu) oraz spółkami z portfela ARP: WSK PZL Kalisz, FB Łucznik Radom i Nano Carbon. PGZ przejęła również certyfikaty inwestycyjne FIZAN MARS o wartości ponad 1 mld zł. Po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego do PGZ włączony zostanie także MS TFI z grupy ARP.

– Koncentrujemy w ramach PGZ maksymalnie dużo spółek zbrojeniowych po to, by powstał silny i nowoczesny podmiot, który stanie się istotnym partnerem biznesowym w procesie modernizacji polskiej armii i będzie mógł skutecznie współpracować i konkurować z podobnymi koncernami na świecie. Mamy także nadzieję, że działalność biznesowa nowej grupy pozytywnie wpłynie na polską gospodarkę. Chcemy, by na wzór podobnych zagranicznych koncernów, PGZ był liderem transferu nowoczesnych technologii, także w branżach cywilnych – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Drugim etapem konsolidacji sektora zbrojeniowego będzie wniesienie do PGZ akcji i udziałów spółek z Polskiego Holdingu Obronnego. Ukończenie tego etapu zaplanowane jest na III kwartał br. Po jego zakończeniu PGZ będzie mieć ok. 6,5 mld zł kapitału zakładowego i roczne skonsolidowane przychody na poziomie 6 mld zł.

MSP, MON

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.